Citat:
Ursprungligen postat av
Janbanan74
Varför tror du att dem vill ha Patriot när den nu har ett billigare, bättre system?
Patriot är kompatibelt med NATO utrustning och möjligt att integrera med annan utrustning.
Patriot skyddar även mot Ryssland ifall relationerna skulle försämras.
Turkiet vill inte göra samma misstag som Irak där det påstås att USA skickade en signal som stängde ner västtillverkad utrustning.
Turkiet vill köpa Patriot och har velat köpa Patriot i årtionden..
Citat:
Ursprungligen postat av
Yasko
Man sa samma sak om turkarnas köp av S-400, att det var taktik etc. Detsamma gäller nu. USA vägrade att sälja Patriot, turkarna köpte S-400. USA vägrar att sälja F-35, turkarna kommer att köpa SU-35 och antagligen även SU-57.
Turkiet ville köpa S-400 och gjorde så.
Turkiet hade länge velat köpa luftvärn men fick inte för USA, Turkiet bestämde då sig för att köpa luftvärn från Kina vilket inte blev av p.g.a påtryckningar från USA.
Trots att Turkiet skrotade planerna på att köpa luftvärn från Kina så fick de trots allt inte köpa Patriot.
Efter att relationerna mellan Turkiet och Ryssland förbättrades så erbjöds Turkiet att köpa Ryskt luftvärn S-400.
Några månader innan S-400 ska levereras till Turkiet får Turkiet ett erbjudande från USA om att köpa Patriot om de inte köper S-400.
Om Turkiet tagit erbjudandet om att åsidosätta planerna på att köpa S-400 och istället köpa Patriot så hade Turkiet varit utan luftvärn i flera år till samt att USA hade kunnat dra tillbaka allt dagen innan leverans om de så velat och Turkiet hade då blivit utan.
Att Turkiet genomförde köpet av S-400 trots påtryckningar från USA och Nato kan inte ses som oväntat eller förvånande utan bör ses efter hur illa Turkiet behandlats av sina allierade.
Andra fick köpa luftvärn medan Turkiet trots sin utsatta position i en instabil region fick nöja sig med att andra allierade stundtals placerade luftvärn temporärt på Turkiskt territorium.
Det vi hör ryktas om nu är inte alls jämförbart med Turkiets tidigare köp av S-400.