Citat:
Ursprungligen postat av
Bluehairdontcare
Undrar hur lång tid det kommer att ta innan Moas föräldrar förstår att J och Issy bara utnyttjar dom för boende. Dom får säkert mycket gratis mat också.
De bor säkert nästan gratis men skriver på kontraktet att det är tex 10k i hyra, för att J ska få massa bostadsbidrag, som går rätt ner i fickan.
De bidragsfuskar garanterat nu, en hel del.
Det åts sushi nyligen på kanalen, och det borde vara jävligt dyrt för en bidragstagare som J.
Tycker synd om Moas familj, det är så uppenbart att de blir utnyttjade.
Och vem vill ens ställa upp för J och flottungen issy, vad har de att erbjuda tillbaka? Nada, de kommer bara ta och ta.
Som två parasiter så kommer dom att tära hårt på sina värdar och lämna dom och gå vidare när dom inte har något att suga ut mer.
Precis min tanke. Dom har känt dom här Moa med familj ca 1 år. Moa är väl ett fan till J&Issy. Gillar väl att få synas och bli nämnd någon sekund eller 2 på deras kanal. Dom har nu Enl Jewels förstahandskontrakt och vill nu inte flytta till Stockholm längre. Påstår även att det inte är pga av Moa dom bor i hjortkvarn eller vad det nu hette? Haha vilket skit snack. Dom hade aldrig bott där utan Moas och deras hjälp.
Japp, sushi är ingen billig mat. Inget dom haft råd med tidigare.
Reagerar även på att dom sätter sig och kör en live när dom är där och hälsar på.
Varför köra igång en live om nu inte Moa är med på den? Issy säger att Moa inte vill vara med och Moa själv skriver att trapphissen var urfunktion. Dom sätter sig alltså på övervåningen och kör igång en live hemma hos Moa.
Jag skulle iaf reagera och rynka pannan om jag bjöd in några till mitt hem som sedan riggar kameran och kör igång en live. (WeiRD)
Ursh.. Japp. Riktiga parasiter.