Citat:
Ursprungligen postat av
Jthundera
Kolla på varma länder. Vad sitter i varje fönster på ghettohusen? En AC. Vilken väg tror du de har valt? Den billigaste och enklaste?
Det du talar om är endast effektivt i offentliga byggnader.
Då har jag uppenbart valt fel stadsdel (Örgryte) att bo i här i Göteborg, då jag har AC. (Värmepumpar). Men varianten "fönster-AC" finns inte i EU-ropa, då vi inte har jänkarnas knepiga fönster. (Vissa imbecilla stavar fönster "fönstör" har jag sett).
Offentliga byggnader har oerhört sällan AC i Sverige. SVT och övrig TV brukar köra imbecilla nyheter ofta med någon "expert" som säger hur folk ska klara hettan. "Äta glass", bada "fötterna i kallt vatten" och sånt.. Givetvis är det endast (ENDAST!) AC som funkar!
Här är ett exempel som förvisso är bakom betalvägg, men det idiotiska budskapet går fram ändå. -Jäkla sällan "experterna" säger SKAFFA AC!
-AC är boten, enda som hjälper, mot den globala Greta/uppvärmningen... Hehe.