2019-09-16, 19:41
  #60517
Medlem
letsdoits avatar
Då går vi till (geo)källorna igen:

Hur hänger följande loggar resp. arkivering ihop? - LW nämner inte SD i sin logg så den loggremsan skulle man vilja se - och mugglarvännerna brukar SD, närmast som en liten trofésamling, namnge el. presentera på annat sätt. Härtill bör Systerh**, som varit medlem sedan 5 juli 2017 (eller i princip fram till att The Heart Of Sweden Geo Tour 2 avslutats och avvecklats, ha bokfört/gottskrivits denna multicache som SD anser sig (Team D) ha loggat 29 april 2017:
https://coord.info/GLQVC5EN
https://coord.info/GLYC0CRB
https://coord.info/GLXYV6K5
https://coord.info/GLYBMTHX

Däremot: cacher som SD (HTD) inte har medverkat till, annat än som tipsare (och i det här fallet pga vimsighet inte ens förmått guida FTF-gänget till GZ), borde inte kunna gottskrivas honom. - Då kan lika gärna statistikavdelningen skrotas eftersom den kommer att bli missvisande och inkludera även fuskare och de som bara tillskansat sig fördelar genom andras kunskaper och ansträngningar. - De FTF:are som loggat cachen borde ha hört av sig till HTD och påtalat vilken galenpanna han är (precis som LW som i början i överseende ordalag talade om sin ”tokige granne” som hon lånade ut scoutgrytor och husgeråd till, för att sedan etappvis övergå till att påtala att han inte följde regelverket; bl.a. genom alltför sen FTF-inloggning, ofredande, misshandel...
https://coord.info/GLVFV5CA
https://coord.info/GLT5ENQB
https://coord.info/GLT5DKW8
https://coord.info/GLXF00KB
https://coord.info/GLT5CQJX (bidrar med ett foto som HD tagit...)

161207 efterloggar SD en cache och påstår att han hittat den två ggr - Cachen rubricerad ”Första” (vad annars..?) - Frågan är dock vilken ”granne” LW åsyftar här.
https://coord.info/GLQM6C1A
https://coord.info/GLTGCB87

fre 161014 tar han foton för publicering men uppger sig av misstag ha raderat alla bilder i sin telefon under helgen - vilket torde ha varit lör 15 - sön 16.
Citat:
Ursprungligen postat av SD
...i helgen raderade jag av misstag ALLA bilder ur telefonen
https://coord.info/GLPH0GR9

sön 161009 har han tagit två bilder kl. 12.40 resp. 12.48 som sedan publicerats samma dag (medtages pga relevansen med den samtidiga nätloggningen.

lör 161015 publicerar han en bild som är tagen samma dag; 161015, kl. 23.38
https://coord.info/GLPHQYAB

Det bör således vara under söndagen den 16 okt som alla bilder raderas. - Relevansen i detta är naturligtvis LW:s anmälan om ofredande (sms och mms; möjligen även mail med bif. bilder). Visserligen lär denna anmälan inte ha gjorts förrän 2-3 nov (flera uppgifter finns), men under de 17-18 dgr som förflöt från raderingen vet vi inte vilken dialog som förevarit.
Citat:
Ursprungligen postat av SD
Koordinaterna som räknats fram skulle ju stoppas in någonstans. Och jag som precis har bytt märke på telefon, och därmed app. Hade ingen aning om hur man skulle göra i c:geo. letade en stund, och sökte kontakt med hemmabasen, men fick ingen kontakt.
__________________
Senast redigerad av letsdoit 2019-09-16 kl. 19:50.
Citera
2019-09-16, 19:56
  #60518
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zilvereko
Hmmm. Tycker mig skönja ett starkt hat mot LW här.

Är det inte SD som först och främst borde få onda ögat gällande otroheten?
Nejdå han är ju den lättlurade som LW utnyttjar, vackra kvinnor är alltid förförerskor och manslukerskor enligt fula kvinnor! 🙈
Dessutom var LW pastor så hon får skylla sig själv helt å hållet, så SD är helt ansvarsbefriad, släpp honom lös! Vilka pajasar det finns i den här tråden!
__________________
Senast redigerad av KonstApel006 2019-09-16 kl. 20:03.
Citera
2019-09-16, 20:12
  #60519
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bradgardsindianen
Möter man någon så är man ju sedd hursomhelst. Men möter han någon på natten med pannlampan så ser man väl inte om han är i strumplästen såvitt han inte ser ned i backen. Om det var LW som skrek så förutsätter jag att en GM borde ha lite bråttom iväg, platsen är ju ganska nära bebyggelse, någon kan höra och bli nyfiken.

Ja möter man nån så är man sedd. Men möter man någon ute på stan så är det inte så mycket mer med det, vanligtvis.
Man kanske inte blir inlagd i någons innersta minnesbank. Men om man däremot möter någon och är barfota eller med påsar på fötterna så kanske man hamnar där?

Och givetvis, precis som jag först påtalade, om det var LW:s skrik som ekade över nejden den där kvällen så borde GM prioritera en snabb reträtt; vilket rimmar illa med bara resp påsbeklädda fötter.
Citera
2019-09-16, 20:30
  #60520
Medlem
Reimers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Draifos
Jag har svårt att tänka mig att det skulle vara på sådana avancerade grunder SD sitter häktad. Det blir alldeles för komplicerat och svåröverskådligt för både domstolen och allmänheten om åklagaren drar in geocachande och t.o.m. ekonomiska oegentligheter i scenariot. Utifrån de uttalanden som har gjorts i media skulle jag gissa att man har kört på en klassisk mord i nära relation här. Det är rättframt och enkelt, och säkert betydligt lättare att få igenom.


Det är ju glasklart vilket spår de haft från början i den här historien, det är ju mord i nära relation, inget annat.

De högg ju MGM redan när BO endast var "försvunnen", deras gemensamma historik med anmälningar gjorde det enkelt för dem, om de sedan får rätt i slutändan lär vi få se och läsa om för jag är helt säker på att det kommer att gå till åtal men mer osäker på vad de egentligen har att komma med (åklagare och utredare).

Vad som har komplicerat allt enligt mig är MGK,s plötsliga uppdykande, det tycker jag att den vanliga standardmallen för mord i nära relation inte gäller längre, det hör ju inte till vanligheterna att den bedragna partnern hjälper bedragaren att lösa ett dylikt problem som BO uppenbarligen var för någon i duon, har du några kreativa teorier om det mystiska uppdykandet av MGK?
__________________
Senast redigerad av Reimer 2019-09-16 kl. 20:38.
Citera
2019-09-16, 20:32
  #60521
Medlem
Blessedfruits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rumpis78
Det är lätt att göra sig en fantasibild av någon, vilket verkar vara något som många av er här gör...Jag har ingen aning om hur LW var, för jag kände henne inte. Det gör inte merparten av er som skriver om hur "livfull, entusiastisk och fantastisk" hon var heller. Det kanske hon var, men hon kunde ju lika gärna vara en tävlingslysten, intrigerande, beräknande och självisk kvinna. Väljer man att ingå förhållande med en man (flera män??) så är man nog inte nån särskilt bra människa...Speciellt inte om man är/var pastor (vet att detta varit på tapeten tidigare, men verkar som om vissa behöver påminnas..)

Gjorde du inte just det själv, en fantasibild av L*na trots att du inte kände henne? Du kanske glömde att påminna dig själv?
Citera
2019-09-16, 20:38
  #60522
Medlem
Reimers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Avd.9
Lägg av.
Vad gäller hennes äktenskap och sexuella förehavanden med Stefan, så är hon inget annat än korkad...... Ett offer, Bah.!!

Jag gäller Lena.
Så tror jag att Hanna och Stefan, gemensamt och i samförstånd har planerat, och mördat Lena. Och jag tror att JG är väl insatt i vad som har hänt.

Hanna är fan inget offer.


Jag tror att jag förstår hur du tänker men jag har så djävla svårt att få fram ett trovärdigt scenario där de två i samförstånd skulle ha mördat BO, tro mig jag har funderat mycket på det och jag hittar inget vettigt skäl till varför MGK skulle hjälpa till eller mörda BO, passar liksom inte in i det scenario jag tror åklagaren jobbar på.
Citera
2019-09-16, 20:51
  #60523
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Reimer
Jag tror att jag förstår hur du tänker men jag har så djävla svårt att få fram ett trovärdigt scenario där de två i samförstånd skulle ha mördat BO, tro mig jag har funderat mycket på det och jag hittar inget vettigt skäl till varför MGK skulle hjälpa till eller mörda BO, passar liksom inte in i det scenario jag tror åklagaren jobbar på.

Jag vet.
Och jag håller med dej. Absolut.!
Just manövern med Hanna har jag vänt och vritt på, och jag hittar ingen logik.
Ingen fight, ingenting.
Hannas biträde har fått en straffspark att slå rätt i mål.... Rimligt Tvivel.........
Jag kan helt enkelt inte se logiken i Hidings agerande.
Men, jag håller hoppet uppe, och jag har en stark magkänsla.
1. Min magkänsla säger mig att Hanna och Stefan har gemensamt och i samförstånd dels planerat mordet och även utfört mordet. Självklart har dom haft olika roller, men dom är båda ansvariga.
2. JG visste innan mordet vad som skulle hända, ja han visste exakt vad som skulle hända, och han hjälpte till efter mordet. Han försvarade Stefan, hotade folk (han hade oxå ett ont öga till Lena) Han vet vad som har hänt.

Dom är mer eller mindre insyltade alla tre.

Vänta och se........
__________________
Senast redigerad av Avd.9 2019-09-16 kl. 20:54.
Citera
2019-09-16, 21:10
  #60524
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 314Pi
Unge kommer traskande i trappen, -"var är mamma, vad gör du här"!

Precis, mjölktörstigt barn, en av orsakerna till att jag inte tror på
att GM har varit i LWs bostad efter mordet.
Citera
2019-09-16, 21:15
  #60525
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av CarlJanne75
Precis, mjölktörstigt barn, en av orsakerna till att jag inte tror på
att GM har varit i LWs bostad efter mordet.

Vad har du för teori om dörren, och att det ev var lite rörigt där inne.?
Citera
2019-09-16, 21:17
  #60526
Medlem
flixa81s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reimer
Jag tror att jag förstår hur du tänker men jag har så djävla svårt att få fram ett trovärdigt scenario där de två i samförstånd skulle ha mördat BO, tro mig jag har funderat mycket på det och jag hittar inget vettigt skäl till varför MGK skulle hjälpa till eller mörda BO, passar liksom inte in i det scenario jag tror åklagaren jobbar på.

Resonerar precis som du. Skulle de tillsammans planerat och utfört detta är det ett extremt ovanligt fall. Två till synes normala människor som lever ett ordnat liv, som du och jag. Mördar en tredje person som också lever ett normalt,ordnat liv. Därför vill jag fortfarande ha det till att det var ett bråk som eskalerade och SD tappade kontrollen och mördade Lena i raseri. Där och då.
Citera
2019-09-16, 21:22
  #60527
Medlem
Reimers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flixa81
Resonerar precis som du. Skulle de tillsammans planerat och utfört detta är det ett extremt ovanligt fall. Två till synes normala människor som lever ett ordnat liv, som du och jag. Mördar en tredje person som också lever ett normalt,ordnat liv. Därför vill jag fortfarande ha det till att det var ett bråk som eskalerade och SD tappade kontrollen och mördade Lena i raseri. Där och då.


Någon teori om varför Hiding plockade in MGK?

Något finns ju på henne annars skulle de inte ha gjort vad de gjorde, MGK är ju i samma status som MGM var innan den senaste häktningen, det komplicerar till fallet rejält tycker jag.
Citera
2019-09-16, 21:24
  #60528
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Reimer
Någon teori om varför Hiding plockade in MGK?

Något finns ju på henne annars skulle de inte ha gjort vad de gjorde, MGK är ju i samma status som MGM var innan den senaste häktningen, det komplicerar till fallet rejält tycker jag.

Känns lite som att det är nyckeln till mycket.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in