Citat:
Ursprungligen postat av
LucioFontana
Jojo! Bla bla bla osv. Visst, riktiga proffs de är få. Men det räcker med ”lite” kunskap hur man går tillväga för att man klarar sig. Lr tycker du att de åker fast för ofta? Det finns ju faktiskt en del som kommer från länder där man får kunskaper om hur man gör med bröstmjölken. Hur man fundamentalt går till väga. Men det tror du de lärt sig i Sverige av en slump? Där är du naiv!
De åker inte fast av den enkla anledningen att rättsstaten Sverige har fallerat, inte för att de är duktiga på att utföra skickliga dåd.
1. Vi har på tok för lite poliser. Med tanke på samhällsutvecklingen skulle vi behöva 5 gånger så många.
2. Inga vågar vittna eller samarbeta med polisen därför att konsekvenserna kan leda till döden i värsta fall.
3. Vi har för dålig/liten kameraövervakning. Dagens Sverige behöver en kameratäthet i stil med den de har i London.
4. Sen så samverkar inte PK polisen med PK medierna och samhällsinvånarna i tillräckligt hög grad. Man censurerar, döljer info osv.