Citat:
Ursprungligen postat av
Apexpredator
De har precis genomfört en omorganisering pga. dåliga resultat och gör vad de kan för att rädda bolaget. Skulle inte förvåna mig om både Ving och TUI köps upp av samma bolag inom kort.
Kan vara en bra aktie kortsiktigt.
Citat:
Ursprungligen postat av
mazedaze
Fast du kan väl inte jämföra TUI globalt med Ving lokalt.
Det var just det som var min poäng.
Det TUI-bolag som säljer resor i Sverige (gamla Fritidsresor) är idag en integrerad del av det globala TUI och knappast något de har anledning att stycka upp. De vill naturligtvis inte ha mindre del av den nordiska marknaden.
Vad som händer med Ving är en annan femma. Det är antagligen upp till konkursförvaltaren eller den som satts att försöka rekonstruera bolaget.
Citat:
Ursprungligen postat av
mazedaze
Ska du jämföra får du göra det mellan TUI globalt och TCG globalt och vi vet hur det gick för TCG. Eller Ving Sverige och TUI sverige.
Vilket jag också kommenterade i
posten ovan.
Tyska TUI AG är mer än dubbelt så stora som Thomas Cook och har allt ifrån kryssningsfartyg, flygbolag och hotell till resebyråer.
Skuldsituationen för TUI är en helt annan, så även deras vinsthistorik.