2019-09-06, 14:06
  #781
Medlem
Champagneoclocks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nodangerontheroof
Finns någon advokat som kommer vilja försvara en ev. som är misstänkt för stämpling på en kollega till dom?
Självklart kommer det finnas det.
Citera
2019-09-06, 14:06
  #782
Medlem
Lawnmoverman2011s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ehuru
Det finns vittnen till att det är en man som är GM

Tack. Utförde han uppdraget på kvinnans order?
Citera
2019-09-06, 14:07
  #783
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Loxxa
Kvinnan mår inte bra och kommer häktas på sannorlika skäl.
Var har du fått det ifrån? Länka eller ge källa är du snäll.
Citera
2019-09-06, 14:07
  #784
Medlem
Blir väl R.I.P snart
Citera
2019-09-06, 14:07
  #785
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Perpetual
Nån som vet mer? Var är det?

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/stockholm/skottlossning-pa-kungsholmen

Citat:
Ursprungligen postat av Ostskiva
Fungerar bra? Läst om alla syraattacker? Motorcykelkapningar? Knivdåd?
Det kanske underlättar vid eftersök av GM eller bätre bild än ingen bild. Om det är bra för Polisen röstar jag snart ja till allt. Gör som i Danmark är min åsikt .
Citera
2019-09-06, 14:07
  #786
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lawnmoverman2011
Tack. Utförde han uppdraget på kvinnans order?
Det är än så länge bara en hypotes.
Citera
2019-09-06, 14:08
  #787
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kungarolf
SVT Rapport träffade en före detta grovt kriminell från organiserad brottslighet som levde med skyddad identitet. Han fick frågan vad ett mord kostar i dagens Sverige, svaret var:
mellan 6-15 tusen beroende på vem torpeden är.

I dagens Sverige 2019 finns det folk som mördar på beställning för mindre än 10 000 kr. Helt sjukt.

Det stämmer inte..

Tiodubbla beloppet så är du närmare sanningen, mycket beroende på vem som ger order, vem som tar emot ordern och vem som ska avlivas.
Citera
2019-09-06, 14:08
  #788
Medlem
ehurus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lawnmoverman2011
Tack. Utförde han uppdraget på kvinnans order?
BO har en dokumenterad hotbiöd från exfrun vilken även belagts med kontaktförbud tidiare.
Citera
2019-09-06, 14:09
  #789
Medlem
Grisbrottarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Så vi får väl ändra det hela till "hennes supar-polare" istället. Missbrukare, oavsett drog, brukar ju dras till varandra. För mycket tyder ju på att det inte var någon professionell torped.
Tack för rättelse!

Men det är svårt att tänka sig att hon skulle ha rekryterat en hitman bland suparpolare. De brukar – i den mån de når det kriminella levernet – sitta på parkbänkar och pokulera, men något sådant beteende har inte bekräftats här, utan det handlar väl snarare om att hon super ensam eller "med tjejerna" och att det då i båda fallen handlar om att dricka "lite vin".

Alkoholproblemen ska heller inte överdrivas, då inget direkt missbruk av alkoholism-typ bekräftats utan bara några fall av vad man skulle kunna kalla "dåligt ölsinne", men det är ju också att klassa som "problem" hos en medelålders jurist om det leder till LOB-ingripande.
Citera
2019-09-06, 14:10
  #790
Medlem
OweGbgs avatar
Det är väl inte klarlagt att det är kvinnan som ligger bakom?

”Innan han sövdes ner på akuten kunde advokaten lämna information till polisen om två motivteorier bakom gärningen.
► Det första spåret som advokaten ska ha nämnt handlar om en person i hans närhet, som i perioder har varit tilldelad ett kontaktförbud gentemot advokaten. I samband med detta ska advokaten ha sagt att personen i fråga kan ha ”lejt en torped”.
► Det andra spåret ska ha varit mer allmänt hållet och kopplat till hans yrke. Advokaten ska dock inte ha nämnt något specifikt fall”
Citera
2019-09-06, 14:10
  #791
Medlem
Några hundratusen upp till en miljon är mera troligt det kostar idag ! Om det är en mer känd person kan det väl kosta vad som helst antar jag
Citera
2019-09-06, 14:10
  #792
Medlem
Jofs avatar
I bråket som ledde till att Karin dömdes för misshandel mot tjänsteman. Utspelades 2013. Då var herr Lilja på krogen med en manlig bekant. Karin var rätt arg på både maken och hans bekant. Paret hade redan då skilda boenden.
Det som slår mig är att krogen var Göken. Ägdes och bemannades med bögar. Mycket trevlig krog f.ö. , med besökare också av heterosexuell natur, så långt som jag kan bedöma. Men det kan vara så att herr Lilja odlat andra böjelser än för kvinnor. Och att det varit orsak till Karins aggressivitet då. Och kan vara ett spår vid sökningen av motiv också för dagen gärning.
Ja, man får ju spekulera här.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in