Citat:
Ursprungligen postat av
lehs
Angela Merkel hävdar enligt gårdagens DN att Greta har bidragit till att skynda på den tyska regeringens arbete med klimatmålen.
Då tar vi det igen: Tyskland har skrotat sina kärnkraftverk och kolkraften är på väg åt samma håll.
Istället gör man sig beroende av gas från den lynniga Putin.
Redan nu, i högkonjunktur, lär det finnas det en stor grupp tyskar som fått sin el avstängd på grund av att de inte klarat av att betala de allt högre elräkningarna. Just detta kan ev. vara infam högerpropaganda.
Det kommer att komma en ny djup lågkonjunktur med utbredd arbetslöshet osv. Sådana infaller alltid cykliskt (precis som istider och VÄRMEPERIODER för övrigt). Det är möjligt att den kan påskyndas genom sänkt konsumtion och minskat resande. Många har ju sitt levebröd av turism, handel, tillverkningsindustri (och betalar skatt till den gemensamma välfärden).
Och då står Alternativ fuer Deutschland redo i kulisserna och samlar upp de missnöjda. Redan nu är de stora i landet.
Angela Merkel är snart helt passé men Greta och hennes anhängare leker med elden.