2019-11-23, 12:27
  #6289
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 2britter
Tror också att hela familjen kommer att försvara MGM även om han är skyldig om W kan ha gjort något som har misshagat MGM och därmed skändat hela familjen enligt deras uppfattning. Dom kan nog ha den inställningen även om dom inte var gifta speciellt också eftersom hon hade bott hos dom också. Tror tom. att dom skulle kunna hjälpa till att få den döda kroppen att försvinna. Kan ju också ha varit en skam för hela familjen om W eventuellt hade velat dra sig ur förhållandet. En skam och en förolämpning. Detta blir nog svårt att bevisa eller nästan omöjligt eftersom jag skulle bli mycket förvånad om kroppen hittades. Detta är min tro och i dagsläget ingen sanning.
Tror mer på ilska då W verkar ha varit på nån sorts tillställning på onsdagen. Kanske fick han reda på att hon pratat med en kille. Det kan räcka för vissa. Tror inte man ska krångla till det.
Citera
2019-11-23, 12:28
  #6290
Medlem
OG81s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FMR
skumt att vara skriven där? Dom andra bröderna är det männen som är skrivna där? El är det också random personer? 🤔🧐

inget nytt fenom. kurrydötter bruka leva många tillsammans från olika familjer, klaner mm
Citera
2019-11-23, 12:29
  #6291
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av iLivid
Finns ingen anledning att normalisera att en 17-åring mördas av en 22-årig kurd som hon bor hos sen 15-års ålder.

Citat:
Ursprungligen postat av Picasso2
Tror mer på ilska då W verkar ha varit på nån sorts tillställning på onsdagen. Kanske fick han reda på att hon pratat med en kille. Det kan räcka för vissa. Tror inte man ska krångla till det.

Var kommer uppgiften om tillställning eller fest ifrån?
Citera
2019-11-23, 12:30
  #6292
Medlem
aina08s avatar
Ännu en dag... måste börja hända nåt snart.

Polisens presstalesperson Anna Göransson säger att anledningen till att de letar vid framför allt terräng och vattendrag, är för att detta är platser som intressanta för polisen.
De måste ju finnas nåt som leder dom till dom platserna... eller är de för att det inte finns andra platser som känns aktuella att leta på?

Tänker på mordet i Långshyttan.
Då var man flera stycken och de var planerat. Ändå hade dom svårt att göra sig av med kroppen.
Där uppe finns mängder med skog, vatten och gruvhål att dumpa en kropp.
Nu är det nåt som (förmodligen) inte är planerat. De är mitt i natten. Han är (till en början i alla fall) helt ensam och de lär brinna i skallen när han förstått att han dödat henne.

Finns hon i skogen så är de ju relativt nära en skogsväg dit man kört med bil.
Dvs inte där det finns vägbommar eller andra hinder.
Djupt inne i skogen lär man inte heller ta sig i detta fall, även om man har hjälp då det är helt mörkt och jobbigt att bära kroppen.
Detta borde minska ner sökområdena.

Finns kroppen i skogen bör den gå att hitta då den inte bör vara nergrävd utan bara övertäckt då det är för svårt att gräva för hand i skogen. Djur bör ha rivit på platsen också vid de här laget.
I vatten kan de ta längre tid om man lyckats sänka kroppen rejält men de är också relativt svårt, speciellt i stress och panik.

Hade jag varit polisutredare hade jag haft koll på samt avlyssnat anhöriga och vänner då den som ev hjälpt till just nu går fri med uppgifter man vill ha tag på.
Citera
2019-11-23, 12:33
  #6293
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Komment1
Åldrarna är en gåta ja, de har krånglat så otroligt mycket med både åldrar, namn och annat och är därför också det svenska medborgarskapen krånglat, trots att de varit här väldigt länge. Mamman har t.ex av någon anledning ett namn skrivet i Sverige men heter något annat egentligen.

Då kan man ju undra vad hon gjort för spännande på sitt andra namn!
Citera
2019-11-23, 12:33
  #6294
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av iLivid
Finns ingen anledning att normalisera att en 17-åring mördas av en 22-årig kurd som hon bor hos sen 15-års ålder.

Det finns ingen som normaliserar mord eller våld i nära relationer överhuvudtaget.
Sen må fanskapen komma från vilket jävla land som helst.
Citera
2019-11-23, 12:33
  #6295
Medlem
EliasAlucards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KoreanskaJesus
Är väl självklart att dem hittar hans DNA med tanke på att dem levt tillsammans?
Beror på hur färskt och rent hans DNA är. DNA kontamineras lätt av annan DNA osv, så ser det ut som han mycket nyligen har varit och kladdat på henne, då ökar skyldighetsgraden på kurd Tishko. I synnerhet om låt oss säga, kurdens DNA finns på hennes kläder eller på hennes hud om hon råkar vara begravd naken eller liknande scenario. Är hon styckmördad och hans DNA finns på hennes likdelar så kan han omöjligt konma undan en dom i sådana fall. Det finns även en viss sannolikhet att han har bränt upp henne, och då lär det vara svårt att identifiera hans DNA, men å andra sidan, är hon uppbränd lär han ju inte kunna slingra sig ur en sådan situation.

Sedan ärligt talat, vad är det för efterblivna föräldrar hon har som lät deras minderåriga dotter leva ihop med en 20+ årig kurd?
Citera
2019-11-23, 12:34
  #6296
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pogbasshoes
Då kan man ju undra vad hon gjort för spännande på sitt andra namn!
Antagligen sökt asyl i något annat land.
Citera
2019-11-23, 12:34
  #6297
Medlem
Pausaniass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KoreanskaJesus
Är väl självklart att dem hittar hans DNA med tanke på att dem levt tillsammans?
De och de.
Det är en viss skillnad på att hitta BO:s hårstrån på ett ställe där hon bott och att ex hitta blod eller andra "kroppssubstanser.
Citera
2019-11-23, 12:35
  #6298
Medlem
oenophiles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Var kommer uppgiften om tillställning eller fest ifrån?

En granne sett henne festligt klädd:

https://www.expressen.se/gt/krim/familjen-om-misstankt-mordade-wilma-pojkvannen-var-svartsjuk-3/

”En annan granne berättar att han mötte Wilma i trappuppgången på onsdagskvällen, klädd för att gå ut på festlighet. Han säger att allt verkade vara som vanligt.”
Citera
2019-11-23, 12:36
  #6299
Medlem
53....so whats avatar
Jaha....... nu har det gått en vecka utan nåt resultat. Tycker inte polisen att det är dags att gå ut med lite uppgifter på vad dom vet så att allmänheten kan hjälpa till, ju mer den vet, ju mer smalare blir spåret att söka igenom. Både när det gäller platser och personer som behöver mer uppmärksamhet, och likadant med det som kan avfärdas.
Total tystnad hjälper inte utredningen framåt om dom vill ha hjälp. Bristen på bevis verkar påtaglig.
Frågan är om dom har nåt överhuvudtaget som pekar i en viss riktning, då det verkar som om alla tips kollas och inget verka leda till nåt.

Allmänheten brukar vara en hjälp.................. så vad väntar polisen på?
Citera
2019-11-23, 12:37
  #6300
Medlem
Någon mer info om bilen som brann upp imorse?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in