Citat:
Ursprungligen postat av
hotmailen
”Jag sitter i en jobbig och svår skilsmässa
Där mamman till vår 1 åriga dotter anklagar mig för hemska händelser för att hon vill flytta från Malmö till Stockholm och genom detta får hon hjälpen hon behöver av soc .
Så nu har hon hamnat på ett skyddat boende med vår dotter
Jag får inte veta något om dom trots att allt hon säger är lögner tagna från luften hur kan en enhet på soc bara tro på detta utan någon form av bevis jag kan inte förstå det
Jag kämpar i den mån jag kan för min underbara dotter
Och jag saknar henne mer och mer för varje dag som går”
Ifrån en grupp på Facebook, skrivet av Andreas.
Så om det Andreas skriver är sant så tar hon deras dotter från pappan, anklagar honom för gud vet vad och ännu en gång utnyttjar systemet för att, tada, Berny vill flytta tillbaka till Stockholm. Är det familjen och gamla vänner som lockar? Alla gamla absurda anklagelser om ritualer, incest, äta bajs i källaren är glömda. Med tanke på hur mycket märkliga påhitt och lögner hon har kastat ur sig genom åren för att få det hon vill så känns detta ganska typiskt Berny. Ingen råkar ut för så mycket tragik som henne, liksom. Inte särskilt svårt att föreställa sig vilka "hemska händelser" hon påstår att det handlar om.