Citat:
Ursprungligen postat av
idealistjavisst
Ja som ytligt betraktat och konstaterat faktum så är det nog unikt. Men jag tror inte att teorin om varför, enligt t ex Snor-Johans uppfattning om att HD skulle sätta ned foten mot LW ang relationen till SD eller att LW varit för efterhängsen mot SD..det är dels fel i sig men också för simpelt.
Det här fallet är så oerhört komplex och innehåller så många olika parametrar och nivåer på inslag och detaljer, alltifrån Lenas relation till både SD och HD tills dess datum då Lena berättar för HD (enligt uppgift) om vad som försiggått och eventuellt också kanske hon ville varna HD om SDs humör och vad han är förmögen till - en försmådd kvinna som börjar fundera på hur många som vetat men inte hon, att hon är till åtlöje inom kretsen etc är nog större än att hon tog Lenas ev varningar på allvar eller såg SDs ansvar i relationen.
Om det är så att HD SD och JG ex med flera hade för vana att fuska kring loggar men Lena var korrekt och dels korrigerade en logg som SD felaktigt "cachade" till henne samt att hon inte tillät HD få ha kvar en (fel)logg -- ingen gillar en präktig ordningspolis i längden..
Lena, en vad jag förstår välutbildad, verbal, snygg, vältränad, begåvad kvinna med stor karisma där uppvaktningarna stod som spön i backen är inte heller en fördel när tajta gäng till slut börjar knaka av svartsjuka, missunnsamhet etc
Lena var ju dessutom oerhört duktig på att Geocacha..oj oj inte bra lagom är ju som bekant bäst
Vad vet vi om hur SD utnyttjade denna öppna vetskap om deras relation, hånade och förminskade HD men även fjäskade och försökte med bortförklaringar, förminskade Lena inför henne, samtidigt som han både hotade, fjäskade och var självömkande mot Lena (när hon började visa avstånd, träffa andra etc)
Lena, som hann med att både jobba, umgås med barnen, geocacha, sociala medier och uppvaktas, samt ha en god relation till sina föräldrar (här har jag eg ingen aning men utgår ifrån det)
det sägs att hon senaste tiden mådde dåligt och berättade för vissa om dessa hot och trakasserier som hon hade svårt att komma undan - tydligen visade hon inte tillräckligt utåt att hon mådde dåligt enligt vissa som kanske hade hoppats på att hon föll till föga för att fuska inom GC (så hon kunde sättas dit sen och tvingas sluta?) -- jag är alltså en av dem som tror att det här med GC är en ganska avgörande del då det verkar vara så tävlingsinriktat och prestige bland top of the notches (-ish) i samband med att hon "lyckades" trassla till det med en relation med SD som har prestationshorn, labil, kontrollbehov, narcissistiska drag osv
slutligen, hur mkt har JG bidragit med i soppan? Hade han känslor för Lena och/eller SD, tålde inte att bli tredje hjulet eller kände sig lika försmådd som HD av att inte (fått) vetat..
borttagandet av Lena som vän på facebook, övrig utfrysning på event? Också hotat Lena?
Vi har också bifigurerna som också hade sina horn i sidan till Lena, av mer el mindre samma orsaker - tänker bl a på MH hette hon så, tidigare tjejen till UW? Den eller de som mördade Lena tyckte nog att de gjorde fler än dem själva "en tjänst"
Ja jag har sannolikt glömt en massa andra intressanta detaljer i det hela.
OBs spekulation här ovan förstås!
och, varför är JGs sida nedstängd..
God sammanfattning. Tror också att relationerna mellan involverade personer i detta fall varit mångbottnade och komplicerade, kanske förändrats åt olika håll över tid. Därav har anhöriga hört lite olika uppgifter. Tråden har haft en tendens att bli svartvit om LWs förhållningssätt till SD och HDs detsamma. Mänskligt sett så kan ju båda kvinnor under så lång tid som detta ”drama” utspelat sig varit ambivalenta, växlat mellan kärlek/vänskap/avstånd och rädsla till SD och blivit matade med lite olika vinklade versioner om den andra kvinnan.
LW som hon iaf framstår i sociala medier var säkert en kvinna som omedvetet därtill kunde få vissa andra kvinnor osäkra och avundsjuka. Hon framstår ju som en mycket energisk, positiv, engagerad och intelligent kvinna som klarade av ett högt tempo med bibehållen värme mot de sina. Så tragiskt att hon inte fick fortsätta skina och vara hos sina barn och vänner!
Om JG vet (vilket han verkar) och inte bara är en skenhelig hycklare när han uttalade sig om ”vila i frid Softis” så borde han lämna över rubbet till polisen och hjälpa till att låta hennes anhöriga få ett avslut.