2019-10-16, 17:21
  #61
Medlem
Natascha Maria , Frirzl och nu detta. Hur många mer Österrikiska familjer kan tänkas leva undangömda?
Citera
2019-10-16, 17:24
  #62
Medlem
langaocbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Latrygg

Fritzl var en beräknande och manipulativ sexualförbrytare, ett rovdjur. Hans syfte var att förse sig själv med sexslavar som han ägde och kontrollerade helt. Det är en helt annan nivå av ondska än att bara vara en knäppskalle som låser in sig i en källare i tio år och odlar skägg. Att skäggsekten även består av barn är naturligt. Om du varit övertygad om att världen skulle gå under, hade inte du försökt ”rädda” barnen i din närhet? Särskilt dina egna?

Vänligen skilj på galenskap och rovdjursbeteende.

Fast ingenting av det där vet vi ju inte. Det är dina vilda spekulationer utifrån jävligt lite information.
Citera
2019-10-16, 17:43
  #63
Medlem
Ja eller hur?! Jätte märklig historia och bra är han på engelska också...
Citat:
Ursprungligen postat av Vintergrisen
Om inte allt det här avslöjades innan den 21:a juli 2019, när den där personen publicerade sitt första foto på Instagram, känns det väl högst otroligt? Sitter man i en källare, väntar på jordens undergång och tror sig vara de sista människorna på jorden publicerar man knappast saker på nätet.
Citera
2019-10-16, 18:14
  #64
Medlem
Yggdrasil12s avatar
Stackars människor.

En sak e klar bestraffa den människan dom gjort detta illdåd.
Citera
2019-10-16, 22:26
  #65
Medlem
Mikeyjamess avatar
Fick pappan stroke nyligen så det är först nu de kunnat rymma eller var de andra barnen så hjärntvättade att de hindrade 25-åringen från att fly?
Citera
2019-10-16, 22:58
  #66
Medlem
https://www.welingelichtekringen.nl/samenleving/1167596/het-spoor-van-ruinwoldse-zoon-jan-op-social-media.html

Det verkar som om mamman dog redan 2004.
Här misstänks även facebookkontot Jan Zon van Dorsten vara fake, som jag förstår det. Han ser ju inte heller smutsig ut på bilderna. En tanke är att det är storebror själv som hållt alla fångna.
Citera
2019-10-16, 23:32
  #67
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wotan
Tittar man på grönsakslandet bakom huset så ser de ju nästan ut att ha varit självförsörjande.

Citat:
Ursprungligen postat av DRD4
Huset du länkar bild på har ju två växthus och ett stort antal odlingsbäddar, garanterat tillräckligt för att kunna leva utan att behöva åka till matbutiken.

Men många grannar nära och runt omkring, märkligt att inte ha sålt och köpt ett hus som ligger lite off istället, men GM lär ju knappast ha vart så logisk.

Se inlägg nr 46 för rätt hus

Edit: Oops, ser nu att jag länkat samma hus. Sorry . Men det är rätt i alla fall.
__________________
Senast redigerad av Ninja4Life 2019-10-16 kl. 23:37.
Citera
2019-10-17, 00:02
  #68
Moderator
Schlesiens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Wotan
Tittar man på grönsakslandet bakom huset så ser de ju nästan ut att ha varit självförsörjande.
Någon har jobbat utomhus ett antal timmar i veckan minst halva året för att hålla ordning i den trädgården.

Det ligger en enorm mängd bråte alldeles utanför tomtgränsen, under en storkbopelare. Jag tror det är övertäckt ved.

Infarten från kanalbron är bara två hjulspår i jorden. Kör inte Josef fast med en Volvo där om det är regnigt?
Citera
2019-10-17, 00:24
  #69
Medlem
carminaburanas avatar
Är det bara jag som tycker att det är nåt fuffens över hela historien? Skulle inte förvåna mig om allt är fabricerat.
Citera
2019-10-17, 01:05
  #70
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av carminaburana
Är det bara jag som tycker att det är nåt fuffens över hela historien? Skulle inte förvåna mig om allt är fabricerat.

Nej, samma här! Eller så är det tidningarna som gör ett dåligt jobb när de förmedlar nyheten.
Citera
2019-10-17, 02:27
  #71
Medlem
Timeouts avatar
Barnen hölls isolerade – är oförmögna att prata
RUINERWOLD Publicerad 17 okt 2019 kl 00.51
Flera av barnen som hölls isolerade i nio år i nederländska byn Ruinerwold är oförmögna att prata enligt Daily Mail.

Nu framkommer mer information om den 58-årige man som gripits i samband med händelsen.
– Även när han var borta hörde vi ljud därifrån, från en gräsklippare till exempel. Men vi hade ingen aning om vem det kunde vara, säger en av grannarna till Telegraaf.

Det är fortfarande oklart om pappan och barnen hölls på gården mot sin vilja av 58-åringen. En del av problemet med detta är att poliser som hörde barnen, som är i åldrarna 18 till 25, hade svårt att förstå vissa av dem – och kallar barnens sätt att ta ”fantasispråk” och ”obegripligt”.

En av 58-åringens före detta grannar har inga positiva ord att säga om mannen.
– Han var aldrig vänlig och hälsade inte när man träffades, hade inga vänner, ingen fru, inga flickvänner, gick aldrig ut på lokal. Han var bara mystisk, säger den före detta grannen.
https://www.expressen.se/nyheter/uppgifter-flera-barn-ar-oformogna-att-prata/
Citera
2019-10-17, 02:38
  #72
Medlem
Timeouts avatar
Källarfamiljens spökbutik har stått tom i tio år
Publicerad 16 oktober 2019 kl 22:33
ZWARTSLUIS. Innan 58-årige ”Josef B” isolerade fem barn från omvärlden drev han en butik som sålde Pinocchio-dockor, gunghästar och andra träföremål.

Sålde gunghästar och vattenkannor
Idag slog polisen till mot en spöklik butik i Zwartsluis, knappt två mil från gården i Ruinerwold. Finsnickaren Josef B drev den fram tills för ungefär tio år sedan – sedan dess har butiken lämnats helt öde. Telegraaf har talat med Thijs Postma, som driver en pub tvärs över gatan. Enligt honom har inget gjorts åt butiken – eftersom Josef B fortsatt betala hyran.

En kvinna – eventuellt mamman till barnen – brukade sälja leksakerna som Josef B snidade, skriver Telegraaf. Hennes öde är ännu okänt. Enligt uppgifter på Facebook dog hon 2004.

Försvann från Facebook 2010
Att familjen tidigare bott i Zwartsluis överensstämmer också med 25-åringens Facebook. Enligt profilen bodde han där från 2005 till 2010, då han flyttade till Ruinerwold – och även försvann från sociala medier fullständigt. Tidigt i somras började han återigen synas på sociala medier.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/awkBL5/kallarfamiljens-spokbutik-har-statt-tom-i-tio-ar
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in