Citat:
Ursprungligen postat av
Bbobi
Poängen är att det inte fungerar i Sverige idag om du väljer att jobba endast natt om du även ska kunna ha ett normalt socialt liv. Om du skiter i det är okej för dig men inte för alla.
Hade det däremot varit så att alla som jobbar natt endast jobbade natt så hade Sverige kunnat bli ett 24/7 samhälle där det fungerar. Men åter igen så är det inte så idag.
Men man kan ha ett normalt socialt liv, menar du att dom som ständigt jobbar natt inte har det? Det är ju nästan det bästa.
Ahh, svenskar är alltid så speciella i alla avseenden.
Citat:
Ursprungligen postat av
GoUoD
För att arbetslaget (facksektionen där ett arbetslag i majoritet varit i samma fack) ville göra detta testrun. Vill minnas att de förhandlade fram en lönehöjning samtidigt som detta slog igenom också, kan ha fel (det vore ju för bra), men något mindre lön blev det ja, alt. mer arbetade dagar/vecka.
Vet du vad? Det är DU som är facket, inte någon betald facklobbyist...
Vänta 5-10 år så kommer din lön på 15tkr inte vara sådär särskilt lockande att kliva upp 05:55 för.
Jag kan jobba 6 dagar i veckan en hel månad i streck.
15 tusen kronor är väl perfekt om du går upp 05:00 och ska jobba från 06:00 till 12:00 ? Man får givetvis mer desto längre in på dygnet man kommer, tills det blir natt då man ska få mest.
Med 15 tusen kronor i månaden kan man göra mycket, förstår inte varför det skulle vara några problem, men jag tror givetvis att det kommer ligga på cirka 17 tusen. Just för den tiden alltså.
Då kommer alla de som älskar att jobba dag, ha hela dagen på sig som de hela tiden tjatar om. Under 10 hela timmar kan dom göra vad dom vill tills dom ska lägga sig igen..