Citat:
Ursprungligen postat av
Magicstrip
Säg mig varför 85 procent som sitter i svenska fängelser är av utländsk bakgrund? Se gärna på domar i olika trådar som finns här på FB hur många procent utländska namn är inte det? Man hittar ett enda Svensson namn på tio dömda!!!Är inte det lite konstigt tycker ni inte det? Vi har importerat kriminella element med helt andra värdegrunder. En miljon svenskar vet om detta men hoppas att övriga vaknar upp snart!!
Det är inte på grund av etnicitet du ska dömas, lägg av med tjafset. Dina gärningar bedöms utifrån vad du gjort, inte varifrån du kommer. I nazityskland var det annorlunda, även i Polen och många andra länder för längesedan. Det där kan hända igen. Akta dig noga för det! Nu snackar vi om ett barn som förlorat båda sina föräldrar, vad hände och varför? En del tror att de vet, andra ställer sig frågande. Sluta bunta ihop alla, det hjälper ingen. Fördomarna mot "araber med kiosk/kemtvätt" är så stora att du inte behöver lägga på mer skam. Folk tror att de tvättar pengar, även om de skulle jobba 7/24 och vara skickliga på att få det att gå ihop, eller ännu hellre, ge vinst.
Alla fördomar kryllar i detta fall, och ställer till det. Tänk dig själv att komma ut som läkare, och ha studerat i Polen/inte i Sverige. Det är inte bra nog. Men vad säger man om alla svenskar som påstår att de läst de ena utbildningen efter den andra, medan de i själva verket bara läst några poäng? Det är vanligare än du tror.
BO fullföljda sina studier, kan man anta. Det är väl kollat? Allt runt henne måste kollas. Varför? Hon är ett brottsoffer. Inte för att skapa stigma. Någonstans blev hon, med eller mot sin vilja, inblandad. Kanske var det först när skotten avlossades, kanske var det långt tidigare.
Btw: Hur stor andel av alla invandrare är kriminella? Inte många, en väldigt liten andel, men de gör förstås stor skada när de blåser ur samhällssystemen eller förvandlar förorter till no-go för tjejer som faktiskt bor där. Här verkar BO ha levt ett ganska vanligt liv, eller?