2019-08-29, 11:00
  #4969
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mackan.
Snitt-IQ i Somalia: 68
Snitt-IQ i Västvärlden: 100
Gräns för att klassas som utvecklingsstörd i Sverige: 70

Så verkar troligt att åtminstone en utav GM var somalier å att det gått snett på något sätt. Hur det gått snett lär vi få reda på vad det lider, men hela grejen förefaller bara vara klantig just nu.

Usch, Malmö är verkligen ett riktigt skithål, blä...

Väldigt få kriminella är smarta oavsett etnisk härkomst.
Citera
2019-08-29, 11:00
  #4970
Medlem
Gärningsmannen på filmen ser maskerad ut iaf
Citera
2019-08-29, 11:03
  #4971
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Donald.Trams
När räknar du med att denna smarta strategi kommer börja visa resultat då. Nu när 50-100 mord ligger på skrivbordet skulle det uppskattas om de la fram lite bevisning och väckte åtal. Vad väntar de på? Misstag från GM, kallar du det en smart strategi?

Edit; nyfiken, du kan väl aldrig vara en sosse va?

Polisens vilja att lösa är rätt så låg. De satsar bara på stora uppmärsksammade grejer.
Citera
2019-08-29, 11:03
  #4972
Medlem
MeMajks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ze123
han har förmodligen lagt ner barnet på marken när han fattade vad som höll på att hända, inte tappat det som en tallrik. Tidningarna har alltid fel, om det stämde precis som du säger att barnet skulle tappats flera gånger så skulle det ha fler skador.
Hittar inte inlägget nu men det verkar finnas ett vittne som sa att han lagt ner flickan när han inte kunde springa med henne eller om det var för att undvika att hon träffades av skottsalvan och att sedan morsan rusat fram och plockat upp henne och blev då skjuten av första skottet så hon tappade tösen.
Kan tänka mig att om det var påverkade eller adrenalinstinna skyttar så sköt de på henne eftersom hon var det enda målet som var kvar på plats.
Citera
2019-08-29, 11:04
  #4973
Medlem
Polisen lämnar ut mycket info nu till media och säger att detta blir lätt som en plätt att ordna upp. Syftet ät väl att skapa panik hos GM.
Citera
2019-08-29, 11:05
  #4974
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zurfarn08
Talar för att mamman sköts för att hon inte skulle kunna vittna.
Ja faktiskt. Kanske ren tur att fler inte blev skjutna.
Citera
2019-08-29, 11:05
  #4975
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Q---
Hejsan,

Jag tror på följande,

1. Gärningsmannen får betalt för att avrätta N.A, när han kommer ut genom porten med en bebis i famnen så tvekar han att skjuta vilket leder till att N.A hinner reagera och springa iväg.

2. Panik utbryter och det slutar med att han har vetskapen om att han misslyckats sitt uppdrag av ren 'jag vill inte de ska tro jag bangade för bebisen' så visar han att han har kulor och skjuter mamman, då kan han säga att han INTE bangade men att N.A kom undan av ren tur.

Rent spekulativt men det är resonemanget jag tror pågått

Ja, bara för att förtydliga så tvekade skytten p.g.a bebisen i hans famn vilket gav honom tid till att springa iväg. De förväntade sig med största sannolikhet att kvinnan skulle bära på barnet och inte han när de kom ut ur porten. Men hur han kunde tappa sitt barn låter lite märkligt, men förmodligen var han så uppjagad och skakad av rädsla att hans hjärna fick kortslutning och därför fumlade bort barnet som åkte i backen. Den som jagade honom tappade bort honom. Kvinnan rusade fram till barnet och då är det den andre av de två GM som skjuter henne, inte han som jagade NA, om jag förstått saken rätt.

Edit. Tydligen tappade han inte barnet utan la ner det på marken enligt vittnesuppgifter. Hur han hade tid att göra det med skytten springandes och skjutandes efter sig är lite svårbegripligt.. Men så var det nog ändå.
__________________
Senast redigerad av Pazzamo 2019-08-29 kl. 11:19.
Citera
2019-08-29, 11:06
  #4976
Medlem
Nu jagas de 3 svinen ! Polisen vet vilja de är !
Citera
2019-08-29, 11:09
  #4977
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DOMAREN99
Nu jagas de 3 svinen ! Polisen vet vilja de är !
Kan ju också vara ett villospår för att skapa panik hos dem. Under press gör folk misstag.
Citera
2019-08-29, 11:09
  #4978
Medlem
PrBs avatar
Någon som kan bekräfta om de var maskerade eller ej?
Citera
2019-08-29, 11:10
  #4979
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PrB
Någon som kan bekräfta om de var maskerade eller ej?
Enligt polisen var dom ej de, men på de filmer och bilder vi har sett så är han ju maskerad väl?
Tror också att polisen försöker skapa stress hos gäringsmännen
Citera
2019-08-29, 11:10
  #4980
Medlem
MeMajks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DOMAREN99
Nu jagas de 3 svinen ! Polisen vet vilja de är !

Knappast troligt i så fall hade de redan plockat in dem
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in