2019-09-27, 09:35
  #3013
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ArthurConanDoyle
Tack för listan

Inga problem
Citera
2019-09-27, 22:21
  #3014
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 420CaliberVox
Okej, kan jag fråga dig vilken nivå du valde för det muntliga?

Mitt betygsmål låg på C, det var också det betyget jag fick.
Citera
2019-09-30, 22:00
  #3015
Medlem
Hej! Någon som har Gunilla Kjellen i kemi 2 och/eller Bengt Söderberg i biologi 1 och vet ungefär vilka frågor som kommer på muntliga?
Tack!
Citera
2019-10-01, 12:17
  #3016
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av felicia244
Tack så mycket för svar!
Har läst fysik 1, matte 4 samt biologi 1 & 2. Tyckte att biologikurserna var endast frågor från uppdragen, medan fysik 1 muntliga var helt andra frågor. Kände inte igen en enda fråga från uppdragen, var inte ens saker jag kände igen :/

Men om någon behöver hjälp med uppdrag från kurserna jag läst är det bara att höra av er! Hjälper till så gott jag kan.

Och om någon läst fysik 2 eller kemi 2 tar jag gärna emot tips också

Hej! hade varit jättebra om du kunde berätta lite om din muntliga examination i Fysik 2. Minns du frågorna? vad för typer av frågor var det?
Citera
2019-10-01, 12:25
  #3017
Medlem
Hej! Ni som har läst fysik 2, kan ni dela med er lite om hur det gick för era muntliga examinationer?
Själv hade jag tänkt ta E-nivå för muntliga, även om det har gått ganska okej på uppdragen (C/B). Jag hade uppskattat om nu kunde ta upp lite frågor som ni fick under det muntliga eller liknande. Tack!
Citera
2019-10-01, 14:19
  #3018
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Christina76
Det är rätt länge sedan jag läste naturkunskap 2 så jag vet inte om det är samma uppdrag nu som då, men här är de frågorna jag hade:

UPPDRAG 1:
Fråga 1
Allt sedan grekerna filosoferade kring begreppet atomer så har modellen för hur en atom ser ut utvecklats och utvecklas än idag. Jämför en tidigare modell av atomen med en mer nutida atommodell och förklara vad den mer utvecklade modellen har för fördelar.
Fråga 2
Titta på filmen och besvara de frågor som ställs i den.
*Fint salt med jod
*Strösocker
*Vetemjöl
a) vad består de här tre ämnena av, rent kemiskt hur är de uppbyggda?
b) om du tar ett glas vatten och tar några skedar av de här tre och försöker lösa upp i vatten, så uppför de sig på olika sätt. Vad kommer att hända, och vad beror det på?
c) Kaustiksoda. Starkt frätande. Vad heter kaustiksoda med ett rent kemiskt namn? Hur är den uppbyggd? Vad är den farliga beståndsdelen i detta ämne, och på vilket sätt reagerar den/varför är det farligt?
Fråga 3
Beskriv med hjälp av exempel från vardagen vad en kemisk reaktion är. I din förklaring skall en kemisk reaktionsformel finnas med.
Fråga 4
a) Din lärobok tar upp ett antal olika kolväten. Redogör för hur de är uppbyggda, samt vilka egenskaper och användningsområden de har.
b) När man köper en ny bil idag kan man välja vilken typ av bränsle bilen skall gå på. Hur skulle du utifrån miljösynpunkt resonera kring följande bränslen?
*) etanol
*) biodiesel
*) gas (metan/etanblandning)

UPPDRAG 2:
Fråga 1
En cell definieras som den minsta levande enheten och förekommer i flera olika varianter. Jämför dessa tre olika celltyper, växtcell, djurcell och bakteriecell, och beskriv skillnader och likheter mellan dem.
Fråga 2
1 glas med vatten 2 vatten med 1 tesked salt 3 vatten med mycket salt
Vad kommer att hända med potatisbitarna? Varför?
Förklara på cellnivå vad som händer, så utförligt som möjligt.
Fråga 3
En vanlig hamburgarmeny från en snabbmatskedja består av en hamburgare (kött, ost, lite sallad och bröd) pommes frites och läsk.
a) Beskriv hur din kropp tar hand om måltidens olika näringsämnen.
b) Diskutera även hur snabbmatskedjorna påverkar vår livsstil och miljö.
Fråga 4
Antag att du är en syremolekyl och andas in av en människa. Människan kan antingen vara rökare eller icke-rökare.
a) Beskriv hur syret tas upp och används i kroppen.
b) Diskutera de effekter på syreupptagning och hälsa som rökaren får till följd av sin livsstil.
Fråga 5
Ebola och aids är svåra virussjukdomar, som skördar många dödsoffer. Hittills finns inget vaccin, men man forskar intensivt. Får man fram ett vaccin är det däremot inte självklart att alla kommer att vaccinera sig då det i de flesta samhällen finns ett visst motstånd mot vaccination (vilket t.ex. visade sig när svenska befolkningen skulle vaccinera sig mot svininfluensan).
a) Förklara hur vaccin fungerar i jämförelse med en serumbehandling.
b) Diskutera det faktum att flera personer motsätter sig vaccinationer.
Redovisa för- och motargument mot vaccinationer och hur du ställer dig i frågan.
Fråga 6
Stress är ett livsstilsproblem som till viss del har sin förklaring i vår evolutionära utveckling. Att få ett s.k. adrenalinpåslag har i människans historia varit avgörande för vår överlevnad. Adrenalinpåslag har du säkert också själv fått ifall du varit nära att krocka, blivit skrämd eller ifall du upplevt just stark stress.
a) Beskriv vad det är som händer i din kropp vid ett adrenalinpåslag.
b) Förklara vad den evolutionära (utvecklad) anpassningen att bli stressad får för konsekvenser idag.

UPPDRAG 3:
Fråga 1
Inte så sällan kan man höra att giraffer utvecklat sin långa hals för att nå högre upp i trädkronorna och därmed klara sig bättre.
Detta påstående är felaktigt. Hur skulle du förklara giraffens långa hals så att det ur ett evolutionärt perspektiv blir mer korrekt?
Fråga 2
Vad menas med stamceller, och vad kan dessa användas till inom modern forskning?
Fråga 3
En känd fysiker vid namn Carl Sagan lär ha sagt ”Vi är alla gjorda av stjärnstoff”.
Förklara hur det kan förhålla sig på det sättet.
Fråga 4
Vad menar man med ”selektion av arvsanlag”? Ge några exempel.
Fråga 5
Att arter både dör ut och nybildas är helt naturligt. Resonera kring hur man skulle kunna artdefiniera följande.
- En nyupptäckt primat i Amazonas djungel
- Ett nytt dinosauriefossil
- En ny bakterie


Hej! har du av någon anledning kvar svaren på dessa frågor? Hade varit till extremt stor hjälp!
Citera
2019-10-02, 11:30
  #3019
Medlem
Brilles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av madmax97
Är det någon som nyligen haft muntlig examination i svenska 2? Ska snart ha min och undrar vilka frågor jag får. Vet bara att jag ska hålla två muntliga föredrag om filmanalys och bisatser.

Vi verkar läsa samma kurs dock läser jag bara på 25% så du ligger nog före mig där.
Har du följt studieguiden till punkt och pricka och läst allt? Jag har skummat vissa avsnitt men frågan är hur mycket av det man läst man får frågor om på den muntliga delen sen. Befinner mig just nu o delen som avhandlar barocken, klassicismen och romantiken.
Oerhört tråkigt att läsa om detta.

Du får gärna skriva här sen om hur den muntliga delen var samt hur det har gått med ditt essä skrivande.
Citera
2019-10-02, 18:26
  #3020
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eaeaes
Hej! har du av någon anledning kvar svaren på dessa frågor? Hade varit till extremt stor hjälp!

Ja jag har allt kvar sedan studietiden. Något som du har fastnat på?
Citera
2019-10-04, 10:55
  #3021
Medlem
Säkert besvarats tidigare men var idag hos en yrkesvägledare och jag behöver köra två kurser distans för utbildningen jag vill in på. Stämmer det att man endast kan köra en kurs åt gången och vad tycker ni studietakten på Matte 2a är? Han rekommenderade 25% vid 10tim/vecka (kan inte lägga mer pga jobb).
Citera
2019-10-04, 13:12
  #3022
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Losnut
Säkert besvarats tidigare men var idag hos en yrkesvägledare och jag behöver köra två kurser distans för utbildningen jag vill in på. Stämmer det att man endast kan köra en kurs åt gången och vad tycker ni studietakten på Matte 2a är? Han rekommenderade 25% vid 10tim/vecka (kan inte lägga mer pga jobb).

Jag har läst två kurser samtidigt och det var inga problem från Hermods sida. Det var dessutom två kurser på 100%. Vet andra som läst flera kurser samtidigt också, på halvfart.
När det gäller hastighet på matten så beror det nog mycket på hur duktig man är på matte. Det kan säkert stämma med 25% = 10 tim/v om man är skapligt bra på ämnet och förstår. Men ta 25% och så gör du så mycket du hinner. Det är ju bara en fördel om du skulle råka hinna klart med kursen i förtid 🙂
Citera
2019-10-04, 19:28
  #3023
Medlem
Brilles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Losnut
Säkert besvarats tidigare men var idag hos en yrkesvägledare och jag behöver köra två kurser distans för utbildningen jag vill in på. Stämmer det att man endast kan köra en kurs åt gången och vad tycker ni studietakten på Matte 2a är? Han rekommenderade 25% vid 10tim/vecka (kan inte lägga mer pga jobb).

Läser själv på 25%, och det fungerar bra då jag är i en liknande situation som dig där tiden inte räcker till nått mer. Du får såklart läsa kursen snabbare om du kan så allt handlar om förkunskaper och hur disciplinerad man är som person. Om man läser en 100 poängs kurs på 100% är det 5 veckors studier, så att läsa på 25% tar väsentligt längre tid.
Citera
2019-10-06, 23:06
  #3024
Medlem
Hej! Frågar igen ang muntlig examination i kemi 2 med gunilla kjellen då jag börjar bli nervös inför min egen sådan! Någon som haft henne ännu i kemi 2? Ser tidigare i tråden att hon frågay väldigt blandat från kursen och inte bara från uppdragen? Tack på förhand!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in