Citat:
Ursprungligen postat av
HepCat-X
Eh, har du missat att S är bakbundna av MP och av sina egna värdegrundsfundamentalister? Så länge MP och C får slå takten kommer inte ett skit verkliga förändringar med i bilden, oavsett hur många som blir skjutna eller våldtagna utanför Stockholms city.
Nej, jag förstår dock inte vad det har att göra med det jag skrev.
Håller helt med dig om problematiken inom S och att det med MP och V blir extraordinärt svårt att faktiskt göra något som på något vis får en effekt. Om detta skrev jag om tidigare i tråden.
Om man fortsätter på det spåret skulle den pragmatiska lösningen vara en tillfällig koalition mellan de största partierna där en ärlig chans att komma överens faktiskt finns. Dvs S, M och SD. Om man nu måste skippa SD vore den näst mest pragmatiska lösningen S, M och KD då C, likt V och MP, har liknande inställning till alla typer av effektiva lösningar (alla är offer osv...).
Oavsett utgör V, MP och delvis C en garant för att inga problem löses utan det enda resultatet blir en massa tjafs och gnäll.