Citat:
Ursprungligen postat av
Sonnenwende
Nej, han frågade om hennes diagnoser som både hon och familjen stoltserat med. Sen fick sekten panik när journalisten påtalade det ologiska med Gretas budskap.
Givetvis agerar ingen med rent mjöl i påsen på det sätt Gretasekten gör.
Nej. Han säger att Greta är mentalsjuk varvid Greta säger "jag är inte alls mentalsjuk".
Det är naturligt att lusten att prata med en sådan person minskar kraftigt. Innan han började prata om Gretas "mentalsjukdom" så svarade ju Greta & co ganska utförligt på hans frågor:
https://www.youtube.com/watch?v=FNnHfVhrcFI&feature=youtu.be&t=21
Det vi inte vet är om han någonsin presenterat sig som en journalist eller inte. Om han inte gjort det så kan de tro att han är en random tok från gatan. Varför ska man svara på frågor till en sådan person, som dessutom förolämpar en familjemedlem?
Tänk även på att han förmodligen filmar dem i smyg. De vet inte om att de blir inspelade. Är väl därför Svante tuggar på sin banan och ser lite sjaskig ut.