Citat:
Ursprungligen postat av
Haddock93
Jag tror inte den taktiken fungerar i dagens aktuella läge. Vi går mot en lågkonjunktur och Danmark är ett annat politiskt landskap, låt mig förklara:
Det är en enorm risk för S att helt plötsligt bli de nazister/rasister man alltid varnat för dvs. SD. Man ger då partiet legitimitet att de alltid haft rätt i frågan och när man kallat de rasister har de endast vara för att mobba ut dem i princip, sånt här gillar inte väljare.
Sen finns det ett annat fenomen att när man väl tagit klivet in i SD har man redan blivit såpass förrådd av politikerna att man inte kommer tillbaka till det forna partiet, speciellt de som varit SDare ett tag och blivit kallade rasister osv. Om de nu mot all förmodan skulle förespråka en restriktiv migrationspolitik så kan man inte undgå att de sålt sin själ genom att sänka skatten för de allra rikaste medan de fattigaste i samhället blir skattade till döds, nu senast med plastpåseskatten. Men den kan man undgå dock inte bensinskatten oftast. Det här när kommuner krisar i hela Sverige, vilket S har styrt i 5 år och SD varnat för i 10. Man har en tendens att söka sig till originalet och de som alltid haft rätt.
En annan risk med att helt plötsligt bli invandringskritiska är att man skulle förlora en stor väljargrupp dvs invandrare och unga kvinnor, dessa skulle gå till V/C/MP/Nyans och med risken att inte locka tillbaka många väljare från SD skulle SD kanske vara störst med 22% av rösterna. När SD blir störst kommer det som en ketchupeffekt rusa i mätningar just bara för de är störst.
Det här är vad jag tror.
Det handlar om att S inte har ett så svagt förhandlingsläge mot galningarna MP och C, egentligen. Utan S är dessa utanför allt politiskt inflytande, för alltid. Att inbilla sig att S inte kommer kunna manövrera en hel del är dumt. Om SD t ex har förhandlat bort arbetskraftsinvandringsfrågan bakom kulisserna, kan uppätandet av LO-kollektivet hamna på tvären.
Högmod går före fall och nyliberalism är politisk radioaktivitet för stora partier, se S och M. Dessa partier har infiltrerats av intressen som forcerar igenom politik på tvären med partiernas väljare, vilket på sikt får partierna att tyna bort. Samma intressen
groomar SD till att bli något annat än vad väljarna efterfrågar.
Och poängen är ju som sagt att S INTE skulle härma SD, utan t o m gå längre genom att kopiera framgångsrika och rumsrena danska S.
Det här är sannolikt inte vad som
kommer hända, eftersom svensk politik sällan präglas av machiavellisk kompetens - men det är vårdslöst att tro att SD inte måste vara på tårna om man vill ärva S roll i svensk politik. Man måste göra rätt saker och undvika att göra fel saker.