Alltså inte för att vara den som är den, men varför i hela friden ska ett barn behöva tänka på att dennes förälder kommer dö i framtiden?! Ja, det är ett faktum, men gör det livet lättare att hantera för ett barn? Nej, förmodligen inte. Ger det barnet mer motivation? Nej, förmodligen inte. Tillför det något positivt alls i sammanhanget? Jag vågar nog säga nej även till det.
Nu kanske jag blandar ihop dig med en annan skribent i tråden (isf kan du bortse från detta), men var det inte du(?) som skrev att barn minsann inte ska behöva tänka på familjens ekonomi etc? Isånafall, varför ska ett barn behöva tänka så långt in i framtiden när denne är vuxen nog att ha ett fast jobb, köpa hus etc? Det är ju inte ens som att alla kommer ha den möjligheten att leva det livet - och alla kanske inte vill det heller. Att ett barn idag säger att den vill bo i hus med sin familj är ju inte detsamma som att samma femtonåring som vuxen (när den själv måste rå om huset) vill bo i hus.
Ingen har för övrigt påstått att det skulle vara okej att skita i grundskolan. Att göra och att tycka är två olika saker. CSN-bidrag på gymnasienivå är ju dessutom inte på särskilt hög summa. 1000 kr? 2000 kr?
Om han nu tjänar lite småpengar på youtube, låt honom. Se det som ett jobb. Nej, han kanske inte kan försörja sig på det. Men vilken 15-åring idag försörjer sig helt själv? Ärligt talat? Om han nu har en "grund" för försörjning är det ju mer än de flesta femtonåringar har som har samma förutsättningar som honom (dvs andra femtonåringar kanske får "jobb" genom kontakter/sina föräldrar/etc, medan i det här fallet är han tvungen att skapa sin inkomst själv med de resurser han har).
Problemet med många här i tråden är att ni helt bortser från VARFÖR saker är på ett visst sätt. Och utifrån egna föreställningar om hur saker "borde vara" drar fram lösningar ur röven. "Dra inte på dig skulder", jaha? Men vad är anledningen till att folk drar på sig skulder fast alla vet att det är dåligt? Kanske för de inte har några andra alternativ tillgängliga. Varför går inte folk i skolan? Ja, kanske för att de inte har möjlighet till det. Etc.
Gymnasiet skiljer sig ju dessutom från grundskolan på flera punkter.
1) Man kan läsa på distans.
2) Man kan läsa på folkhögskola i vissa undantagsfall, vilket antagligen skulle kunna göras i det här fallet.
3) Man kan läsa någonting man är intresserad av.
4) Man kan läsa på någon annan "alternativ skolform" som finns, om nu inte ordinärt gymnasium funkar.
För att komma in på gymnasiet behöver man ha godkänt i de tre grundämnena: svenska, engelsa och matte. Om man inte har godkänt i de ämnena kan man läsa upp dem på iv-linje om man nu vill läsa på gymnasiet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Tarmstuvning
Att skita i grundskolan är tydligen helt okej. Det händer inte något?
Gymnasiet lär han ju inte komma in på iaf. CSN studiebidrag är svårt att få utan närvaro.
Youtube räknas väl som inkomst så då blir det väl även svårt att få socialbidrag?
Blir tufft i framtiden.

Bostadskö
Hyreskontrakt
Bostadslån
Varför gå i sin Mammas spår? När han vet hur svårt dom har det med osäkra andrahandskontrakt mm etc.
Dom vill ha hus, ett fast tryggt boende men det går inte. Varför går det inte?
Gå i skolan, försök få ett jobb, dra inte på dig skulder ✅ Tips
Det kommer en dag då inte din Mamma och Morfar finns kvar.
Jag är ett barn säger Oliver och slår ut med armarna. Tiden går fort, om några år är du inte längre ett barn.
Tänk lite längre än näsan räcker.