2019-08-01, 15:33
  #15133
Medlem
Nu blev jag fan totalt less på hela systemet och rätten.
Dom ska alltså få visa en 14 år gammal film där Asap kallar sig Harlem. Men fick inte fråga Målsägande om han hade tagit droger senast.
Citera
2019-08-01, 15:34
  #15134
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mindbusiness
En fråga som ingen verkar ha ställt tidigare:
1. Varför drog polisen igång en sån jätteinsats för ett vanligt slagsmål på gatan?
2. Och sedan en blixtsnabb jätteutredning? Enligt GW i klass med en fullskalig mordutredning?

Normalt brukar ju polisen lägga ned direkt om de inte griper GM på plats.
”Spaningsuppslag saknas”.

Så många ensamkommande ligister som kommer undan med det ena och det andra i det här landet. Men nu när den ensamkommande ligisten är ”offret” så ska det till en utredning i nivå med en seriemordsutredning.

Sverige i ett nötskal. Inte undra på att alla länder börjar se oss som ett skämt.
Citera
2019-08-01, 15:34
  #15135
Bannlyst
Ha, TV4 hade med Jafari, missade att blipa namnet.
Citera
2019-08-01, 15:34
  #15136
Medlem
Sooks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
Det kan vara ett falskt minne från hennes sida eller så kan hon ha överdrivit situationen. På filmen kan man inte se någon flaska.
Men som av en händelse så var afghanen skuren av just en trasig flaska. Vilken slump.
Citera
2019-08-01, 15:34
  #15137
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gottmooos
Haha är det bara jag som får upp reklam för UrbanEars hörlurar till klippet där Hazaren sular sina lurar i ansiktet på livvakten?

Om Jafari är smart startar han ett företag med skadeståndet och börjar sälja hörlurar som tål att slängas runt. Olika modeller såsom "Harlem came out", "You fucking" och "112".
Citera
2019-08-01, 15:35
  #15138
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TVdator
https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/a/LAmQyp/vittnen-mot-asap-rocky-ar-radda

Självklart.

Yep, det är trots allt "Harlem" de vittnar emot.
Driveby shootings, yrkeskriminell hämnd mm är vad de har emot sig. I'd be scared too. Crackniggers är inte att leka med.
Citera
2019-08-01, 15:36
  #15139
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TVdator
Om Jafari är smart startar han ett företag med skadeståndet och börjar sälja hörlurar som tål att slängas runt. Olika modeller såsom "Harlem came out", "You fucking" och "112".

Hörlursturken.
Citera
2019-08-01, 15:37
  #15140
Medlem
Sooks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kimma7
Hörlursturken.
Nu är han ju iofs inte turk...
Citera
2019-08-01, 15:37
  #15141
Medlem
Noble.Savages avatar
Citat:
Ursprungligen postat av killing.fields
Som jag förstår det är den grad av våld som får avvändas i självförsvar mkt låg. Endast för att avvärja omedelbar fara. Vilket gör att allt efter kastet är överdrivet.

Oavsett, vad som föregått det. Detta kan ju dock tas in som förmildrande; och kommer säkert också att så göras.

Afghan iraniern borde ha varit utvisad för länge sen.

Som sagt, en drogpåverkad hazar med kniv är en farligare när han dängt i backen. Det är som att reta upp ett bi.
Citera
2019-08-01, 15:37
  #15142
Medlem
selusts avatar
Spela in med Swedish House Mafia. Rubrikläge på detta!
Citera
2019-08-01, 15:38
  #15143
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cjh
En del här har ju ifrågasatt varför man inte testat MÄ för narkotikapåverkan, men jag undrar varför man inte har testat de misstänkta? Det är betydligt vanligare att man testar misstänkta än att man testar målsägare.

Det är inte längre "inne" att ta kändisar för narkotikabrott. Det var det för 10 år sedan, men numera blir folk bara trötta när de läser om räder emot kändisar. Det fyller ingen vettig funktion att om och om igen ta rika människor för narkotikabrott.
Citera
2019-08-01, 15:38
  #15144
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sook
Nu är han ju iofs inte turk...

Hörlursafghanen eller Hörlurdspersern då?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in