2019-10-16, 19:12
  #109
Medlem
Västmanland har precis gått ut med att de ställer in alla operationer. Där jag jobbar fick vi lite varor idag vilket var första leveransen på två veckor. Kom inget alls förra veckan
Citera
2019-10-16, 19:12
  #110
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GreffueAnthonius
Intressant att landstinget i Västmanland också är drabbat, men inte behöver ställa in något för att man har ett mellanlager för 10 dagars förbrukning.

Frågan är om Örebro och Uppland följer lagen om att institutioner måste ha en krisberedskap, alltså hålla lager för en viss tid, den så kallade ansvarsprincipen.

Två dagar senare kom nyheten om att operationerna ställs in
Citera
2019-10-16, 19:52
  #111
Medlem
Uppenbarligen många här som inte har koll på hur det fungerar.

De fem berörda landstingen/regionerna har ett upphandlingssamarbete (Varuförsörjningen) för nästan allt förbrukningsmateriel. Man upphandlar som nästan alla andra regioner förband för sig, provrör för sig osv.

Dessa avtal har inget att göra med att det nu är brist.

Under många år har dessa regioner haft Mediq som upphandlad tredjepartslogistikleverantör. Mediq köper in artiklar till de priser som Varuförsörjningen upphandlat. Det är alltså Mediq som äger varorna på centrallagret i Borlänge. Sedan säljer de dem till respektive region för samma pris, men tar även betalt för kapitalbildning, plock och pack och logistik.

När nu Apotekstjänst tagit över så har det uppenbarligen blivit något strul så att de ordrar som läggs inte går ut till plock och också verkar man inte ha beställt hem tillräckligt med varor. Detta genererar i sig mer strul, eftersom det blir restorder som måste hanteras.

Detta beror inte alls på upphandlingen utan på dåliga förberedelser hos Apotekstjänst och troligen för dåliga kontroller av lagersaldona innan man beslutade att köra igång. Man borde inte fått påbörja leveransen innan det säkerställs att tillräckligt med varor funnits hemma.

Att Västmanland kan hantera det bättre är för att de har en egen lokal varuförsörjning som köper hem varorna från Mediq och sedan säljer dem till avdelningarna i samband med att de plockas ut från lager. De har därför bättre koll och har också lättare att själva komplettera från varuleverantörer direkt.

Olika regioner har olika lösningar. Några har lager helt i egen regi, några äger lagren men har extern part som plockar och packar och några har som dessa fem helt externt lager. Det skiljer också i vem som äger IT-systemen för order. Några lägger order i eget system och några i leverantörens system.

Själv föredrar jag att man själv äger system och lager, men har externt plock och pack. Man slipper då leverantörer som hellre vill minska kapitalbildning framför god beredskap och man sätter sig inte i händerna på ett IT-stöd man inte har kontroll över. Men en logistikpartner är vanligen bättre på rutiner för plock och pack och gör det mer effektivt.
Citera
2019-10-16, 19:53
  #112
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av ying-CreUyang
Jag tror, det ska vara så billigt som möjligt. Minst pris vinner upphandlingen. Om dom sen har kapacitets att leverera det som beställs tänker ingen på.

Priset verkar vara det enda som gäller idag tyvärr, att man faktiskt får varan eller tjänsten är
sekundär i en upphandling. Avtalet kan dock brytas om vinnaren av anbudet inte kan leverera det man faktiskt avtalat om. Det är därför uppenbart att det här avtalet kommer strykas ganska snart om inget händer eftersom man inte kunnat leverera produkten.
Citera
2019-10-16, 20:03
  #113
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av noIQKevin
onödigt att ha reserver och lager.
Det lät oerhört smart, du får nog Nobelpriset när som helst. Det pågår en tillgångskris och du kväker ur dig att lagerhållning är onödigt? Hur ser din lösning ut?
Citera
2019-10-16, 20:08
  #114
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Remington Steel
Varför hjälper inte angränsande landsting/regioner de fem som drabbats? Man kan ju tänka sig att de fem som har brister i förbrukningsmaterial temporärt får beställa via upparbetade kanaler som övriga landsting/regioner nyttjar.

Högst troligt så hjälper man faktiskt till, men då bara med det mest akuta.

Det är inte så lätt att köpa över länsgränserna för alla system och rutiner är, med få undantag, helt anpassade för intern handel. Givetvis går det att lösa även i större skala, men det kräver en hel del förändringar som man kanske inte gör om man tror att problemen snart ska vara lösta. Dessutom får ju egentligen inte dessa fem regioner köpa varor på de andras upphandlingar, men det skulle man nog bortse ifrån i en sådan här situation.

Lagernivåer hos de andra är ju också anpassade för deras förbrukning och även med marginaler så skulle man riskera att det tar slut om man skulle få dubblad förbrukning.
Citera
2019-10-16, 20:19
  #115
Medlem
tdlefnierreguss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ying-CreUyang
Jag tror, det ska vara så billigt som möjligt. Minst pris vinner upphandlingen. Om dom sen har kapacitets att leverera det som beställs tänker ingen på.

Det brukar även vara en del fulspel med sånt. Det kan vara så att det här avtalat en visst pris på en produkt och sen blir det lägligt slut på den och då finns det liknande produkter till ett helt annat pris tillgängligt.

Läkemedel var det mycket mygel med tidigare då det lägsta priset oftast vann upphandlingar och när de vunnit och apoteken köpte in produkterna så var den billiga produkten slut nästan direkt och det fanns bara dyrare varianter kvar. Det vara väl nåt sånt tjafs med stödstrumpor som var svindyra för några år sen då standarmodellen var slut. De var avtalade för nån hundring på något sjukhus men den var slut och nästa modell kostade flera tusen(Kan minnas fel men det var något sånt)
Citera
2019-10-16, 20:41
  #116
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av ying-CreUyang
Jag tror, det ska vara så billigt som möjligt. Minst pris vinner upphandlingen. Om dom sen har kapacitets att leverera det som beställs tänker ingen på.
En skröna att lägst pris vinner. Det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet vinner, vilket är en helt annan sak.
Citera
2019-10-16, 20:50
  #117
Medlem
stoppsmälls avatar
Naiva upphandlare av leverantörer inom ramen för Lagen om offentlig upphandling, LOU, är boven i dramat.

De tar inkompetenta konsulter till hjälp för att göra ett underlag som de sedan låter olika leverantörer lägga anbud på.

Vinnaren är den som kostar minst, men som lusläst underlaget efter kryphål och lägger sitt pris utifrån kryphålen, för antingen går det åt skogen, men leverantören tjänar pengar ändå då de har låg servicegrad och står dessutom utan skuld då underlaget har kryphål, eller så får leverantören åtgärda bristerna till mer betalt för det stod inte i underlaget.

Med en skicklig upphandlarorganisation så inträffar inte sånt här, men tyvärr så är upphandlarna ett yrke som genomgår ett generationsskifte så en massa nyexade ungdomar sitter och roddar upphandlingar som de aldrig borde fått komma i närheten av.

Exemplen är många på statliga upphandlingar som gått snett.
Citera
2019-10-16, 21:04
  #118
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Xitars
Offentlig upphandling,
Man väljer det billigaste (och sämsta) anbudet, som i slutändan blir det dyraste (och sämsta).

Tacka EU för detta.
Sedan så hjälper det naturligtvis inte att de som upphandlat tjänsterna är totalt inkompetenta när det gäller just upphandling. Finns troligtvis inte ens någon klausul gällande förseningsersättning eller leveranstid på grejerna utan det ligger inbakat i någonting som att "leverantören ska göra sitt yttersta för att leverera i tid", vilket juridiskt betyder "leverantören kan ta hur lång tid på sig som helst att leverera"

Lagen om offentlig upphandling är värdelös av just precis det skälet att skickliga upphandlare kräver höga löner som kommunerna för det första inte kan betala och för det andra lönar det sig då inte att få ett eventuellt billigare alternativ. Och av de som lägger anbud vinner inte de som förstår vad tjänsten handlar om, utan glädjekalkylerarna som har noll koll. Blinda leder blinda.

Men även skickliga upphandlare kan sakna koll, eftersom de enda som har koll på specifikationerna "på fältet" på en tjänst är de som faktiskt utför den.

Mycket bättre än upphandling i de flesta fall, och för att minimera transaktionskostnaden, är att fortsätta med samma leverantör som man alltid gjort, bara med riktiga kontroller då och då.

Det allra mest meningslösa är förstås när kommuner får böter för att de inte gjort en upphandling, när skälet till att de låtit ett gammalt kontrakt rulla på helt enkelt är att de inte har personresurser för att kunna göra en upphandling just då.

Den som är för fattig för att följa lagen straffas alltså med böter...

Lagen om offentlig upphandling är liberalutopisternas verk, som visar sig i att landstingen nu får ställa in, och fattiga kommuner får böter.
__________________
Senast redigerad av GreffueAnthonius 2019-10-16 kl. 21:08.
Citera
2019-10-16, 21:07
  #119
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Upphandling är ingen produktiv verksamhet. If it ain't broken, don't fix it.
Citera
2019-10-16, 21:16
  #120
Medlem
frdks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BerraSWE
Priset verkar vara det enda som gäller idag tyvärr, att man faktiskt får varan eller tjänsten är
sekundär i en upphandling. Avtalet kan dock brytas om vinnaren av anbudet inte kan leverera det man faktiskt avtalat om. Det är därför uppenbart att det här avtalet kommer strykas ganska snart om inget händer eftersom man inte kunnat leverera produkten.

Nja.. sån är tanken men i verkligheten är det manipulation som vanligtvis är praxis.

Upphandlande myndighet ger sig själv vägar ut och sätt att eliminera oönskade leverantörer, ofta gråzons korruption inblandat (resor, gåvor, privata utbyten)
Ibland gör de det för att bli av med oseriösa aktörer men är väll undantag, ingången är vanligare att de har sett ut en lev i förväg och skapat goda ’relationer’ till och därav gärna skriver upphandlingen så ingen annan ska få va med
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in