2019-08-26, 22:18
  #1705
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OberynMartell
Hon blev skjuten för att hon vittnade.
Övergrepp i rättssak är när du hotar någon om hon går till polisen. Typ: "Går du till polisen och berättar om detta så dödar jag dig". Det handlar det inte alls om här.

I övrigt verkar t o m polisen ha svårt att tro att detta handlar om det vittnesmål/förhör hon gjorde. Det var i samband med hennes roll som läkare då hon tog hand om offer till en skjutning. Enligt media nyss.
Citera
2019-08-26, 22:18
  #1706
Medlem
Slipsluders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av K.Blomkvist
Min teori är att GM var fylld med droger/adrenalin osv. osv.
Letade efter BO i bilen. Kanske gick till fel bil efter skotten.
Sedan enligt läsarbilden verkar han ju vara lite desorienterad.
Hittar offret en bit bort och sedan sköt.

Han kanske gick till fel bil efter skotten, också...

Mannen som äger bilen, som blev hämtad, fick panik när han såg sin egen bil på filmen och ställde den på gatan så att den kunde bli sedd.

Den brända mercan är ju ganska lik.

Som sagt, enbart mina teorier.

Anledningen till att personen började filma var att denne hade hört 4 skott. Så redan där faller din teori.
Citera
2019-08-26, 22:18
  #1707
Medlem
Jon.Holmss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hamsterboll
Någon skrev att polisen skulle uttala sig ikväll? Stämmer det?

Det var väl uttalandet i Aktuellt tidigare ikväll, eller skulle de uttala sig igen senare?

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/en-gripen-efter-mordet-pa-ribersborg
Citera
2019-08-26, 22:18
  #1708
Medlem
savagemamiis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mongoprofeten
Båda teorierna är möjliga nu. Det verkar som om att personen hon vittnade mot påbörjade sitt fängelsestraff idag? Kan det ha en koppling till dagens händelse?

Men hon vittnade väll inte emot? Hon gjorde väll bara utlåtande om en viss persons skador med tanke på hon var läkare då..

Jag tänker, om hon vittnade i en rättegång där hon gav utlåtande om en annan mans skador, varför vill man avrätta henne för det? Hon skvallrade liksom inte om något?

Såg nu också ett inlägg där det står att det inte finns info om att hon har vittnat i en rättegång

Och en annan grej, om de avrättade henne pga. hennes man, varför tog de inte han också då?
Det känns som att det är något mer under ytan, det måste vara något mer.
Citera
2019-08-26, 22:18
  #1709
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Noningra
Är det uteslutet att det var en felbehandlad patient som beställt dådet?
Hon kanske var kass som läkare. GM sprang ju lite lustigt tex..

Ja. Det är uteslutet.
Läs det, sakta, en gång till och fundera på om du verkligen skulle ha postat det.
Citera
2019-08-26, 22:18
  #1710
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nimar
Tydligen så hade hon vittnat som läkare i ett annat mord, den personen blev dömd till 11 års fängelse idag.
https://www.friatider.se/ihj-lskjutna-kvinnan-jobbade-som-l-kare

Redan sönderdiskuterat i tråden. Tydligen enbart ett "förhör", inget vittne på plats i domstolen.
Inget känsligt vittnesmål, snarare ren formalia.

Tror inte alls på att det har med det att göra.
Citera
2019-08-26, 22:18
  #1711
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Frestadius
Enligt uppgift är polisens huvudteori att dådet var riktat mot pappan till hennes barn, en man som har ett kriminellt förflutet. Bland annat har han för flera år sedan dömts till ett långt fängelsestraff på 8,5 år för grovt rån och grovt vapenbrott.

Domen gällde mannens inblandning i rånet av ett värdetransportföretag i Danmark och gav förövarna 60 miljoner kronor.

Efteråt placerades den 35-årige mannen på riksmottagningen på Kumlaanstalten, där han vid sex tillfällen rapporterades för misskötsamhet.


Ovanstående är ur Expressen och nu undras,


Vem är killen det rör sig om? Namn?

https://blog.zaramis.se/2017/05/21/brondbyranet-2008/

N A
Citera
2019-08-26, 22:18
  #1712
Medlem
Motivet? Kanske att BO hade "tillgång" till känslig info i o m relationen med den kriminelle mannen (barnets far).
Citera
2019-08-26, 22:19
  #1713
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lyckadmutation
Känner du dig smart såhär i efterhand när vi vet hennes sysselsättning? Idiotfan.

Varför är han du citerade en idiot. Hennes yrke är väl ingen garanti för att hon är en hederlig person som inte gör något dumt. Eller vad menar du?
Citera
2019-08-26, 22:21
  #1714
Medlem
PeaceOnEarths avatar
Är namnet på pappan till barnet konstaterat?
Är det
Citat:
K*alid Za*ran, 26: Svensker fra Malmø. Kender seks af de andre tiltalte, bl.a. hovedmanden Tayeb Si M´rabet. Deltog i forberedelsen og røveriet, men hans præcise rolle kendes ikke. Havde central rolle i forbindelsen Malmø-København, siger retten. Forbindes også til Steffen Baadsgaard Andersen. Idømt 8 års fængsel.
*=h
?

Citat: https://ekstrabladet.dk/112/article4105667.ece
Citera
2019-08-26, 22:22
  #1715
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheGreekWolf
Rami var ju dock bara på fel plats vid fel tillfälle tyvärr. Det var ju inte honom dem var ute efter. Dem mördade helt enkelt fel person då det var mörkt. Ett tragiskt misstag.

I detta fallet har dem ju velat mörda BO och inte tagit fel person..

Fel plats? Han bodde ju där. Och mordet är fortfarande ouppklarat så motivet är okänt.

Och hur vet du att man inte tagit fel denna gången? Kommer du ihåg Charles på Lindängen, där tog skytten fel och mördade fel person.
Citera
2019-08-26, 22:23
  #1716
Medlem
"Inte troligt" att mordet har med den tidigare mordrättegången att göra, enligt polisen.

Citat:
Huruvida den gripne ska ha haft en relation till den avlidna kvinnan kan Mattias Sigfridsson inte svara på i nuläget.

– Det är en jätteviktig del av det pågående arbetet att kartlägga henne och hennes närhet, säger han.

Polisen ser i nuläget ingen hotbild mot kvinnan, men utesluter ingenting.

– Vi har heller inga uppgifter om att det skulle vara en slump, säger Mattias Sigfridsson.

Enligt uppgifter till Aftonbladet har kvinnan vittnat i en uppmärksammad mordrättegång i Malmö, där flera personer tidigare har hotats.

– Vi har en uppgift om att kvinnan är hörd i ett polisförhör, men ingen uppgift om ett vittnesmål i någon rättegång. Det är självklart någonting vi kommer fortsätta titta på, men det är inte troligt säger Mattias Sigfridsson.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/en-gripen-efter-mordet-pa-ribersborg
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in