2019-09-25, 11:13
  #62389
Medlem
Honan6s avatar
Jag repriserar nedan ett av mina tidigare inlägg eftersom jag inte tror att den gamla otrohetshistorien ensamt ligger bakom mordet på LW. Jag tror att hon kan ha utgjort ett hot för SD, HD, JG och kanske flera som drog ekonomisk fördel av projektfinansieringen från Region Örebro till THOS GT. Vem/vilken person/förening/bolag var mottagare av stödet och hur stor var summan?

Region Örebro redovisar på sin hemsida sammanfattningar av finansierade projekt som avslutats 2015, 2016 och 2017, men inte de projekt som har avslutats 2018. Varför?
Redovisningen bör vara färdig att visa upp för allmänheten vid det här laget. Varför erbjöds min väninna att komma personligen att titta på handlingarna på plats hos Region Örebro alternativt att uppge sin fysiska adress för att få dem skickade mot avgift för papperskopior? Varför kunde de inte skicka en pdf direkt till hennes e-post? Min väninna har uppgett att hon känner olust för hjälpa till vidare i frågan och gå dit fysiskt - särskilt inte efter att hon, som hon berättat, upptäckte att någon anonym person från Region Örebro hade varit inne och snokat på hennes LinkedIn, så nu känner jag mig lite taskig att jag nyttjat hennes välvilja att undersöka saken.

Jag tror att denna del i historien är intressant att undersöka vidare och uppmanar lokala journalister att gräva i hur projektmedlen användes, fördelades och redovisades. En djuplodande artikel om detta skulle sannolikt öka klicken på hemsidan och ge några fler nyhetsabonnenter.

Är JG och L*ena K*hl mer än årsgamla? Eller, har någon annan i GC-gänget privata relationer med LK som nyttjats för att få medel till att genomföra projektet THOS GT?


Citat:
Ursprungligen postat av Honan6
Just nu pågår den svåraste gåtan för gåtornas självpåtagna mästare. Hur använder han tiden i häktet? Finner på nya idéer om hur han ska förklara tidigare lögner som är klara motsägelser till utredningens tekniska bevisning?

Om han mördade Lena var han högst motiverad att slutföra mordet. Ville han att Lena skulle lida extra mycket innan hon dog? Jag tänker på skriken av dödsfruktan som hördes återkomma stötvis under ca 5 minuter. Att hon över huvud taget kunde skrika kan bero på att han hade ett stickvapen och att ett ensamt hugg i sig inte var dödande. Det krävdes många och det tog tid att släcka hennes liv - en lång tid som GM hade möjlighet att ändra sitt uppsåt. Det finns inga förmildrande omständigheter för honom. Det är livstid som gäller. Kommer han försöka ta sitt liv? Nej, hans personlighet talar för att han har så höga tankar om sin egen förträfflighet att han kommer flina sig igenom en rättegång starkt förvissad om att bli frikänd. Han kommer att bli förvånad över hur fel han hade och kanske något frustrerad, men inget kan rubba balansen på den påfallande balanserade SD? Naturligtvis kommer vi få se en överklagan till HD. Han kommer vidhålla att han ej haft med mordet att göra och att han är oskyldig hur mycket bevisen än talar för det motsatta.

Tog en mordplan form under SD:s kanske tyngsta månad i hans liv - d v s april -18? Ingen ville ha honom längre och allt var Lenas fel? Till råga på allt hotade hon att avslöja något eller anmäla honom för något som fatalt riskerade att ändra andras bild av honom? Hade Lena bevis för att han begått oegentligheter inom deras gemensamma intresse GC eller hotade hon att avslöja att han smygfilmat henne - att han var en Peeping Tom?

Jag tror att inte bara en gammal otrohetshistoria har betydelse i mordet på Lena. Det är nog flera ingredienser som förlorad prestige inom GC, tappad kontroll/maktkänsla över sin leksak (Lena) och inte minst en rädsla för vad hon kunde avslöja om honom.

Sen kan jag inte släppa tankarna om att något konstigt hänt inom projektet THOS GT. Hur såg arbetsfördelningen ut i den operativa arrangörsgruppen? Vem/vilka ansvarade för handhavandet av det ekonomiska stödet? Jag bad en väninna begära ut handlingarna om projektet på pdf, men den ansvariga Lena K*hl (i) erbjöd istället att visa upp handlingarna på plats eller skicka dessa i pappersform mot en avgift per kopierad sida. Projektet borde finnas på fil och enkelt kunna skickas till den/de som begär det.

Det fanns geocachare som sålde produkter under tiden THOS pågick, men deras verksamheter tycks därefter ha avstannat. TFTC.se ägdes av Ann* Godl*nd (a, u) från Kumla www.facebook.com/TFTC.se/ som förra hösten överlät försäljningen till Geocoins by Welln*r (Fr*drik Welln*r (e) från Södertälje som tidigare syntes ihop med Qab*ng (a) som hälsade på SD i slutet av dec -18) www.facebook.com/geocoinsbywellner/?ref=page_internal

Hur gick det med Qabangs fortsatta umgänge med SD? Fick hon reda på något när de umgicks? Något som talade för att han kunde vara skyldig? SD skulle ju ta ut henne och HD på tur till Nordsjöns Ö, men isen var för osäker så de tog Söderhavsleden istället. http://coord.info/GLXNETQA
Var målet att kvinnorna skulle kolla om den påstådda turen med LW var genomförd och inte påhittad?
Qab*ng har av någon anledning avstannat med GC och har inte varit inloggad på sitt konto sen 22/6 -19. Vad kan hon berätta om sina upplevelser av de, enligt henne, snygga singlarna SD och HD?



-----------------

Länk till information för nytillkomna i tråden:
www.flashback.org/sp68641245
Citera
2019-09-25, 11:19
  #62390
Medlem
Reviewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av letsdoit
Du menar kanske att SD riskerade att mista sina två oumbärliga pussel- och mystlösare?
Här belyser du något som borde fokuseras mera på; SDs beroende av sina två hjälpredor och bullbakerskor som kunde förse honom med allehanda tjänster. Han börjar förlora alltmera mark; HD tar nya, friska tag efter sin utmattning och umgås allt oftare med manliga geocache-vänner. LW drar sig undan, frigör sig och börjar dejta. Plötsligt står han inte längre i centrum för deras uppmärksamhet. Båda två utvecklas och blir allt finurligare inom mystlösning, medan han upplever sig stå still?
Citat:
...och här smörar han för HD:
https://coord.info/GLPZQXWT
Ja, riktigt kladdigt.
Citat:
...i ett skede där HD tre dagar dessförinnan - för första gången utan hans höga närvaro - lyckats plocka hem två FTF:er:
https://coord.info/GLVFT53B
Hon är väldigt nöjd och det går att utläsa att hon är trött på att alltid ha sin make i hasorna vid varje FTF. "JIPPI. För mig var det en helt ny känsla."
Citat:
FTF:erna var OK, men detta fick inte upprepas; hon skulle förbli vid sin läst, dvs i sängen tillsammans med barnen, eller sittandes vid datorn för att lägga pussel och lösa alla de mystar han själv inte hade kunskaper, tålamod eller lust för, så att han sedan bara behövde sätta sig med gofikat i bilen och sladda iväg och FTF:a. - I det här skedet hade han också LW som en redan framstående mystlösare, men hon skulle komma att bli allt skickligare - tills hon insett vad han gick för och drog sig undan.
Det är berg- och dalbana som gäller för både HD och LW - tills de själva stoppar maskinisten.
Träffande uttryck; under -16 har han förlorat greppet om sina kvinnor och förmår inte längre utnyttja dem för sina egna behov. Och värre ska det bli.
Citat:
Så här sjukligt angelägen är SD om sina FTF:er:
https://www.geocaching.com/geocache/GCH88M_milou
"Det är möjligen lite magstarkt, men det är ju bara en lek. Vill ändå hävda {*FTF*} på denna burk." [En malplacerad cache som ingen hittade...]
Ha ha ha... "vill ändå hävda..." - Då så - duktig kille!
Citera
2019-09-25, 11:31
  #62391
Medlem
Spekulation

Enligt "Letsdoit" så var det livsviktigt för SD att hitta FTF er (först att hitta dessa burkar).Vidare säger hen att SD framstår som Störst ,vackrast och bäst enligt det han själv skriver på sina loggar.
Han det skulle alltså vara helt omöjligt för Sd att förlora mot någon annan geocachare.Otänkbart för honom.I hans värd är det HAN och ingen annan.Han har ju ett alias som heter "Yoda"enligt Letsdoit.
Vad står "Yoda" för?Fundera på det..
Sd skriver på årsdagen av LW s död när han är ute nattetid.."Natthjärnan är på" vidare " mot en mycket speciell plats".
Det är mycket konstigt han skriver,så konstiga tankar.
HD började klara sig att cacha på egen hand och började bli bättre.LW var ju jätteduktig och hon ville ju lämna honom(och inte heller cacha med honom?)
SD skulle alltså inte få någon mer hjälp av dessa teamkamrater.
SD KAN inte se sig själv som 2a.I hans värld är han 1a.ALLTID.Något annat existerar inte för honom.
Han var och vill alltid fortsätta va i centrum och nummer 1.
Han får ingen hjälp i detta geospel.LW vill inte ha honom längre då hon tröttnat.Han blir då desperat och hotfull m m mot henne.Hon anmäler men pga förmodade hot tar hon tillbaka.Situationen urartar med KONTROLLFÖRLUST för SD.
HD hatar sin rival.Flyttar så hon kan se rivalen och börjar minutbevaka henne.De gör upp en gemensam plan för att ta bort henne för gott då hon inte förstått allvaret med att ange SD för fusk i geo.m .m.Hon steg inte heller ur bilen då han beordrade henne?Han markerade!Hon förstod inte bättre.
Ville inte lyda honom.Inte låta sig besegras utan strid,men SD kan inte förlora då han ÄR BÄST STÖRST OCH VACKRASTet är sådan han blivit.Geocachingen har stigit honom åt huvudet.
SD/HS tar mobilen mätverktyg och mäter upp 161 meter från LW:s hus.Bullerplanket!
HD eller SD eller båda drogar LW.Leder henne ut .. hon är så omtöcknad nu..för en nypa frisk luft då hon klagar på yrsel? Går ut på gångvägen och tillräckligt långt bort(runt tio meter från BP)faller hon omkull.Blir släpad till BP och där ÄR Lena sin egen Geocach
SD till LW : - Nu har du fått din geogach.Du fick till sist bli först till FTF.
__________________
Senast redigerad av Fotoalbuns 2019-09-25 kl. 11:31. Anledning: Rättelse
Citera
2019-09-25, 12:15
  #62392
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fotoalbuns
Enligt "Letsdoit" så var det livsviktigt för SD att hitta FTF er (först att hitta dessa burkar).Vidare säger hen att SD framstår som Störst ,vackrast och bäst enligt det han själv skriver på sina loggar.
Han det skulle alltså vara helt omöjligt för Sd att förlora mot någon annan geocachare.Otänkbart för honom.I hans värd är det HAN och ingen annan.Han har ju ett alias som heter "Yoda"enligt Letsdoit.
Vad står "Yoda" för?Fundera på det..
Sd skriver på årsdagen av LW s död när han är ute nattetid.."Natthjärnan är på" vidare " mot en mycket speciell plats".
Det är mycket konstigt han skriver,så konstiga tankar.
HD började klara sig att cacha på egen hand och började bli bättre.LW var ju jätteduktig och hon ville ju lämna honom(och inte heller cacha med honom?)
SD skulle alltså inte få någon mer hjälp av dessa teamkamrater.
SD KAN inte se sig själv som 2a.I hans värld är han 1a.ALLTID.Något annat existerar inte för honom.
Han var och vill alltid fortsätta va i centrum och nummer 1.
Han får ingen hjälp i detta geospel.LW vill inte ha honom längre då hon tröttnat.Han blir då desperat och hotfull m m mot henne.Hon anmäler men pga förmodade hot tar hon tillbaka.Situationen urartar med KONTROLLFÖRLUST för SD.
HD hatar sin rival.Flyttar så hon kan se rivalen och börjar minutbevaka henne.De gör upp en gemensam plan för att ta bort henne för gott då hon inte förstått allvaret med att ange SD för fusk i geo.m .m.Hon steg inte heller ur bilen då han beordrade henne?Han markerade!Hon förstod inte bättre.
Ville inte lyda honom.Inte låta sig besegras utan strid,men SD kan inte förlora då han ÄR BÄST STÖRST OCH VACKRASTet är sådan han blivit.Geocachingen har stigit honom åt huvudet.
SD/HS tar mobilen mätverktyg och mäter upp 161 meter från LW:s hus.Bullerplanket!
HD eller SD eller båda drogar LW.Leder henne ut .. hon är så omtöcknad nu..för en nypa frisk luft då hon klagar på yrsel? Går ut på gångvägen och tillräckligt långt bort(runt tio meter från BP)faller hon omkull.Blir släpad till BP och där ÄR Lena sin egen Geocach
SD till LW : - Nu har du fått din geogach.Du fick till sist bli först till FTF.

Eftersom du nämner geocaching i samma stycke som Yoda;
det är SD:s alias i Dykarbloggen, där han ej varit inloggad
sedan den 12/12 2004:

https://www.flashback.org/leave.php?u=https%3A%2F%2Fwww.dykarna.nu%2Fdykare% 2F2351.html

HerrTeamDavidsson är SD:s nick som geocachare.
Citera
2019-09-25, 12:16
  #62393
Medlem
Rosamunds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reimer
Du har helt klart en poäng där, tyvärr så har rättsväsendet politiserats under ett par decennier nu, feminismen har fått ett stort inflytande i vad som borde vara helt neutralt och sakligt.

Startskottet var egentligen det olyckliga daCosta-fallet, en riktigt svart plump i protokollet som aldrig har rättats till.

Jag säger inte att det är så i det här fallet men den här rådmannen vi diskuterar verkar åtminstone för mig djävligt tveksam.

Det kanske var därför SD trodde att han hade bättre chanser hos Hovrätten? Jag tror att TR fattade korrekt beslut när det gäller hans häktning med tanke på att HR fastställde det.
Citera
2019-09-25, 12:24
  #62394
Medlem
Reimers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rosamund
Det kanske var därför SD trodde att han hade bättre chanser hos Hovrätten? Jag tror att TR fattade korrekt beslut när det gäller hans häktning med tanke på att HR fastställde det.


Mja, med tanke på att han fick tre damer mot sig där så blev ju resultatet lika med noll för MGM, men ska man vara ärlig så är chansen att få en ändring till stånd när man väl har blivit häktad av Tingsrätten nästan lika med noll.

Skulle vara något extra ordinärt som advokaten lyckats gräva fram som skulle ändra på den saken, typ ett alibi, men nu är ju saken som den är och vi får se vad som framkommer i FUP.

Kort sagt, HR fastställer i stort sett alla häktningar som TR har gjort men alla har ju rätt att få sin sak prövad i högre instans men advokat Backman visste att chanserna var obefintliga.
Citera
2019-09-25, 12:25
  #62395
Medlem
StudebakerHog666s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Honan6
Jag repriserar nedan ett av mina tidigare inlägg eftersom jag inte tror att den gamla otrohetshistorien ensamt ligger bakom mordet på LW. Jag tror att hon kan ha utgjort ett hot för SD, HD, JG och kanske flera som drog ekonomisk fördel av projektfinansieringen från Region Örebro till THOS GT. Vem/vilken person/förening/bolag var mottagare av stödet och hur stor var summan?

Region Örebro redovisar på sin hemsida sammanfattningar av finansierade projekt som avslutats 2015, 2016 och 2017, men inte de projekt som har avslutats 2018. Varför?
Redovisningen bör vara färdig att visa upp för allmänheten vid det här laget. Varför erbjöds min väninna att komma personligen att titta på handlingarna på plats hos Region Örebro alternativt att uppge sin fysiska adress för att få dem skickade mot avgift för papperskopior? Varför kunde de inte skicka en pdf direkt till hennes e-post? Min väninna har uppgett att hon känner olust för hjälpa till vidare i frågan och gå dit fysiskt - särskilt inte efter att hon, som hon berättat, upptäckte att någon anonym person från Region Örebro hade varit inne och snokat på hennes LinkedIn, så nu känner jag mig lite taskig att jag nyttjat hennes välvilja att undersöka saken.

Jag tror att denna del i historien är intressant att undersöka vidare och uppmanar lokala journalister att gräva i hur projektmedlen användes, fördelades och redovisades. En djuplodande artikel om detta skulle sannolikt öka klicken på hemsidan och ge några fler nyhetsabonnenter.

Är JG och L*ena K*hl mer än årsgamla? Eller, har någon annan i GC-gänget privata relationer med LK som nyttjats för att få medel till att genomföra projektet THOS GT?

Även i dessa spekulationer finns möjliga alternativa motiv.
Citera
2019-09-25, 12:27
  #62396
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reimer
Du har helt klart en poäng där, tyvärr så har rättsväsendet politiserats under ett par decennier nu, feminismen har fått ett stort inflytande i vad som borde vara helt neutralt och sakligt.

Startskottet var egentligen det olyckliga daCosta-fallet, en riktigt svart plump i protokollet som aldrig har rättats till.

Jag säger inte att det är så i det här fallet men den här rådmannen vi diskuterar verkar åtminstone för mig djävligt tveksam.

Vi har våra lagar att följa, och de ska spegla de normer i stort som finns i vårt land. Lagförslag/ändringar sker i riksdagen. Oavsett vilka åsikter en domare har i vilken fråga som helst, måste dessa hållas utanför domstolen. Som domare måste du följa lagen och försöka vara objektiv.

Naturligtvis är vi alla människor, även domare.
Men det finns ju ett rättssystem som också har att se till att våra domare följer och sköter sitt jobb på ett korrekt och lagligt sätt.

Vi har ju rätt att delta både som medborgare och som representant för media i en rättegång, vi kan läsa domar, vi kan följa medias rapportering, vi kan läsa FUP, vi har rätt att överklaga både det ena och andra.

Med det menar jag att jag i stort litar på vårt rättssystem. Även om det som med allt kan begås fel, ibland ödesdigra fel.
Citera
2019-09-25, 12:31
  #62397
Medlem
Rosamunds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reimer
Mja, med tanke på att han fick tre damer mot sig där så blev ju resultatet lika med noll för MGM, men ska man vara ärlig så är chansen att få en ändring till stånd när man väl har blivit häktad av Tingsrätten nästan lika med noll.

Skulle vara något extra ordinärt som advokaten lyckats gräva fram som skulle ändra på den saken, typ ett alibi, men nu är ju saken som den är och vi får se vad som framkommer i FUP.

Kort sagt, HR fastställer i stort sett alla häktningar som TR har gjort men alla har ju rätt att få sin sak prövad i högre instans men advokat Backman visste att chanserna var obefintliga.

Jag hade ingen aning om att chanserna är så utsiktslösa. Då förstår jag varför SD inte motsatte sig ev häktningsförlängning på fredag.
Citera
2019-09-25, 12:32
  #62398
Medlem
Reimers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Vi har våra lagar att följa, och de ska spegla de normer i stort som finns i vårt land. Lagförslag/ändringar sker i riksdagen. Oavsett vilka åsikter en domare har i vilken fråga som helst, måste dessa hållas utanför domstolen. Som domare måste du följa lagen och försöka vara objektiv.

Naturligtvis är vi alla människor, även domare.
Men det finns ju ett rättssystem som också har att se till att våra domare följer och sköter sitt jobb på ett korrekt och lagligt sätt.

Vi har ju rätt att delta både som medborgare och som representant för media i en rättegång, vi kan läsa domar, vi kan följa medias rapportering, vi kan läsa FUP, vi har rätt att överklaga både det ena och andra.

Med det menar jag att jag i stort litar på vårt rättssystem. Även om det som med allt kan begås fel, ibland ödesdigra fel.


Helt riktigt men som sagt, jag är inte så djävla säker på att det gäller i alla lägen och med tanke på hur och vad UG sade så är inte jag helt säker på att hon inte följer sin egen övertygelse när hon fattar beslut.

Framtiden kommer ju att visa vad som gäller i det här fallet, är det ett klockrent fall eller drivs det av en övertygelse.
Citera
2019-09-25, 12:33
  #62399
Medlem
Snor-Johans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StudebakerHog666
Ordet jag minns nämndes i sammanhanget är ”TVÅNG” ej ”VÅLD”.
Tycker att det är skillnad på de orden.

Alldeles riktigt. Instämmer i det .Nu använde Åkl,ordet tvång i nedläggningsbeslutet medan det i brottsbalken står våld

Citat: "Då någon är gäst får denne stanna kvar tills man blir uppmanad att ge sig av, gör inte gästen detta får gästen avlägsnas med det våld som krävs. Slut citat.

Att kalla det misshandel är ett utmärkt exempel på en ohederlig fultolkning av skeendet.
Citera
2019-09-25, 12:33
  #62400
Medlem
Reimers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rosamund
Jag hade ingen aning om att chanserna är så utsiktslösa. Då förstår jag varför SD inte motsatte sig ev häktningsförlängning på fredag.


Jag tror att advokaten har gjort klart för sin klient att det bara är att gilla läget just nu och spara på krafterna till rättegången, det är där som det ska avgöras.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in