Citat:
Ursprungligen postat av
enough-is-enough
Jag tror han kom ut precis efter mordet. Stod en bit ifrån och bevittnade upplivningsförsöket. Det verkar ju ha varit A, S och Lisbet som var ända framme vid Palme. Sen en mindre ring av folk en kort bit ifrån. De som stod där verkar finnas med i varandras vittnesmål.
Men de flesta som stod lite längre ifrån är inte med i varandras vittnesmål. Där tror jag SE stod.
Sen när det spred sig att det var Palme så blev SE chockad. På väg tillbaka till Skandia tror jag han insåg att han önskade han gjort nåt, önskat han blivit en hjälte som den unga tjejen som gav hjärtmassage - A. Varje gång han berättar om storyn spelar han själv större och större roll. Palme skiter han i, uppmärksamheten brinner han för, folket sörjer och han vill själv vara deras hjälte och stolthet.
Senare när SE känner sig misstrodd växer ju hans ilska mot A, hon tog hans plats i historieböckerna. Därav de hårda orden om en liten svensk tjej, som bara ville hjälpa.
Detta är så otroligt mycket mer troligt än att SE ska ha mördat Palme. Tagit sig tillbaka till Skandias huvudingång så otroligt nära mpl. Sen gå ut på polistäta Sveavägen igen och ta sig hem.
Höra av sig till polisen med lögner är så idiotiskt riskabelt. Det är inte på något sätt genialt. Tvinga till sig i ett långt tv-inslag...
Vad är mest troligt? Unik mördare eller misslyckad man som nästan såg mordet.
En känd Palmehatare vill framstå som hjälte, han försökte rädda livet på Palme?
Knappast någon risk att visa sig för poliser på Sveavägen eller för den delen kontakta Polisen i efterhand, i synnerhet inte om delar av Polisen var delaktiga i mordet på ett eller annat vis.
Hur kunde SE se LJ om han inte var framme vid Palme?
Som sagt, vittnen beskriver vittnen, men ingen såg SE.
SE hävdar att han rörde sig mellan Skandias entré och fram till mordplatsen, men ingen såg honom.
Någon gick mellan AB och Palme, är det då långsökt att det var just SE, och att det var han som avlossade två skott och därefter avvek från platsen?
Polis, militär, underrättelse/säkerhetsfolk, näringsliv, är det osannolikt att till exempel EAP hade sina medlöpare och sympatisörer i de här kretsarna?
Är det uteslutet att SE var med i en ljusskygg organisation?
Utan att veta vem som är optimal, så tycker jag nog att SE som person vore en ypperlig person att värva som agent och lönnmördare. En person som lever sitt liv så ointressant som möjligt för alla andra, för att vid behov aktiveras för ett uppdrag.
Hyfsat anonym, ser tråkig och alldaglig ut, lite halvtöntig och sticker inte ut, tjänsteman med ett förflutet som pistolskytt med god kondis.
Precis den man minst av alla kan tänka sig vara kapabel att avrätta någon. Något många också trycker på.
Det där med att kontakta polis och media skulle ju faktiskt kunna vara en gammal klassiker(Pyromanen som tittar på eldsvåda och larmar brandkåren, eller mördaren som hjälper polisen att leta efter den han har mördat).