Citat:
Ursprungligen postat av
Gul-groda
Det typiska svenska julfirandet är idag som sagt inte det minsta religiöst. Men även om det hade varit det så vore det fortfarande ingen dubbelmoral att fira det som ateist. Att vara ateist betyder inte att man är emot allt som är kopplat till religion.
Jag ser inget dubbelmoraliskt i att t.ex. en ateist går i kyrkan varje söndag bara för att han tycker om stämningen där.
Precis vad jag menade
Ateist är inte ett anti-leverne att behöva anlita allsköns historiskt material eller litteratur innan man tar för sig något.
Dock, finns i tråden anti-allt s.k teistisk hållning vilken kategoriserar all samgemenskap eller all social samvaro som tydliga och farliga tecken på icke-moralism : dvs extremmoralistisk hållning.
Det är ju också väldigt omoraliskt och säkert polyamoralistiskt att gå och rösta.. som kristen, eller som ateist.. för att det det, och det och zzzzzzzz är så O-moraliskt fel fel fel....
En balanserad uppfattning om vad julen är i vår samtid, har inga bekymmer med julen - judiskt troende "firar" i stora drag lika mycket som den kristne.
Möjligtvis islamisk livshållning, kan vara otillåtande att ge sig in i det otrogna spektaklet, men en historia för sig. Att man sedan på individnivå väljer i vilken grad eller hur mycket som är lagom för en, är ju underförstått så självklart.
Som att en katolik inte nödvändigtvis går och tar nattvarden för att den är katolik, eller en protestant inte automatiskt bejakar allt som har protestantiska förtecken.
Julen är s.a.s förvärldsligad / man köper sig julstämningen nu för tiden, varför det är nästan synd om de barn som direkt förbjuds att vara med i julfirandet ja de kan förstås vara kommunistiskt lagda och av den orsaken inte vilja vara med i "utsugandet" eller bidra till storkapitalisternas årliga kassaflöde men det är dom det och då har man politiska skäl och demoraliserar inte julen utifrån någon egen förhöjd fromhet att se sig som ädlare än alla de andra.. satarna som "inte fattat" vad "det" haqndlar om.
Tröttsamma attityder, emå. Men de drunknar oavsett i mängden och kan sitta där och lida med kristus så mycket de vill, med nosen i boken för att ge sitt ego en ny dusch. Medan andra tar det som det är, en fest bland fester.
För mig levande idag, kan jag delta i judisk lövfest eller svensk julfest och t.o.m ramadam-yra om det skulle vara, det är mig fullständigt egalt vem som gjorde vad för hundratals år sedan.
På ertt bröllop, begär jag inte att var och en ska uppvisa och bevisa sin konfession för bibel eller vara månde vad det är, kom som du är och ta seden som den är - eller slipp , men utan att börja demoralisera människors behov av glädje och lite ljus och lite extra gott av allt. Det är vi förtjänta.