Citat:
Ursprungligen postat av
Honan6
Vissa är födda utan nerver och kan ljuga utan att blinka. SD har själv uppgett i ett diskussionsforum om pelletsbrännare att han saknar nerver. Det kan iofs vara "snack", men nog tycker jag att man kan skönja att hen inte verkar vara en person som berörs i första taget. Fast det är svårt att veta eftersom han verkar väldigt noga med att uppvisa ett skyddande humorskal i sina geo-texter.
Kanske HD och hans föräldrar har sett skymtar av den riktiga SD? Vännen JG har nog inte kommit innanför skalet, men en som möjligen kom innanför är mördad...
Människor utan skam- och skuldkänslor upplever ingen ånger. De kan låtsats ångra sig om de vet att det skulle gagna den egna situationen om hen skulle ha oturen att åka fast.
En människa utan ånger ansåg antagligen att Lena utgjorde ett hinder och skulle elimineras på ett eller annat sätt. Det fick lov att bli ett mord för att hon inte följde GM:s lag?
En sån person är nog sällan utan motsvarande brister, vilket i detta fall skulle kunna skönjas i det faktum att mordet går till som det gör och inte planeras på annat sätt. Förhävelse i vilken än form brukar åtfölja tankens svaghet. Möjligen om en utpressningssituation uppstått (som det lätt gör när hot och våld trappas upp...). Men det svaga i tanken är att inte förstå att man bäddat för det genom normbrott, aka sina synder. Förakt för svaghet, avsaknad av skam och ånger, är i själva verket svagheter, inte styrkor. Som drar åt snaran. Herr tunnelseende är en fara för omgivningen. Kisa med ögonen för att slippa se problemen och lös dem när de exploderar med hot och våld.
Symtomatiskt så har en sån typ just inte förplanerat värst utan gör ”utryckningar” för att städa undan sina problem och undvika bli ”grusad” själv. För en som glatt rispar upp ben, vadar genom kärr, kör terränghinderbanor efter förmåga, äter frystorkat, dricker billigt kaffe, smyger omkring nattetid i pannlampors sken och genomlider långa bilresor på mörka vägar i slumpmässigt sällskap så kan man ju spontant tycka att lite grus varken skulle göra från eller till... Men det har väl också sin logik: man står ut med det ena så länge man kan hålla fast vid det andra.
Att sakna skam och ånger är som att käka utan kniv och gaffel. Det går att få i sig maten ändå men man blir kladdig och man får lite ont i magen och det är ingen särskilt vacker syn för den som tittar på. Alla andra likheter är godtyckliga.