Citat:
Ursprungligen postat av
frdk
Är av klassisk generationen då manliga och kvinnliga normer är vitt skilda, så jo hade definitivt resonerat annorlunda, dock är det en annan sak än bara allmänt kvinnohat som föregående incel visade
jag resonerar som vad typiskt är för en 2 barnsmamma i den ålder, tror inte du hittar nån mamma som vill sina barn illa på det sättet, förklaring finns elgest
Med en störning som pedofili tenderar den förgripande parten att inte fundera över huruvida BO far illa eller ej.
Det är den egna njutningen som står i centrum och personen inbillar sig allt som oftast att BO också vill samt njuter av det som sker (vilket inte är helt otänkbart i enstaka fall men samtidigt inte försvarar handlingarna ifråga).
Det här har inget med kvinnliga eller manliga normer att göra utan handlar snarare mer om att män är mer impulsstyrda och kvinnor mer planerande, vilket ger att kvinnor mer sällan åker fast.
Barnpornografibrott består dessutom till stor del av samlande och samlarbeteende är av någon anledning mer vanligt bland män (tänk frimärken, mynt, insekter och fågelägg - utövarna där var i stort sett enbart män) vilket i kombination med sämre impulskontroll leder till ökat risktagande hos män, såsom att byta barnporr via öppna kanaler som "peer-to-peer"-nätverk.
Till ovanstående kan även läggas det faktum att BO rent generellt (ja det finns undantag) råkar mindre fysiskt illa ut när förövaren är av kvinnligt kön och det är ytterligare en orsak till att de klarar sig undan upptäckt i större utsträckning än vad män gör.
De senaste årens rättsfall där kvinnor har varit involverade i såväl barnpornografibrott som sexuellt utnyttjande av barn och våldtäkt mot barn har från samhällets sida möts med förskräckelse, ifrågasättande och misstrogenhet.
Personligen tror jag att vi bara har sett toppen på isberget gällande kvinnliga pedofiler och att det med tiden kommer att visa sig att denna störning är ungefär lika vanlig hos kvinnor som hos män, precis som vi numera har insett att pedofiler inte måste vara den fula gubben som hänger vid lekparken (faktiskt mer vanligt med mor-/farfar, styvfar eller syskon).