Citat:
Ursprungligen postat av
Egnatankar
Lite off topic, men jag kommer ihåg ett fall som inträffade för länge sen, förmodligen på 80-talet. Jag tror att det var i Ängelholm. Tidningarna skrev ingående om fallet och gick ut med namn och bild på både BO och GM. Jag tar upp fallet därför att det har flera likheter med yxmordet i Sollentuna.
GM i fallet på 80-talet var en 15-årig kille som hade mördat en 13-årig tjej som gick på hans skola. Tjejen var förtjust i killen på det där barnsliga viset som var vanligt förr, när det var "omöjligt" för en 13-årig tjej att ha sex. Så när killen föreslog att de skulle gå eller cykla iväg någonstans där de kunde få vara ifred, så blev tjejen överförtjust.
När de kom till ett fält eller någonting tillräckligt långt för att ingen skulle höra eller se dem, så plockade killen upp en sten och slog tjejen i huvudet med den tills hon dog. Till skillnad från 16-åringen i Sollentuna ringde han inte alls polisen, vad jag kan minnas. Nu får man förstås tänka på att det inte fanns några mobiler på den tiden, så han hade inte kunnat ringa polisen omedelbart även om han hade velat.
Så tjejen var försvunnen och hittades mördad. Jag minns inte hur det gick till när killen blev misstänkt, men jag tror nästan att han berättade det för sina föräldrar. I alla fall angavs killen för polisen, och polisen undersökte brottsplatsen och fann bevis på att killen var skyldig (kanske fanns det blod på grabbens kläder, jag minns inte).
Det mest intressanta var rättegången och förhören med killen, där han fick redogöra för varför han hade mördat tjejen. Hans svar var att han ville veta hur det kändes att mörda, och det var därför han hade lockat tjejen med sig till en avskild plats, så att han kunde mörda henne och få reda på hur det kändes.
Jag minns vad domen blev. Rätten kom fram till att grabben var svårt psykiskt störd och en allvarlig fara för sin omgivning. Så rätten dömde honom till vad som idag skulle kallas rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning, trots att han bara var 15 år. Eller med andra ord, killen låstes in och nyckeln slängdes bort, mer eller mindre.
Jag kan inte låta bli att undra om GM i fallet i Sollentuna också är psykiskt störd. Det har förekommit spekulationer i den här tråden om att BO PP var psykopat. Men nu får ni väl ge er? Det är väl den som hugger en kompis i huvudet med en yxa som är onormal?
Den förklaringen hör man lite för ofta nu för tiden. Vid ett annat mord som skedde ganska nyligen var mördaren besviken för att han inte kände något. Han trodde att ett mord skulle få honom att känna något, men icke.
Vad gör man när det vi kallar "vanligt tänkbart motiv" saknas? När konsekvenser i form av livstids förvaring inte ses som ett straff utan istället som en drömtillvaro? Lugnt, isolerat, fasta rutiner och utan krav på att vara "som alla andra"? Ja, vad gör man?