Den här artikeln från förra året känns ju lite småkul nu:
Citat:
Rekordresultat för NBV
Nykterhetsrörelsens bildningsverksamhet, NBV, växer. När det gäller antalet studietimmar är NBV nu det fjärde största studieförbundet i landet.
Citat:
För tio år sedan, 2008, låg NBV på åttonde plats med totalt 839 810 studietimmar. Med studietimmar avses studiecirklar, annan folkbildning samt kulturverksamhet. Under åren har verksamheten vuxit och NBV har steg för steg klättrat uppåt på de svenska studieförbundens tio-i-topp-lista. Resultatet för 2017 var 1 994 182 registrerade studietimmar och NBV:s rektor Åke Marcusson skiner som en sol när han presenterar siffrorna.
Citat:
När det gäller enbart studiecirkeltimmar ökade antalet med drygt 19 procent mellan 2016 och 2017. NBV levererade under 2017 hela 1 563 313 studiecirkeltimmar. Ökade gjorde även antalet unika deltagare i studiecirklarna – med över 10 000 personer till 55 698 unika deltagare.
Citat:
Vad är hemligheten bakom framgångarna?
– Det är alla våra fantastiska verksamhetsutvecklare runt om i landet som motiverar och inspirerar folk att använda folkbildningens beprövade metoder för att växa som individer och som grupp. De står i frontlinjen och är alla duktiga, representativa och idérika i mötet med andra människor. De är nykterhetsrörelsens bästa ambassadörer för folkbildningsideal och nykterhetsidén.
http://www.accentmagasin.se/nykterhet/rekordresultat-for-nbv/
Är det verkligen hela hemligheten?
Jag har alltid tänkt på nykterhetsrörelsen som en väldigt svennebananverksamhet (istället för något typiskt för t.ex. den grupp mina föräldrar tillhörde, d.v.s. invandrad finsk arbetskraft som bosatte sig i miljonprogramsområden), men jag kom nu på att det vore väl något för alla mer strikta muslimer som har flyttat till landet? Hur ser det ut idag inom IOGT-NTO?
Nej, jag menar inte att jag misstänker sådana medlemmar i just det här fallet. Däremot tycker jag att det är intressant att mejlet var på engelska (då vi är ändå i Sverige, det handlar ändå om bildningsverksamhet i första hand - antar jag - på svenska). Det skvallrar dock möjligtvis bara något om den som ville avslöja bedrägeriet, inte nödvändigtvis något om bedragarna.