Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
Nej, mitt "förslag" är sexköpslagen.
Det är fortfarande sexköpare samt hallickar och sextrafficking-folk som är problemet med prostitution. De är deras handlingar som ska vara olagliga, skambelagda, kontrollerade och synade i sömmarna och ingen annans.
Säg mig? Hur ska man kunna förhindra att nu ex. div sextrafficking handlare inte skaffar licenser till sina "varor"?
Bästa "licensen" för alla dessa män därute som nu månar så om att kvinnan, eller mannen ska vara där frivilligt är att inte betala för sex.
problemen som sexhandel ger är:
1) Våld. Prostitution tillhör ett av världens mest våldsutsatta yrken.
2) Utsatthet för kriminalitet. Slavhandel/ Trafficking är den näst mest lönsamma kriminella verksamheten i världen.
3) Psykiskt illamående hos sexsäljarna. Sälja sin kropp för andra att runka i, är inte något "normalt" eller nån form av sexuell "normal" läggning för just kivnnor som vissa verkar fantisera ihop.
Finns inget skäl att vi ska fortsätta ha ett samhälel där man ska tycka att köpa sex och därmed utsätta andra för ovan, skulle vara ok.
De tär inte "ok" att ha sex med någon som inte är lika sexuellt intresserad tillbaka.
Bara att lära sig.
Det du verkar missa helt/struntar i är att anledningen till att sexköp förekommer inte kommer försvinna bara för att man förbjuder sexköp. Av den anledningen så kommer sexköpen inte upphöra bara för att det är olagligt.
Om man däremot gör det lagligt att köpa sex där säljaren är utredd så man vet att personen gör det av fri vilja, är mogen nog att fatta beslut, mår psykiskt bra och inte är missbrukare, då är det högst troligt många sexköpare som hellre väljer lagligt sex med någon de vet uppfyller kraven för licens, istället för att riskera att åka dit för olagligt sexköp med någon som inte mår bra.
En licens är inget man ska kunna fixa åt någon annan, och för att få en licens gäller alltså:
*Inga misstankar om trafficking
*Minst 25 år (Hjärnans konsekvenstänk är inte färdigutvecklat förrän vid 25)
*Ej missbrukare
*Ingen psykisk ohälsa
De problem du radar upp där gällande sexhandel försvinner i princip om sexköpet sker kontrollerat med någon som har licens.
Så frågan är vad man tycker är viktigast. Att det finns ett fullständigt förbud mot sexköp så att alla sexköp kommer fortsätta ske under ytan där det inte finns någon som helst kontroll över sexsäljarnas frivillighet, mognad, lämplighet, och psykiska hälsa, eller om man tycker att det viktiga är att så få som möjligt tvingas till att sälja sex eller mår dåligt av att sälja sex.
Personligen tycker jag det är viktigare att så många som möjligt mår bra, än att man har ett tandlöst totalförbud enbart för syns skull där fler mår dåligt.
Vad anser du problemet vara med att en person som uppfyller kraven:
*Inga misstankar om trafficking
*Minst 25 år (Hjärnans konsekvenstänk är inte färdigutvecklat förrän vid 25)
*Ej missbrukare
*Ingen psykisk ohälsa
självmant väljer ett välbetalt jobb som den själv tycker är okej? Att du inte skulle vilja ha det jobbet innebär inte att alla andra delar din åsikt.
Hur anser du att problemet med att så många män inte har möjlighet till sex ska lösas? Eller tycker du inte att det behöver lösas?