Citat:
Ursprungligen postat av
Feinflux
Kan någon förklara kritiken mot Trump på ett lättbegripligt sätt för mig? USA har fått massiv kritik för sin inblandning och igångsättande av konflikter i just Mellanöstern och när Trump som första president nu drar tillbaka allt, ja då framställs han som badguy.
Jag har alltid varit kritisk mot USAs utrikespolitik och att man nu tar ett steg tillbaka tycker jag är positivt.
Kurderna är ett tappert folk, jag är övertygad om att de kommer göra bra ifrån sig om skurkTurkarna vill visa sig på styva linan.
USAs normala politik är att aldrig lämna ett land de gått in i utan målet är att stanna för alltid.
Krig är en stor industri i USA och många i politiska poster tjänar på den eller har intressen för den.
Kurderna är nu i en sämre situation och deras förhandlingar med Assad regimen sker ur ett dåligt förhandlingsläge, många har antagit att kurderna skulle förhandla först när de hade ett väldigt bra förutsättningar att köpslå med.
Ryssland bygger även bro över Eufrat med SAA vilket även ökar risken för en konfrontation söder ifrån.
Risk för konfrontation med NATO allierade Turkiet norrifrån, USA hade många rådgivare och personal utspridda i regionen.
I USA ses tillbakadragandet som en svaghet som kritiseras samt att USA överger kurderna som de stöttat i Syrien, detta är mest politiskt.
USA hade målat in sig i ett hörn genom att inte ta Turkiets oro på allvar och löst problemen så behandlar man inte en allierad.
Ryssland stöttar SAA som sagt att var centimeter av Syrien ska tas tillbaka och nu är konflikten i det läget att striderna om området norr om Eufrat börjar, här förväntar jag mig att Ryssland kommer vara passiva i det norra områdena då det har bra relationer både med Assad och Turkiet.
Ryssland kommer mana till lugn och spela en diplomatisk roll.
Detta kommer troligtvis även leda till att Assad åter får kontroll över oljan i norr.