Citat:
Ursprungligen postat av
Marmoset
Just det, en av åldringarna är tydligen pensionerad militär; "Beware of old men in a profession where men die young".
Vilket med all önskvärd tydlighet bevisades för några år sen av att Nigerias armé inte hade speciellt många framgångar mot Boko Haram förrän de rekryterade instruktörer från tidigare SADF, män som hade sina glansdagar i Angola på 70- och 80-talen. När de sen hade lämnat pga den politiska skandalen detta väckte så avancerade Boko Haram igen. Men det var OT, sorry

Jag tar för givet att 65-åringen, Mohammed Rafiq / Rafique, står och har stått under PST:s bevakning sedan han anlände till Norge. Antagligen har han ögonen på sig från den pakistanska motsvarigheten, ISI, också.
Man kan fråga sig vad en f.d. flygvapenofficer från Pakistan, med helskägg och moskéengagemag överstigande det normala, gör i Norge?
Pakistans försvarsmakt har ett dubbelt förhållande till islam. Dels utnyttjar man jihadretorik för att hetsa upp rekryternas känslor mot den Stora Fienden, Indien. Dels har man fullt sjå med att försöka rensa ut de värsta islamisterna, då de hotar den politiska makten och dessutom ger försvaret dålig press när militär personal deltar i terrordåd på hemmaplan.
Om en pakistansk militär av helskägg-och-klänning-typ söker asyl i Väst från "förföljelse" i Pakistan så skall Väst dra öronen åt sig - hårt.