Citat:
Ursprungligen postat av
exsist
Om hon fick sällskap ut från stadt, då skulle BW ha återgett det i tidningsartikeln. Enligt den så inte bara hälsade han på henne utan de talade med varandra och han fick till och med en kram. Han kunde verkligen återge vilket humör hon var på och om hon hade sällskap ut, och vilket håll hon gick, vilka som var i hennes närhet osv... Men allt detta var inte relevant att ta med i radioserien, pga att det inte tillförde något enligt PW. Hennes svar säger en hel del, med tanke på att det inte finns så många som talat med Helena efter stadt. Så visst finns det flygande kameler också.
En annan motsägelse och efter studie är syster UAs relation till BW efteråt. Det är osannolikt om någon i ens närhet blir anklagad för något så makabert. Som tidigare eftersökt hur reagerades det när PR var huvudmisstänkt? Om man ska tolka UAs relation efter försvinnande då är BW inte ens misstänkt någon gång. De närmsta vet nog vad han gjorde efter han träffade Helena. De vet även vilken bil han hade och var han parkerat den. Även varför hans uppgifter inte är relevanta.
De vet säkerligen också varför han bara var med i en enda artikel en gång i samband med försvinnandet. Aldrig någonsin mer har hans uppgifter tagits med i media trots att fallet har dragits upp åtskilliga gånger under åren. De vet nog varför det aldrig mer berörts om hans möte med Helena utanför stadt.
Det där mötet mellan Helena och BW är intressant på många sätt. Om BW hade förstått att någon var i hasorna på Helena borde han ju ha märkt det och dessutom sagt det till polisen. Om någon var i hasorna på Helena, befann sig denna person då på ett typ "bevakande" avstånd? Som jag - och jag tror alla - har förstått det, var BW ensam under mötet med Helena. Så vad hände sedan?
Jag har flera gånger funderat över varför BW inte togs med i radioprogramserien. Nog hade man väl kunnat ge Helenas vän BW typ 15 sekunders radiotid för att få berätta om det där sista mötet? Men icke. Är det ändå så att även Pernilla hyser någon slags obehagskänsla om BW? Enligt flera tråddeltagare är BW inblandad. Badboy rider har varit tydlig med sina misstankar och hävdat att BW varit inne på flera polisförhör. Badboy rider har också skrivit att BW:s mamma var utom sig av oro för vad hennes son faktiskt kan ha haft för sig den där natten. Kvasta-Sara skrev om att BW hade visat i Kohagen hur Helena tappade ena skon. Denna utsaga känns något "udda" dock, men man kan heller inte bortse från den. Det finns fler tråddeltagare som har uttalat sin misstro om BW.
Finns det någon som i polisens förundersökning har kunnat bekräfta att BW faktiskt pratade med Helena? Tänk om det är så att mötet mellan Helena och BW aldrig ägde rum? Tänk om detta är en ren bluff? Eller att BW vet att någon hängde på Helena men håller käften om det?
Kanske är BW en av GW Perssons gubbar? Tillsammans med Shane och/eller PU? Är det därför som Ulrika och Gabriella inte vill höra talas om GW Perssons teori, för att BW är en gubbarna? Ja, vem fasen vet?!
Och fortfarande: Om PK är PK och PK talar sanning om vad som hände i hans lägenhet tidigt på söndagsmorgonen, ja då … En annan mycket intressant sak i sammanhanget är att PU vägrar medge att han och BW kände/kände till varandra.
Varför förneka detta när så många vet att PU och BW var på samma fester? Finns det anledning att misstänka att PU har ett mycket starkt skäl för att förneka kännedom om BW och att det skälet stavas Helena? Sannolikheten måste anses vara mycket stor.