Citat:
Ursprungligen postat av
Emmy.Ha
Är du av uppfattningen att folk generellt känner till vad MA-filter är? Jag gör inte det.
Medelvärdefiltrering. Ganska basic.
Citat:
Ja det är tydligt att de som väljer att skriva hp är en grupp med betydligt högre kognitiva förmågor än folk i allmänhet och att resultaten sorterar ut kognitiva förmågor bättre än betyg (fast rapporten är baserad på betyg från det gamla betygssystemet, nu finns det fler betyg än tre så sorteringen borde vara mer finkänslig). Kanske är det till stor del den hårt pressade tiden som skiljer ut hög IQ från ännu högre IQ, precis som vid ett IQ-test.
Jag föredrar (g), snarare än IQ i det här fallet.
- Att det finns kognitiv selektionsbias i populationen som skriver HP framgår av rapporten, ja.
- Att det finns tidspress påverkar utfallet, i viss mån; samtidigt som det missgynnar högpresterande som har dålig stresstålighet.
Citat:
Jag vet inte om IQ/motivation är den viktigaste faktorn för framgång med studier och arbetsliv. Hög motivation kanske är viktigare då de som antagits till en utbildning baserat på hp-resultat oftare hoppar av utbildningen. Å andra sidan kanske de som inte hoppar av presterar bättre (eller inte, verkligheten är sällan lika tidspressad som hp eller IQ-test, och med den extra tiden kanske de med hög men inte extremt hög IQ kan kompensera med andra kvalitéer. Jag läste nånstans att till exempel nobelpristagare i fysik och kemi inte har lika genomgående extremhög IQ som man kanske kunde tro).
Jag skulle påstå att en tenta i elektromagnetisk fältteori utgör en betydligt hårdare tidspress/krav på kognitiv förmåga än vad HP gör.
Sen beror det väl på vad man tittar på för arbetsuppgifter i yrkeslivet.
Jag dristar mig till en kill-gissning:
- nobelpristagare i fysik och kemi generellt ligger i den översta decilen av (g).
Citat:
Men hur som helst är jag inte av åsikten att intag baserat på hp-resultat borde slopas, känner inte att jag är tillräckligt insatt för att ha en åsikt. Jag ville bara poängtera att det där om vad 40% av skillnaden i resultat mellan könen berodde på inte betydde vad det påstods betyda.
Nej. Det kan vi nog vara överens om.
Citat:
Ursprungligen postat av
Emmy.Ha
Kom på att sorteringen redan är mer finkänslig om man delar in betygen i fler än 10 deciler, och att det nya betygssystemet inte gör någon skillnad för den indelningen. Gruppen med gymnasiebetyg är större, och det blir inte en bra jämförelse om man delar in både gymnasiebetyg och hp-poäng i tio olika grupper kan jag tycka. Eller har jag fel?
Du har fel. Det är en diskret kvantifiering av
utfallet för populationen.
Även HP har fler kvantsteg än 10.
Här ser du fördelningen för 2018:
https://www.studera.nu/globalassets/hogskoleprovet/hp-2018-10-21/norm18b_helaprovet.pdf
Som en passus kan nämnas att HP-intag för de program jag undervisar inom ligger >1.6 - vilket ju naturligtvis skevar min bild av verkligheten en smula.
--
Man kan dock ifrågasätta rapporten (och liberalernas) slutsatser. Man undviker nogsamt att förklara vad som är 'högt söktryck' resp. 'drömutbildning'.
Utifrån min kontext ligger samtliga av mina studenter inom den översta decilen (av såväl betyg som HP) - och där föreligger ingen större skillnad i motivation. Däremot i termer av kognitiv förmåga.
Jag har inte gjort någon observation av att kvinnor, som grupp, utmärker sig i termer av prestation eller betyg. Vare sig åt ena, eller andra hållet.