Citat:
Hört detta från massöserna någon enstaka gång om man påstår att man inte har mer pengar, i praktiken är det allra bäst att vara rak och ärlig och säga till att man inte önskar extra den dagen och erbjuda lite dricks , vilket brukar funka fint, utan sura miner för det mesta, alternativt om man är ute efter extra se till att man har med sig det man är beredd att betala, men inte mer. Dvs själv betämma hur besöket skall avslutas.
Jag hade den tanken igår, att ge dricks. Dock försvann tjejen ganska fort. Säkert besviken. Jag tänker att dricka erbjuder man efter massagen, inte som ett substitut för köp av extra när frågan dyker upp. Allt hör ju ihop med att det ska vara bra massage också.
Vid detta tillfälle kom frågan efter ca 40 minuter. Många andra tillfällen när man får frågan, har det gått 20-30 minuter. Har inte massagen varit godkänd/Ok vill jag inte flagga med dricks för något som inte är värt det. Samtidigt riskerar man att massösen blir sur, gör ännu sämre massage och lämnar tidigt.
Lite moment 22 samtidigt som massöserna är ganska enkelspåriga ibland. Money talks, bullshit walks...
Det är lite tråkigt när man egentligen är ute efter enbart massage och i 7 fall av 10 förväntar sig massösen att man ska köpa extra. 2 av 10 accepterar ett nej och kanske 1 av 10 frågar inte om extra.
Oavsett allt detta är jag fast i träsket, dock utan att köpa extra. Det är ju så jävla skönt att bara ligga där och koppla av med lite närkontakt.