Citat:
Ursprungligen postat av
Skogsvatte
Långsiktigt ter sig en "permanent" pursvensk minoritet osannolik. Rent historiskt är regelrätta folkutbyten av den karaktär som Västvärlden genomgår ovanliga, om inte helt okända. Problemet ligger i att utbytet består i lågintelligenta diasporabefolkningar vars uppehälle är avhängigt vita majoritetsbefolkningars fortsatt höga produktivitet. När denna produktivitet försvinner kommer 1) många ur de ockuperande folkgrupperna sakna incitament att stanna i vederbörande länder, och 2) kommer helt sakna legitima anspråk på landområdet vid en potentiell konflikt (inbördeskrig, mm). Dels är en majoritet av negrer och araber inte illvilliga i det pågående folkmordet mot svenskar och andra västeuropéer; det finns alltså inga egentliga incitament att befinna sig på våra landområden andra än ekonomiska, och dels är resultatet av väpnade konflikter alltid homogenisering.
Utbytet är för kort gånget för att på allvar kunna resultera i fullbordad utrotning, och med europeiska nationalstater redan på krigsstigen mot mångkultur ser jag det som uteslutet att någon västeuropeisk nationalstat förblir mångkulturell eller till stor del icke-vit efter nästa väpnade värdskonflikt.
Inget västerländskt land har tagit in så många utomkontinentala invandrare i förhållande till folkmängd på så kort tid som Sverige i världshistorien. Jag är osäker om det ens hänt någonstans i världen tidigare. Detta experiment är helt perverst. Om det ens är ett experiment.
Det enda man med säkerhet vet utifrån en historisk synpunkt är att desto mer och större etniciteter och folkgrupper, desto mer kaos. Man kan kalla det mångkultur. Se på Afrikas minst homogena länder. Se på Sydamerika. Sök på Google ”most homogenous contries” tex och studera de länder som är minst homogena. Det tillsammans med låg genomsnittlig IQ är en garanti för ett dysfunktionellt samhälle.
Sverige gör båda i en utomordentlig rask takt. Vi tar i princip enbart in invandrare med en genomsnittlig IQ-poäng 20-30 lägre än etniska svenskars, samtidigt som dessa folkgrupper lever ihopbuntat och får leva parallellt i samhället. Mängden är dessutom helt kolossal för ett så litet land.
Om inte svenskar börjar föda väldigt många fler barn, eller om vi ser en tvingad återvandring som är helt enorm, kommer svenskar bli i minoritet inom ett par decennium. Det är enkel demografi.
Myten om att invandrarna skulle dra bara för att ekonomin kollapsar och bidragen dras in är ganska rolig.
De kommer naturligtvis aldrig dra och de lever hellre i ett bättre land utan bidrag än i ett skitland utan bidrag. Däremot kommer många förmodligen skaffa inkomst på kriminell väg.
Men om inte fler skjutningar, våldtäkter, gatuvåld, rån, mer segregation och sjunkande skolresultat som pågått senaste 20 åren får dig att förstå den negativa utvecklingen, så kommer inget att göra det.