Citat:
Ursprungligen postat av
EnGodForlorare
Jag frågar varför vi ska bygga kärnkraftverk och du försöker "finta bort mig" genom att diskutera helt andra saker.
Så du kan med andra ord inte bevisa din ståndpunkt att vindkraftsel ger högre vinst vid export än kärnkraftsproducerad el?
Citat:
Det är bra att du insett att jag inte påstått att ett helt förnybart energisystem nödvändigtvis innebär ett lägre elpris. Det är ett steg i rätt riktning.
En av många källor som visar att produktionspriset för vindkraft är mycket lägre än för kärnkraft har du här:
Ok, min ståndpunkt i denna fråga är att jag är villig att betala ett högre elpris för att garanterat slippa strömavbrott och elransonering. Ej intermittenta elkällor är det enda sättet att garantera detta varför jag anser att kärnkraften inte kan läggas ned med bibehållen tillförlitlighet.
Din ståndpunkt är (rätta mig om jag har fel) du är villig att betala ett högre elpris under för intermittenta kraftslag ogynnsamma perioder, för att under gynnsamma perioder kompenseras för detta genom att elen knappt kostar något alls eller t,om blir en inkomstkälla i,om negativ prisbild.
Därtill får man leva med att bli bortkopplad under vissa perioder då elnätet av nödvändighet antar en mer intermittent karaktär genom allt större beroende av intermittenta kraftkällor.
Problemet med ett kraftnät av mer intermittent karaktär är enligt mig att företag inte vågar investera i expansion då man måste räkna med produktionsbortfall under årligen återkommande perioder av ogynsamma vindförhållanden.
Samhällsfunktioner som är beroende av ett pålitligt elnät blir också lidande.
Hur skulle det kännas att exempelvis under operation ligga och hålla tummarna att sjukhusets reservkraftaggregat går igång?
Citat:
Nej, uttryckligen står där att utnyttjandegraden är minst 11 %. Såhär står det i fotnoten till artikeln:
Effektuttaget är konstant på vindar över 10-14 m/s. Det är sant att verken ofta stängs ner när vindhastigheten överskrider 25 m/s. Men 25 m/s är relativt ovanlig väderlek då stormvarning utfärdas av SMHI.
Ok, du kan med andra ord leva med att bli bortkopplad från elnätet under perioder då vindkraften står stilla.
Citat:
Det kan komma sig exempelvis genom att andra energikällor såsom kärnkraft och vattenkraft inte producerar el just då.
Du argumenterar väl ändå utifrån att det i framtiden inte finns någon kärnkraft?
Citat:
Vänligen läs noga vad det är jag skriver. Jag lägger ner en del möda på att uttrycka mig så korrekt som möjligt och det är irriterande att du ändå lyckas missförstå gång på gång.
Jag påstod att elpriset har stigit. Statistik visar att så är fallet och att priset har stigit i Sverige sedan 2015:
https://www.energimyndigheten.se/nulagetpaelmarknaden/Elpriser/
Statistiken visar också att elpriset var ännu högre runt 2007-2009 och har fallit sedan dess. Jag vet inte om elpriset kommer att stiga eller falla i framtiden.
Gissningsvis innebär utbyggd vindkraft att priset sjunker (tillgången ökar) men avskaffad kärnkraft innebär också att priset ökar (tillgången minskar).
Det man med säkerhet kan säga är att införande av mer intermittenta kraftkällor ger större prisdifferanser beroende på hur mycket det blåser/solen lyser?
Citat:
Och svaret är att trots att lönsamheten minskar är den fortfarande tillräckligt hög för att investerare ska anse det värt att investera sina pengar.
Kommer lönsamheten att vara lika hög när alla subventioner tas bort? Trenden visar det motsatta.
Frågan är om bolagen ens kommer att ha råd att skrota uttjänta vindkaftsparker, vilket gör att staten tvingas kliva in.
Citat:
Ok. Värt att notera att 15 hp innebär att verket är en kandidatuppsats och sådana har ofta låg vetenskaplig stringens.
Det var väl bra! Det borde ju göra att du lätt kan avfärda fallstudiens slutsatser genom att presentera egna källor som motsäger de empiriska data som inhämtats från verkliga vindkraftsbolag som redan idag upplever dålig lönsamhet som ett stort problem!
Citat:
Så åtta är det magiska antalet reaktorer som Sverige måste ha för att överleva som industrination? Varför räcker inte exempelvis sju?
Jag såg nyss en intervju med Vattenfalls VD som anser att 6 reaktorer är tillräckligt idag.
Men som bekant så börjar elbristen på allvar visa sig redan nu:
Citat:
Varning för kommande elbrist i Göteborg
EkonomiStor befolkningsökning, ökad elektrifiering och trängsel i ledningarna kan skapa elbrist i Göteborg framöver.
– Stoppljuset blinkar gult hos oss. Får vi inte en utbyggnadsplan för 2030 kommer vi att få problem, säger Alf Engqvist, vd för Göteborg Energi.
När Ringhals 1 och Ringhals 2 stänger ner kommer den inhemska effektbalansen för el att påverkas.
– Förmågan att att vara självförsörjande och kunna möta toppförbrukningen med inhemska resurser försämras ju självklart, säger Niclas Damsgaard, marknadsstrateg på Svenska Kraftnät, som ansvarar för utbyggnaden av de stora stamnätsledningarna i landet.
Och det kommer främst att märkas under vinterhalvåret, speciellt om det blir en vargavinter.
– Nätens kapacitet är i dagsläget ett större problem än själva elproduktionen. Det är trångt i näten. Om man använder trafikljus som symbol för möjligheten att förse samhället med el så lyser det rött i Stockholm, Uppsala, Malmö och södra Sverige. Där är det kris. I vår region måste man vara uppmärksam, här lyser det gult. Men i Norrland är det grönt, säger Alf Engqvist, vd på Göteborg Energi.
I Göteborgsområdet är situationen fortfarande rimlig, konstaterar han. Men skulle det snabbt komma in stora elförbrukare som datahallar och liknade kan de komma att förbruka väldigt mycket el.
https://www.gp.se/ekonomi/varning-f%C3%B6r-kommande-elbrist-i-g%C3%B6teborg-1.19156870
Haha säger du antagligen "elbristen finns inte, det är näten som är underdimensionerade".
Visst, men varför bör vi bygga hundratals mil stamnät för enorma belopp när man kan bygga kärnkraft som ligger närmare det område i främst södra Sverige där alla storkonsumenter av el håller till, med en följd att man slipper förluster på upp emot 15% enbart till följd av de långa ledningarna?
Varför bör vi vanliga konsumenter subventionera utbyggnad av stamnätet via våra nätavgifter och skatter så att vindföretagen över huvud taget kan distribuera sin el och få lönsamhet?
Är du verkligen socialist? Du verkar nämligen inte se några problem med att riskkapitalister tar ut övervinster på den el de distribuerar via de nät vi vanliga invånare gemensamt bekostat haha!