Citat:
Ursprungligen postat av
Giant Squid
Det står dig fritt att bevisa dessa påståenden.
I annat fall så är det för mycket frågetecken och fantasier i dina påståenden, som vanligt då.
Greta kan naturligtvis inte klandras personligen för att media vill skriva om henne, vilket de gör för att folk är intresserade utav Greta.
För Gretas räknimg kan det vara positivt då klimatkrisen hamnat högt på vanligt folks agenda.
Men som nån professor sa "Greta har fått mer mediauppmärksamhet än isbjörnarna ang, klimat frågan". Enligt Greta själv som inte vill bli eller vara kändis vore det naturligt om hon som person fasas ut. Men hennes populäritet uppehålls även från hennes sorgliga skara av "kritiker" som hellre diskuterar henne än sakfrågan. Dom tror man vinner poäng i klimatfrågan genom att angripa hennes foppatofflor.
Okej. Berätta vad som inte stämmer:
Pierre Casiraghi har ingen titel utom på svenska Wikipedia.
Monte-Carlo SBM fokuserar starkt på hållbarhet sedan ett decenium tillbaka och har även försökt expandera verksamhet till Abu Dhabi.
Också enligt Forbes håller Monaco på att skifta fokus till hållbarhet:
https://www.forbes.com/sites/laurenjadehill/2019/07/26/the-evolution-of-luxury-in-monaco/
Så nej, det är ingen slump att en medlem av furstefamiljen ägnar sig åt uppmätksamma klinathotet lika lite som
det är en slump att Malizia seglade Greta över Atlanten. Det är en del av rebrandingen av Monaco.
Det finns inga gratisluncher.
OECD kritiserat Monacos status som skatteparadis och har tvingat landet till ökad transparens:
https://www.oecd.org/countries/monaco/andorraliechtensteinandmonacoremovedfromoecdlistof unco-operativetaxhavens.htm
OECD är också kritiska till Monacos "golden passports" och dess möjligheter till bl a skatteflykt.
http://www.oecd.org/ctp/oecd-clamps-down-on-crs-avoidance-through-residence-and-citizenship-by-investment-schemes.htm
Ja, Monaco kommer att få ännu svårare i fortsättningen att fungera som skatteparadis.
Innevånarna betalar ingen skatt.
Monaco är under hård ekonomisk press, precis som jag sa.
Jag är medveten om att detta gränsar till OT.