Citat:
Ursprungligen postat av
Roidbert
Man kan redan få testosteron på recept av läkare.
Jo det är jag medveten om.
Citat:
Ursprungligen postat av
Roidbert
Men antar att du menar att bruk utan recept även bör avkriminaliseras? I Storbritannien är det t.ex. inte straffbart att köpa och bruka AAS, men olagligt att sälja det.
Anabola bör avkriminaliseras och behandlas som typ, sömntabletter eller liknande receptbelagda preparat. Hur ofta får folk fängelse för att deala sömntabletter liksom?
Med det sagt menar jag inte att läkare bör skriva ut anabola till vem som helst som frågar, men man bör kunna boka tid med en läkare, förklara varför man vill börja använda anabola, och få det utskrivet om läkaren bedömer att man kan hantera det hela ansvarsfullt, inte är kriminell osv, ungefär som idag med andra ord, fast lite liberalare restriktioner kring anabola, och utan att folk fängslas eller stängs av från gymmen osv för att ha använt anabola, tillväxthormon osv.
Kvinnor däremot bör absolut inte få anabola utskrivet för träningssyften, precis som män inte bör få östrogen utskrivet lite hur som helst. Men även om kvinnor får tag på anabola och börjar preppa så bör de inte få något lagligt trubbel osv för det.
Samhället måste lära sig slappna av kring vissa droger. I regel finns det rätt sinnessjuka (och folkfientliga) anledningar till att de flesta droger är olagliga. Cannabis, LSD och anabola bör absolut legaliseras, medan alkohol bör förbjudas med riktigt hårda straff, och heroin, kokain osv bör fortsätta vara olagliga (alltså tunga droger som alkohol, heroin osv som verkligen förstör folk, bör det vara nolltolerans mot).