2019-07-30, 13:40
  #11761
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ondahamstern
Exakt, men nu vet åtminstone vi här i tråden om att det är ASAPs kriminella sida som de syftar till och inte Harlem som stadsdel osv

Håller med. Men eftersom åklagaren inte lyckats binda någon vid smeknamnet Harlem (hade kunnat vara någon av de övriga också, inte enbart Rocky), så är det nu 100% klarlagt att det är just Rocky man refererar till, och det skulle nog kunna användas som bevisning (mot honom).
Citera
2019-07-30, 13:41
  #11762
Medlem
Detta är bästa som hänt Sverige!

Nu ser hela världen att för kommunistvänstern i Sverige är en kedjedömd "Afgahn" som åker hem till Iran mer värd än något annat.
De får trakassera, förfölja både män och kvinnor på stan.
De har så svårt att hålla sig från brott att ena nu måste komma från häktet sjäkv för att spy propaganda i rättssalen.

Epitetet av nya vänstern.

De får göra som de vill samtidigt som vänstern skyddar dem.

Äntligen svart på vitt att nya röster till Sossarna är prio 1.

Ja man skäms över spektaklet som svensk men förändring är viktigare än lite skam för sitt kommunistland.
Citera
2019-07-30, 13:41
  #11763
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jthundera
Vilken info?

T.ex. Rockys berättelse om hur han har blivit knivskuren tidigare av drogade personer och hur väl det överensstämmer med denna situation med drogade personer som saknar spärrar.
Citera
2019-07-30, 13:42
  #11764
Moderator
TheLuckys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jthundera
Det är sant. Ingen dom har fallit så det finns ingen officiell uppfattning ännu. Att tre personer som sparkar/slår på en liggande blir nödvärn är väldigt tveksamt. Ingen bekräftad info stödjer excess eller putativt agerande.

Beror ju på hur man värderar förföljelse, trakasserier och hotfullt beteende gata efter gata.
Citera
2019-07-30, 13:42
  #11765
Medlem
Nostradumbasss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RonJeremyClarks
De lättledda och hjärntvättade fåren lever i total förnekelse. De kan inte föreställa sig att någon skulle tycka att det är något fel på deras kulturmarxistiska utopi, det måste helt enkelt vara gammal hederlig kändiskåthet som ligger bakom.

Det vi ser är mycket riktigt en teater. Här ska räddas ansikte på rättsväsendet, efter totalkatastroferna med Pirate Bay och Assange visavi politiska påtryckningar och politiserat rättsväsende. Att det förhåller sig så blir tydligt när man ser vilka MSM släpper fram.

Leif GW Persson tyckte att minsann var oerhört märkligt med utredningskvaliteten mot tjuvaktiga knivafghaner. Då kliver Mårten Schultz fram och jiddrar om förtal och rättsväsendets förträfflighet.

I morse hade Expressen tokdåren Elisabeth Massi Fritz som tjatade om att Sveriges rättsväsende agerat fort och resolut och utländska medborgare får en kort häktningstid. (I Assange fallet tjatades inte om det från henne...not so much). Vidare skulle det vara bra om utredningskvalitet och snabbhet som visats i detta fall även kunde tillämpas i våldtäktsmål och rättsfall som rör "mäns våld mot kvinnor".

Samma folk, samma narrativ.

Samma idioter som politiserat vårt rättsväsende i Assangefallet, är nu ute och beskriver dess förträfflighet. Det handlar bara om rädda ansiktet på rättsväsendet. Knivafghaner och rapnegrer är det ju naturligtvis ingen som bryr sig om.
Citera
2019-07-30, 13:42
  #11766
Medlem
Sam.Boyds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ondahamstern
Absolut, och de kan troligen fortfarande röra sig fritt då Jafari inte visste vem ASAP var, så det var knappast för att han var kändis som bråket skedde.

Grejen är den att kändisar egentligen bör ha livvakt med sig även när det är mindre än 10% chans att det blir ett problem just för att det finns folk med en psykisk sjukdomsbild vart man än åker i världen.

ASAP och hans Crew ska nog vara glada över att det inte var en Mijailo Mijailović, Jackie Arklöv, Lars-Inge Svartenbrandt eller John Ausonius som de stötte på, för då hade det kunnat sluta mycket värre.

Som kändis bär man alltid ta det säkra före det osäkra, och har man då med sig en livvakt så kan en sådana risk marginaliseras, sedan vet jag inte riktigt om jag skulle kalla Östermalm för en stadsdel där man inte ska bära dyra klockor, ser allt för ofta folk som bär dyrt som går på de gatorna

Det framkom idag att ASAP blev igenkänd på Max av besökarna. Afghanerna var också där. Vilket ger dem ett incitament att det inte var en slump att de följde efter o trakaserade ASAP med följe.

Ingen av de klassiska tungt kriminella namn du nämner har varit kända för den här typen av trakaserier.

När det gäller östermalm så läs följande tråd: https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/y3G4Pg/polisen-varnar-klockagare-var-forsiktiga
Citera
2019-07-30, 13:43
  #11767
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tdlefnierregus
https://www.google.com/amp/s/amp.svt.se/nyheter/lokalt/stockholm/brottsoffer-efter-terrorattacken-pa-drottninggatan-har-fortfarande-skadestand-att-hamta (60000 först och efter överklagan 40000 till vilket blir 100 000) jag har inga problem att erkänna när jag har fel men när folk klagar innan de läser på så blir det bara jobbigt

1. Ni svamlar bara runt om nonsens. Det som är av vikt är skillnaden mellan Svenska skadestånd och vad som är fullgoda och värdiga skadestånd enligt exempelvis Europeisk rätt.

2. Ett bra exempel som liknar terrorlastbilsärendet är ÖNERYILDIZ mot TURKEY 2004-11-30. Sammanfattning: Staten lät familjer bygga hus på en avfallstipp mot bättre vetande och skapade därigenom rättigheter. När flera personer omkom i en metanexplosion vägrade staten betala resonliga skadestånd varför ärendet hamnade i Europadomstolen som dels utdömde 45000 Euro i skadestånd till en överlevande familjefar och därutöver att dennes tre överlevande söner skulle dela på 135000 Euro i skadestånd (motsvarande ideella skadestånd för smärta, saknad, obehag, psyke osv.).

3. Svensk rätt: familjemedlem dödad av staten överlevande familjemedlemmar får dela på 100.000kr eller ca. 10.000 Euro. Europeisk rätt med ungefär likadana förutsättningar överlevande familjemedlemmar i vad som då nästan var en U/I land under utveckling får dela på 180.000 Euro.

4. Sveriges GDP per capita dvs. prisnivån torde år 2004 varit ca 8x Turkiets. Det vill säga att relativa prisnivån skulle ha en teoretisk förmåga att multidubbla det turkiska skadeståndet.
__________________
Senast redigerad av BehindRayban 2019-07-30 kl. 13:45.
Citera
2019-07-30, 13:44
  #11768
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sam.Boyd
Det framkom idag att ASAP blev igenkänd på Max av besökarna. Afghanerna var också där. Vilket ger dem ett incitament att det inte var en slump att de följde efter o trakaserade ASAP med följe.

Ingen av de klassiska tungt kriminella namn du nämner har varit kända för den här typen av trakaserier.

När det gäller östermalm så läs följande tråd: https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/y3G4Pg/polisen-varnar-klockagare-var-forsiktiga

Handlar inte om trakaserier, utan jag pratar om att det alltid finns en hotbild och att det finns folk som kan orsaka riktigt skada.
Citera
2019-07-30, 13:45
  #11769
Medlem
[quote=Sam.Boyd|68242074]Om Sony var villiga att betala 3 miljoner dollar* för ett kontrakt med ASAP så kan han inte ses som okänd eller liten artist.

* idag ca 28,5 miljoner kronor[/QUOTE

Ja, jag hoppas verkligen att afghanerna blir utvisad efter det här..

]
Citera
2019-07-30, 13:45
  #11770
Medlem
Jofs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lenk
Om det nu vore så ointressant som du inbillar dig att det är skulle, just, ingen skriva om det, men dina vanföreställningar har dessvärre inget med verkligheten att göra.

Javisst ja. Detta ligger som kändisskvaller. Många kanske är intresserade av rapparen.
Men som brott betraktat och juridiskt är detta ointressant. Men kul för er andra kanske.
Citera
2019-07-30, 13:48
  #11771
Medlem
Rätta mig om jag har fel men hur kan de inleda rättegång mot Rocky om nu afghanungen är på semester i Iran?
Citera
2019-07-30, 13:48
  #11772
Medlem
Browndawgs avatar
Har Slobodan presenterat sitt ess i rockärmen ännu?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in