Citat:
Ursprungligen postat av
Livsgjutaren
Om någon vänlig själ som är mer insatt i fallet och hängt med från början orkar så får denne gärna skriva ner en övergripande sammanfattning. Punktform med fakta som är fastställd. Tack på förhand.
Sammanfattning
• Juni-19 Två jämngamla 16-åriga barndomskamrater, PP och JL, i samma klass går ut nian från Fribergaskolan i Danderyd. De är skötsamma, ostraffade, har mycket bra betyg.
PP har stort musikintresse, absolut gehör, spelar piano, stort A i 16/19 ämnen, ryskbördiga föräldrar, är språkbegåvad och talar bl a flytande ryska. Omtyckt glad hjälpsam.
JL är yngst av tre bröder, tränar mycket, cykling, tennis. Har också mycket bra slutbetyg.
De är mycket goda vänner och planerar att följas åt på samma gymnasielinje till hösten.
• Fredag eftermiddag 2/8 ringer JL först en annan kompis som inte svarar, varefter han ringer PP och stämmer träff. De cyklar tillsammans i flera timmar, folk ser dem skratta och ha kul.
• Ett par hundra meter från en badplats i Sollentuna på en höjd stannar de och enligt förhör ber JL PP att titta bort för han vill göra ett experiment. Han tar fram en yxa ur medhavd väska och hugger PP i huvudet och ryggen, mer än ett hugg.
• Efter detta ringer JL till 112, klockan är då runt 22, och uppger lugnt och sakligt att han dödat någon. Polisuppgifter är initialt att han säger att han begått ett grovt brott. Han möter första polisbilen och visar vad PP ligger, bredvid kroppen ligger en yxa
PP lever fortfarande och tas med ambulanshelikopter till sjukhus där han avlider.
• JL grips och anhålls lördag 3/8. Hans föräldrar får inte träffa honom.
• JL häktas med restriktioner söndag eftermiddag 4/8. Enligt JLs advokat medger JL häktning och själva händelsen. Uppges dock förneka beteckningen ”mord”.
• Under förhören uppges framkommit att JL sedan en tid sett på mord- och våldsfilmer. Han uppges i förhör ha sagt att han ”velat känna hur det känns att döda någon”.
JL ska ha inköpt yxan och andra saker i den medhavda väskan för detta i närliggande affärer dagarna innan. Enligt polisen har endast yxan använts.
• Det uppges att JL sagt att han initialt velat döda den första vännen han ringde men som inte svarade, och att det därför fick bli PP.
• Det hålls en minnesstund för PP måndag 5/8 i anslutning till deras högstadieskola med flera hundra deltagande elever och föräldrar.
• PPs far jobbar som översättare, har anknytning till tidningen Expressen.
Både fadern och modern berättar i media om traumat. Man går ut med sonens namn och flera bilder.
• PP kommer begravas enligt rysk-ortodox sed inom några dygn. Enligt uppgift med traditionellt öppen kista.
• JL är fortsatt häktat och ska genomgå rättpsykiatrisk undersökning.
Edit : rätta gärna eller lägg till om det är fel eller finns mer som redan är känt.