2019-10-31, 11:50
  #66265
Medlem
gloriouslifes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Vi vet inte om SD visste om anmälan eller inte.
Jag skulle faktiskt tro att han fick veta ganska snart att anmälan var gjord. Kanske bad han henne att dra tillbaka sin anmälan? Jag tror att det är ganska troligt.

Kanske när hon sedan velat göra det, så har hon blivit övertalad av polisen att ändå gå vidare?? Och vi vet ju, att hon när hon ändrade sig och ville gå vidare, bestämde hon sig för ett kvinnligt målsägarbiträde. Kanske hon då inte berättade för SD att hon ändå skulle driva det vidare för att hon visste att han skulle bli arg? Att hon visste att det skulle trigga honom?

Att ärendet sedan inte prioriterades hos polisen verkar bero på att man har haft mycket hos polisen. Kanske man tidigt visste att det var den typen av ärende som är just "ord mot ord- ärenden"? Som är svåra att bevisa när det sker i en bil, utan vittnen?

Varför tar du återigen upp detta med hennes föräldrar?
Är det ett motiv till mordet?
Har hennes föräldrar mördat Lena?
Eller hennes barn?

Det fetade: Varför skriver många om hur
perfekt och underbar LW var? Är det ett
motiv till mordet?

Om det är OK att skriva att hon var
vacker, attraktiv, en fantastisk mamma...
så måste det väl vara OK att skriva om
man inte håller med?
Jag motiverar åtminstone varför jag
tycker som jag gör. De som bara ser
henne som underbar och rabblar
superlativ gör det som om det vore fakta
utan något behov att motivera sina
åsikter.

Att jag återigen tar upp föräldrarna
beror på att jag tycker synd om dem
och att jag tycker att LW bar sig åt
som skit mot dem. Om hon bar sig åt
så mot dem så kan hon även gjort så
mot andra och därigenom gett någon
motiv att mörda henne.
__________________
Senast redigerad av gloriouslife 2019-10-31 kl. 11:53.
Citera
2019-10-31, 11:53
  #66266
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gloriouslife
Om hon hade levt som hon lärde så
hade hon inte haft någon affär med SD
och då hade hon antagligen levt idag.

Alla "fel" som du tycker dig hitta hos LW, det kan knappast kopplas till motivet.
Om det inte är så att du tror på ett religiöst motiv.

MH kanske passar in här för dig?

För mig är SD den troliga mördaren, kanske har HD ett finger med i det hela.

Jag misstänker att om LW hade blivit förälskad i en annan gift man som hon hade vigt, då hade hon levt idag.

Jag tror att det är SD som är farlig.

Han har säkert varit otrogen flera gånger mot HD (gissar) och jag tar det inte för otroligt att det kunde ha gått illa för någon annan som han skulle ha haft en relation med. Förr eller senare.
Citera
2019-10-31, 12:00
  #66267
Medlem
Honan6s avatar
SAMMANFATTNING 31/10 -19

Åtalstiden mot den misstänkte SD har förlängts för 2 ggr. Den häktade motsatte sig inte häktningen vid senaste förlängning, men begärde att fler saker skulle undersökas.
Åtal ska vara väckt senast 21 november.

Personutredning har gjorts och en P7:a ska vara klar till senast 6 nov.

Den andra misstänkta (HD) som släpptes 6/9 efter en utredningshäktning är fortsatt Skäligen misstänkt för inblandning i mordet.

Den misstänkte SD är alltså fortsatt häktad på Sannolika Skäl för mordet på Lena Wesström. Åkl ÅH anser att misstankarna har stärkts. Den häktade är samma person som tidigare varit anhållen och utredningshäktad i juni -18.
Han har hela tiden nekat.

Åtalsförlängning 23/10-19: www.bildtagg.se/bild/buspcbkppmyt2yjerh5q0
Åtalsförlängning 26/9 -19, ursprungligen uppladdat av T43Panzer:
"Förhör utifrån vad som framkommit i utredningen pågår alltjämt med Stefan Davidsson. Även förhör med andra personer är alltjämt aktuella. Svar från NFC på förnyade och tillkommande analyser har ännu inte i alla delar inkommit. Alltjämt återstår analys av digital information. Samtidigt som utredningen fortskrider pågår arbete med sammanställning av material för att möjliggöra löpande delgivning och slutdelgivning. Ett mycket omfattande skriftligt material ska delges den misstänkte.
Källa: PROTOKOLL 2019-09-26 Häktningsförhandling Aktbilaga 91 Mål nr B 2705-18 26/9 https://myfile.is/58Ic197enb/trb2705-18_pdf
B2705-18"

SAMMANFATTNING med tidigare info: www.filedropper.com/mysteriet

Den på Sannolika skäl misstänkte Stef*n D*vidsson (a) = SD
Född 5/5 -74
Uppväxt i Västerås
Har teknisk utbildning från MDH
Föräldrarna lever och bor kvar i Västerås
Har tre syskon, två bröder och en syster
Arbete som projektkontrollant vid Tyr*ns AB (e)
Flyttade hem till Hann* i Örebro -97
Varit aktiv simmare, skidåkare, är geocachare, dykare och haft flygcertifikat för mindre plan
SD på Facebook: www.facebook.com/saabstefan
SD Geocaching: http://www.geocaching.com/p/default....e#profilepanel
Bild på misstänkt: www.bildtagg.se/bild/2mtmabrl0za222yj5b2fjdye
Bild på misstänkt: www.bildtagg.se/bild/fixzfnyt2h1jfgmt3xyawzi
Kalla fakta: www.bildtagg.se/bild/wow0xtmk2piyppvl3pgosux

Hans beskrivning på sitt geo-konto:
" A happy guy from Örebro, Sweden. Earlier we used to be two, husband and wife, in the team, but nowdays we have separate accounts. Some of the logs from the period before splitting the account may have been done by just one of us. I've decided to keep all the logs since those days since they are a part of my/our geocaching history and life. Because that is what the account is for, to keep track of all the wonderful memories. See you out there! "

Den släppta, men fortsatt Skäligen misstänkta Hann* D*vidsson (a) = HD låg i skilsmässa med SD vid tiden för mordet
Född 7/9 -74
Uppväxt i Örebro
Föräldrarna bor kvar i ett småhusområde närliggande Vivalla, de har även sommarstuga i Odensbacken
Har en syster
Är sjuksköterska på USÖ
HD Facebook: www.facebook.com/hanna.davidsson74
HD Geocaching: http://www.geocaching.com/p/default....b-1436734a7b5e
Bildmix på HD: www.bildtagg.se/bild/ct1ugh4bq7ry4j0iyos2b3v
Bild på SD och HD: www.bildtagg.se/bild/fixzfnyt2h1jfgmt3xyawzi

SD och HD har två döttrar - födda -04 och -06
De blev grannar med LW och hennes dåvarande man UW -05
SD och HD är inbitna Geocachare och har tillsammans med LW drivit ett uppmärksammat GC-projekt i samarbete med Region Örebro
LW vigde paret - 08
Under vinter/våren -18 begärde paret skilsmässa och HD flyttade till en brf-radhuslägenhet 21 mars där hon och LW kunde se till varandras uteplatser.

Kort om det som hänt
När LW upptäcks vara försvunnen tidig morgon 15/5 -18 är SD så aktiv och hjälpsam att han tas in till förhör som Skäligen misstänkt för människorov. Efter ett par timmars anhållande släpps han som Skäligen misstänkt utan restriktioner. Han och HD flyger till USA, men får vända tillbaka till Sverige eftersom de inte släpptes in där.

Lenas kropp hittas av privatpersoner den 19 maj ca kl 14.30 bakom ett bullerplank vid E20. Fynd- och tillika mordplatsen ligger endast ca 150 meter från hennes hem.

Den 29 maj anhölls SD igen som Skäligen misstänkt. Åkl ansåg det fanns Sannolika skäl, men TR tyckte annorlunda vid häktningsframställan 1 juni. SD blev utredningshäktad en vecka och åklagaren gjorde framställan om fortsatt häktning för Sannolika skäl den 8 juni, men TR ansåg återigen att det inte höll, så SD släpptes på fri fot som Skäligen misstänkt utan restriktioner.

Åklagaren har tålmodigt fortsatt utredningsarbetet med SD som Skäligen misstänkt. Polisen går ut och efterlyser vittnen via massmedia och det ska vara en gråhårig kvinna i 70-årsåldern som berättat på en marknad att hon bodde nära Lena. Man sökte även två tjejer som de s k "skrikvittnena" sett leda varsin cykel.

Efterlysningen av den gråhåriga kvinnan gav resultat och man meddelande att hon haft värdefull information för den fortsatta utredningen.

I oktober -18 görs en ny finkamning i området där Lena hittades och nya fynd skickas iväg för analys på NFC.

I november -18 berättar åklagaren att Lena har dödats med kraftigt våld och att fyndplatsen är tillika mordplatsen. Det sägs ingenting om tillhygge har använts vid mordet.

I januari -19 berättade åklagaren att man fått kontakt med de två vittnena som tidigare sökts.

Utredningen har fortsatt med locket på och den 27 augusti slog insatsstyrkan till tidig morgon vid SD:s hem och han blir anhållen på Sannolika Skäl. TR biföll åklagarens begäran om häktning fredagen den 30/8.

Den 28 augusti anhölls HD Skäligen misstänkt för mord och lördagen den 31:a bifölls jouråklagares begäran om utredningshäktning en vecka. Åkl har enligt mediauppgifter uttryckt att det egentligen finns Sannolika skäl.

Vid lunchtid 6/9 -19 hävde åklagaren ÅH häktningen för HD eftersom hon inte kunde lägga fram bevis för Sannolika skäl. Pressen frågade om fortsatt misstanke och ÅH svarade att HD är fortsatt Skäligen misstänkt. Vid fråga om det fanns andra misstänkta, blev svaret Nej.

Strax efter kl 14 den 26/9 rapporterade NA att SD omhäktas till den 24 oktober eftersom Åkl. ÅH begärde åtalsförlängning. Man menar att Misstankarna har stärkts.

De misstänkta har en väldigt nära vän som tidigare även var vän med Lena Wesström. Mångas uppfattning i tråden är att han bör kunna förse utredningen med viktiga informationer.

SD och HD:s nära vän J*rry Gr*y (e,a) = JG som var först ut att sörja LW offentligt på Facebook fast han tidigare hade unfriendat LW.
JG har varit en väldigt nära vän till LW, men av någon anledning valde han att stå vid SD och HD:s sida efter att han fått veta att LW och SD haft en hemlig relation.
Bildmix på de forna kamraterna: www.bildtagg.se/bild/o09qcgrrid7gj9l6fs4pkmq4

JG är från USA, kom till Sverige och Örebro -89
Engagerad i Geocaching och har tidigare varit styrelseledamot
Arbetar som översättare på Örebro Universitet
Har ett tidigare långt samboförhållande - de har två barn
Sambo med LI (Len* Ingm*n - *a) som är lärare
De bor i lägenhet i en bfr-förening i Almby

JG på Facebook: www.facebook.com/jerry.gray
JG på Geocaching: http://www.geocaching.com/p/default....b68722d0f&ds=2
JG på Youtube: www.youtube.com/user/YankeeDudeII
JG på twitter: http://twitter.com/yankeedude
JG på jobbet: www.oru.se/personal/jerry_gray
JG:s hemsida ”In other words”: www.inotherwords.se

Länk till ett klipp på JG:s Youtubekanal där SD kan ses och höras: www.youtube.com/watch?v=GKInWdWT59M


Den mördade 45-åriga 3-barnsmamman Lena Wesström
Född 10/1 -73
Adoptivbarn från Korea
Uppväxt i Ljunga utanför Norrköping, hade då efternamnet Johansson
Har en bror, också adopterad
Föräldrarna bor kvar i hennes barndomshem och sörjer djupt sin mördade dotter
Tidigare gift med UW som bor kvar i huset som ligger om hörnet på samma gata som MGM
Har två pojkar och en flicka tillsammans med UW
Har tidigare varit Pastor i en Equmeniaförsamling och praktiserade ibland som vigselförrättare
Jobbade vid ett utslussningsboende för unga flyktingar
Levde ett väldigt aktivt liv med geocaching, cykling, skidor o s v
Beskrivs av andra som glad, energisk, utåtriktad, kreativ och attraktiv
Levde officiellt som singel, men sägs ha haft några såväl kortare som längre förhållanden sen sin skilsmässa - bl a sägs det att den mordmisstänkte ska ha haft en relation med LW när han var gift

Den misstänkte SD introducerade Lena i det stora fritidsintresset Geocaching i oktober -12. Hobbyn kom att uppta en stor del av hennes liv.
Lenas ord på hennes GC-konto:
" Found my first geocache in October, 2012, forced by a friend. I was a true slow starter and logged my second cache in February. It took me eighteen months to reach my #100.

In 2015, I hid my first own geocache and it is only getting more and more funny - both to create and hide and to solve and log.

Nobody needs to force me any longer, geocaching has become a part of the air I breathe. So much fun, so exciting places, so good friends. Still much more to explore, more to learn, more to experience, more to love.

Happy caching! /Softpocahontas/Softis/Soft/SP "

LW på Facebook: http://www.facebook.com/Softpocahontas
LW på Geocaching.com: http://www.geocaching.com/p/default....1-97a164c252fa
LW på Instagram: http://www.instagram.com/softpocahontas
LW på Twitter: http://twitter.com/softpocahontas
Bildmix på LW: www.bildtagg.se/bild/akkk0foxtbklz824flveummc
Citera
2019-10-31, 12:02
  #66268
Medlem
Snor-Johans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gloriouslife
Det fetade: Denna nattliga utflykt gjordes
alltså efter båda anmälningarna.
Det finns inget som tyder på att LW var
ovillig att följa med. Att hon skulle ha
varit ett offer som tvingades att följa med
av SD.

Eftersom det drygt ett år senare skedde
ett mord i närheten så var det
uppenbarligen inte säkert för barnen att
vara ensamma hemma.

Det visar att LW prioriterade GC och
älskaren framför barnen. Något som
StHolmes hävdat att hon inte gjorde utan
påstår att hon alltid satte barnen främst.
Här har vi LWs egna ord på att så inte var
fallet och hon förstod tydligen inte hur
det kunde uppfattas eftersom hon skrev
öppet om det.

Vid detta tillfälle visste antagligen inte SD
om anmälan. Varför berättade inte LW för
honom? Utan bara fortsatte som vanligt.

Och varför var hennes föräldrar tvungna
att åka 16 mil två gånger varannan
vecka för att vara barnvakt när det gick
bra att lämna dem ensamma när hon
GC-ade?
Det fetade sista stycket.
Och varför var hennes föräldrar tvungna
att åka 16 mil två gånger varannan
vecka för att vara barnvakt när det gick
bra att lämna dem ensamma när hon
GC-ade?


För att det var hos deras välmenande dumsnällhet LW,s sociala handikapp " att inte acceptera gränser slipats till okuvlighet.
Ovidkommande oh nej!
Det är precis det jag anser byggt upp det ursinne som gick överstyr bakom planket.
__________________
Senast redigerad av Snor-Johan 2019-10-31 kl. 12:30.
Citera
2019-10-31, 12:07
  #66269
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gloriouslife
Det fetade: Varför skriver många om hur
perfekt och underbar LW var? Är det ett
motiv till mordet?

Om det är OK att skriva att hon var
vacker, attraktiv, en fantastisk mamma...
så måste det väl vara OK att skriva om
man inte håller med?
Jag motiverar åtminstone varför jag
tycker som jag gör. De som bara ser
henne som underbar och rabblar
superlativ gör det som om det vore fakta
utan något behov att motivera sina
åsikter.

Jag har aldrig sagt att LW verkade perfekt.

Men du tar plötslig från ingenstans upp detta med att hennes föräldrar var barnvakt...
Du skriver saker som att hon ville bygga upp en falsk positiv bild av sig på social media, att hon var en dålig mor. Att hon var egoistisk och utnyttjade sina föräldrar. Att hon inte kunde sitta still och tänka efter utan måste ut och geocaha ständigt för att slippa tänka osv. Jag kan inte räkna upp allt negativt du tagit upp genom åren.

Har alla dessa saker med mordet att göra????

Det verkar som att du verkligen har byggt upp en stark aversion mot L*ena.

Hon hade säkert massor av andra nackdelar som andra människor kunde reta sig på.

kanske hon bakade hårda bullar? Kanske hon smaskade?
kanske han var slarvig med städningen? kanske var hon slösaktig eller tvärtom snål?
Kanske klädde hon sig slarvigt och målade naglarna ojämnt?

Jag tror inte att de saker du tar upp har med mordet att göra.

Utom att hon träffade på en person som kunde mörda.
Det kan inte/gör inte alla, som tur är när de inte får som de vill.

Om SD är den skyldige, tycker inte du att han har varit en hemsk person?
Han har varit otrogen HD i åratal, sedan fortsätter han sitt liv som inget har hänt.

Han låtsas att han vill hjälpa barnen att hitta sin mor, som han då vet ligger död bara ett stenkast från dom. Har han dessutom gått ner till LWs hus den 15:e, då övergår det mitt förstånd hur fräck en mördare kan vara.

Du har inga problem med SD och hans negativa sidor? Dom som verkligen kan ha med motivet att göra?
Citera
2019-10-31, 12:13
  #66270
Medlem
gloriouslifes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Jag har aldrig sagt att LW verkade perfekt.

Men du tar plötslig från ingenstans upp detta med att hennes föräldrar var barnvakt...
Du skriver saker som att hon ville bygga upp en falsk positiv bild av sig på social media, att hon var en dålig mor. Att hon var egoistisk och utnyttjade sina föräldrar. Att hon inte kunde sitta still och tänka efter utan måste ut och geocaha ständigt för att slippa tänka osv. Jag kan inte räkna upp allt negativt du tagit upp genom åren.

Har alla dessa saker med mordet att göra????

Det verkar som att du verkligen har byggt upp en stark aversion mot L*ena.

Hon hade säkert massor av andra nackdelar som andra människor kunde reta sig på.

kanske hon bakade hårda bullar? Kanske hon smaskade?
kanske han var slarvig med städningen? kanske var hon slösaktig eller tvärtom snål?
Kanske klädde hon sig slarvigt och målade naglarna ojämnt?

Jag tror inte att de saker du tar upp har med mordet att göra.

Utom att hon träffade på en person som kunde mörda.
Det kan inte/gör inte alla, som tur är när de inte får som de vill.

Om SD är den skyldige, tycker inte du att han har varit en hemsk person?
Han har varit otrogen HD i åratal, sedan fortsätter han sitt liv som inget har hänt.

Han låtsas att han vill hjälpa barnen att hitta sin mor, som han då vet ligger död bara ett stenkast från dom. Har han dessutom gått ner till LWs hus den 15:e, då övergår det mitt förstånd hur fräck en mördare kan vara.

Du har inga problem med SD och hans negativa sidor? Dom som verkligen kan ha med motivet att göra?

De första 6 månaderna skrev jag enbart
om hur hemsk jag tycker SD är och har
varit. Det känns klarlagt. Inte mycket att
diskutera. Jag har aldrig försvarat honom.
Citera
2019-10-31, 12:20
  #66271
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blessedfruit
Men är det som gjort för att bli mördad och är det som gjort för att ge MGM och/eller MGK anledning att slå ihjäl LW?

Det känns mer som gjort för en uppblåst pseudodebatt här i tråden.

Även om det så klart är relevant att kartlägga de inblandade så finns det en naturlig gräns för hur ofta och mycket det finns anledning att fokusera på det.

Just L*nas pastoralt moraliska fadäser lär knappast vara kärnan i någon av de misstänktas förmodade motiv! Att det sen kan väcka indignation hos vissa postare är en annan sak. Men när den sortens inlägg tar så mycket utrymme i tråden som de gör nu blir de helt enkelt off topic. Fokus hamnar helt fel.

För och emot L*nas förmodade förkastlighet i frireligiösa moraliska frågor är ett ämne för en egen tråd.

Måste medge att din syn på forumet och vad som är relevant för tråden och inte är begränsande. Verkar personligt för dig men tråden handlar om SD, LW och HD i huvudsak, deras liv och leverne, brott och alternativa möjliga motiv.

Du kan inte förstå brottets karaktär om du inte scannar de inblandades liv, personlighet, val, etik, moral, och värderingar överlag. De inblandade existerar inte i ett vaccum, eller separat universum, skilda från varandra. Pusslet måste läggas för helhetens skull.

Sedan kan du i ett bredare perspektiv betrakta olika handlingar och faktorer i historien och se det som sedelärande, vanebildande, eller vad som. Vad ska du låta bli och varför? Det är verkligen lärorikt måste jag säga.
Citera
2019-10-31, 12:27
  #66272
Medlem
hoppsanns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snor-Johan
Det fetade sista stycket.
Och varför var hennes föräldrar tvungna
att åka 16 mil två gånger varannan
vecka för att vara barnvakt när det gick
bra att lämna dem ensamma när hon
GC-ade?


För att det var hos deras välmenande dumsnällhet LW,s sociala handikapp " att inte acceptera gränser slipats till okuvlighet.
Är inte det väldigt enkelt att förstå?

Antagligen därför att de gärna satt barnvakt och träffade sina barnbarn.
Besöken var antagligen planerade i god tid för att det skulle passa föräldrarna.

När hon geocachade var det ofta snabbutryckningar efter SMS.
Då var det inte lämpligt att kasta sig på telefonen och får föräldrarna att oplanerat åka flera mil.

Oplanerade snabbutryckningar respektive planerade besök och barnvaktshjälp är helt olika saker.
Man behöver inte vara någon Einstein för att förstå det.
Citera
2019-10-31, 12:28
  #66273
Medlem
hoppsanns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snor-Johan
Hon jagade inte SD hon stalkade honom för att använde ett mer passande ord. Ordet jagade indikerar hon var kär eller kände åtrå till SD vilket jag tror är missvisande. Hon lämnade inte paret Davidsson ifred vilket jag tror är motivet till det oresonliga våld som berövade henne livet.
Du behöver bara läsa inlägget ovanför ditt så ser du i geobloggen att det var HD som hämtade upp LW när de skulle jaga cacher.
Citat:
Ursprungligen postat av letsdoit
Här en annan logg av HD från den 21 jan 2017 (utfärd tillsammans med LW):
https://coord.info/GLVFTFKY
Citera
2019-10-31, 12:29
  #66274
Medlem
gloriouslifes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hoppsann
Är inte det väldigt enkelt att förstå?

Antagligen därför att de gärna satt barnvakt och träffade sina barnbarn.
Besöken var antagligen planerade i god tid för att det skulle passa föräldrarna.

När hon geocachade var det ofta snabbutryckningar efter SMS.
Då var det inte lämpligt att kasta sig på telefonen och får föräldrarna att oplanerat åka flera mil.

Oplanerade snabbutryckningar respektive planerade besök och barnvaktshjälp är helt olika saker.
Man behöver inte vara någon Einstein för att förstå det.

Men frågan var varför det behövdes
barnvakt när hon jobbade men inte när
hon GCade?
Citera
2019-10-31, 12:31
  #66275
Medlem
gloriouslifes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hoppsann
Du behöver bara läsa inlägget ovanför ditt så ser du i geobloggen att det var HD som hämtade upp LW när de skulle jaga cacher.

Det hände EN gång, strax efter anmälan
om misshandel.
__________________
Senast redigerad av gloriouslife 2019-10-31 kl. 12:33.
Citera
2019-10-31, 12:33
  #66276
Medlem
Honan6s avatar
Jag funderar på om Personutredningen på SD kan ha blivit offentlig handling eller om den ligger under sekretess i FU.

Någon som kollat med TR angående nytillkomna handlingar i B2705-18?

---------

Länk till sammanfattande info
www.flashback.org/sp69157523
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in