Utan att på något sätt försöka förklara vad män/kvinnor kan lära sig av detta fall så vill jag istället försöka göra en analys som går ut på varför LR inte valde att lämna MJ och den destruktiva relation de båda befann sig i för hon hade faktiskt chansen till detta ett otal gånger.
MJ hade helt uppenbart fått en stor roll i LR:s liv under denna korta tid paret träffades och var ihop och med den misslyckade relationen med
exet Magnus i bakhuvudet så ville den 41-åriga LR inte ge upp i första taget eftersom hon blev inte direkt yngre för var dag som gick och hennes besatthet tydliggörs i sms-trafiken mellan henne och MJ där hon uppmuntrar honom till fortsatt umgänge trots hans extremt dåliga sidor som kärlekspartner.
Denna besatthet av en destruktiv relation är rätt uppenbar när man tittar lite närmare på hur relationen mellan LR och MJ utvecklades med tiden och den konkurranssituation som uppstod när MJ hade en eller möjligen andra kvinnor i kulisserna kan ha triggat LR att inte ge upp den från början dödsdömda relationen med MJ fast nu tog allt slut i förtid med ett oväntat resultat för LR:s räkning.
"– Det är alltid plågsamt att bli avvisad naturligtvis. Men hur vi hanterar situationen beror ofta på hur vi hanterat tidigare kriser. Har vi jobbiga minnen från tidigare separationer rivs såren upp igen och då kan det hända att det är svårt att gå vidare. Även personer med stort kontrollbehov kan ha svårt att hantera att bli lämnade. Om man planerat ett helt liv med en person, som plötsligt säger att hon eller han har andra planer kan det kännas oerhört jobbigt att man tappat kontrollen över händelseförloppet"
https://www.aftonbladet.se/relationer/a/a2vjJA/nar-karleken-blir-besatthet
Ovanstående går alltså att sätta i direkt relation till LR:s besatthet av sin blivande baneman MJ och den situation paret befann sig i runt perioden maj-juni 2016.
Frågan är bara varför media, BO:s anhöriga och många betraktare valt att ignorera detta?