Citat:
Ursprungligen postat av
Mirandamirage
Har också uppfattningen att Lena inte gick att kontrollera, däremot anser jag att följdfrågan är avgörande. Vilket är syftet bakom försöken till kontroll? Är Stefan svartsjuk på Lenas andra manliga relationer, eller något helt annat? Som att han anser hennes beteende försvårar återföreningen med Hanna, efter att otroheten uppdagas?
Eller tror du inte att hade som avsikt att försonas med sin fru och satsa på familjen? Är inte Lena snarare ett hinder i den processen och därför måste hon försvinna? För det vi vet, som du säger, Lena är död.
Då är frågan, vem hängde egentligen efter vem? Vem ville, vem var klar att gå vidare. Eftersom Stefan sagt till sin advokat att en ville mer, gissar jag på att han vill utpeka Lena i den rollen. Det är min gissning, sedan skulle jag inte bedöma hans uttalande som speciellt trovärdigt, utan titta efter digitala spår.
Jag har alltid varit ganska övertygad om att han är den skyldiga, och den känslan har inte försvagats.
Men allt har komplicerats av att H*nna kan ha varit involverad i mordet.
Så jag försöker att "möblera om" mina tankar, vilket inte är lätt när man inte vet så mycket och det är ett mycket ovanligt mordfall där två till ytan sett verkat ha varit två vanliga föräldrar i en villaidyll i ett medelklassområde.
Som det har sett ut, så har mordet ändå föregåtts att anmälningar. Inga motanmälningar så vitt vi vet från SDs håll.
Även allt detta som det har skrivits så mycket om i tråden, det till synes mycket bekymmersfria loggandet om trevliga stunder, kramar, fika med bullar och med bilder på glada SD, vilket sticker i ögonen när man vet att en av hans mycket nära vänner nyligen blivit bestialiskt mördad. Om han nu är den skyldige (ve och fasa om det inte är han) så uppvisar han i mina ögon ett mycket kallt beteende.
Och är han inte skyldig, jag då tycker jag även då att han inte verkar så väldigt berörd. Men vi är ju alla olika.
Så: Jag måste ändå säga att jag tror att med det vi sedan fått från tråddeltagare (flera) så är det SD som föröker kontrollera LW.
Med LW kan det vara så att hon har haft svårt att lämna SD, men att hon velat? Hon har försökt att få till det med andra, men de kan inte hålla sig ifrån varann?
Kanske ville SD ha både H*anna och LW?
Kanske ville HD också behålla SD, till varje pris. Men det verkade inte funka? Hon skaffade eget konto för att visa att gör du inte som jag säger, skiljer jag mig. Gör du inte som jag ber dig om flyttar jag. Men inget hjälpte?
Ja, du ser att jag inte kommer någonvart.
Det ska bli väldigt intressant att se var det här slutar. Om vi får några svar?