Citat:
Ursprungligen postat av
Babianen
1) Vad pratar du om? Kvinnor hade mest sex på 1950/60 talen. Sen har det gått neråt för varje decennium.
2) Det finns inga tecken på att kvinnors sexdrift skulle öka. Trenden är att ju mer frihet kvinnor har fått desto mindre sex.
Det är omöjligt att säga eftersom det är en extremt liten del av befolkningen.
1) Ja när kvinnor får frihet och makt väljer de bort sex med män.
2) Många kvinnor arbetar aktivt för att minska den sexuella aktiviteten bland yngre kvinnor. Till exempel med våldtäktslagar som kriminaliserar vanligt sex.
1) Så du tror inte att det är medfött att äcklas av att bli knullad av en man?
2) Du tror att det är först när kvinnor har läst något i tidningen som de inser att det är äckligt att suga kuk?
1) Det är fortfarande väldigt få kvinnor som gör det obv. Men det säger något om hur kvinnor känner inför sex med män.
2) Jag har också läst om kvinnor i relationer som har velat skaffa barn genom insemination för att de inte ville ha sex med sina män. Kvinnan i det fallet blev nekad av sjukvården. Men jag tror att du ser poängen.
1) Om kvinnan är ensam måste hon försörja sig själv. Det kostar inte speciellt mycket att försörja en man utöver det. Lite extra mat och några leksaker. Män är väldigt billiga jämfört med kvinnor.
2) Så det är ingen big deal ekonomiskt. Att kvinnor vägrar göra det beror på att de ser män som vandrande plånböcker.
1) Media kontrolleras redan av kvinnor som hatar män. Det kommer inte att ändras utan manshatet kommer att bli starkare för varje år.
2) Att män blir vänligare har vi redan provat i minst 2 generationer och det ledde till att männen blev brutalt utnyttjade av sina fruar.
Jo fast vad händer om hatet från media blir starkare mot män , det skulle faktiskt kunna hända och vi skulle få ännu fler kvinnor som hatar män , nu kanske det är 20%.
De som hatar män försöker helt klart få kontroll på media och genom att kontrollera media kan de sakta men säkert öka antalet kvinnor som hatar män.
Det är inte värst i Sverige utan USA är värre enligt min uppfattning.
Det är vad vi kan göra för att skydda oss själva som är viktigt om de konservativa fick makten kunde de granska media med åtanke hur mycket hat mot män som det innehöll. Sen naturligtvis sätta in rätt folk som köper in media ,SVT, helt enkelt ta bort personer som hatar män från viktiga poster ,sätta dem på uppgifter där de inte kan ställa till skada. Även informera andra kanaler om hat mot män.
Detta är viktigt av fler anledningar:
1. Det mentala hälsan blir sämre ju mer hat det är i media.
2 Allt färre kvinnor vill ha relationer om de blir fyllda med hatpropaganda.
3. Om vi tittar positivt så skulle kvinnors vilja att ha relationer med män öka om man hade mer ren kärlekspropaganda , det var så på 50-talet allt handla nästan om kärlekspropaganda. Jag ska inte säga att personer var alltigenom lyckliga kvinnor hade för litet handlingsutrymme för att de skulle kunna utvecklas helt positivt , hela kvinnornas potential utnyttjades inte.Männen var också en aning för dominanta.
4. Sex för kvinnor kan vara en funktion av kärlek , ju mer kärlek desto mer vilja till sex.
Om man ska satsa på kärlek så passar det inte så bra med prostitution , eftersom man måste värdera kärlek högre än sex.