Citat:
Ursprungligen postat av
Siix
Så kan det absolut vara. Det har jag erfarit personligen med ett par vänner. Var svårt att ta in, att just de hade svartsjuke-problem. Ibland är det de sista man skulle gissa på. Verkade väldigt chill och fullt av förtroende för varandra. Ja, jävligt otippat, helt enkelt.
Över huvudtaget tror jag att det ibland skiljer en hel del, mellan vad som visas upp, och vad som utspelar sig i hemmet.
De flesta vill väl kanske inte dela på vad som ”är mitt” när det handlar om en partner, men problem sitter ju i huvudet på den svartsjuke, och jag tror att det grundas på dålig självkänsla och komplex.
Jag tror att jag skrev det tidigare, men jag tror att flytt/flykt till ett nytt land, kanske sysslolöshet och allmänt meningslös tillvaro, för en själv, föräldrar eller både och, kan vara ett problem. Sätt dålig självkänsla och allmänt kasst psykiskt mående ihop med en kultur med tveksam kvinnosyn=potentiell katastrof.
Vad har den misstänkte för ursprung? Jag läser olika bud.
Det är fortfarande ovanligt tyst från folk som känner till den misstänkte. Tystnadskultur? Inte den typen av individer som hänger här och skriver. Känns lite ovanligt iaf....
Ja men precis, ibland är det verkligen den man minst anar som haft de värst, om du fattar ? Av erfarenhet så håller man ibland en fasad utåt allt för att ingen ska misstänka hur jäkla dåligt man egentligen mår och som jag sagt tidigare om man lojal mot sin pojkvän så skyddar man honom och låter inte folk runt omkring få veta vad han gjort eftersom dom inte skulle tillåta att du är med någon som gör dig illa varken psykiskt eller fysiskt. Ingen har väl enbart dåliga sidor heller kan finnas en mörk sida som han bara visar innanför stängda dörrar.
När min vän blev mördad av sitt ex visste ingen att hon varit misshandlad i många år. Utåt sätt var dom de ”perfekta” paret, allt eftersom sinade kontakten med alla runt omkring hon blev mer o mer isolerad men hade alltid en ursäkt i bakfickan ”mkt i skolan, mkt på jobbet” osv
Ingen blir ju ihop med någon om man vet att han kommer mörda dig, sånt inser man försent o då e man så nedbruten och ensam att de e dubbelt så svårt att våga lämna.
Skulle mkt väl kunna tänka mig att han kört på henne med bilen i vredesmod eller strypt henne utomhus under bråket. Kanske han insåg att hon ville lämna för gott o han blev desperat o körde efter ?