2019-07-16, 13:19
  #169
Medlem
Trump begriper något som hans motståndare inte verkar kunna förstå: Att i hans fall är all sådan här uppmärksamhet av godo för honom. Hans anhängare lever av sådant här.
Samma sak gäller inte för motståndarna. Deras anhängare är redan övertygade om att Trump är dålig och bryr sig därför om andra frågor som inte kommer upp på dagordningen på grund av sådant här.
Och då tappar motståndarna väljare. Helt enkelt; att vara anti-Trump räcker inte för att motiveras att gå till valurnorna.
Trumps anhängare går just till valurnorna på grund av honom.
Att det ska vara så svårt att förstå.
Citera
2019-07-16, 13:25
  #170
Medlem
mensverkets avatar
han fiskar röster, 2020 är väl valår?
Citera
2019-07-16, 13:31
  #171
Medlem
Champinjonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stone_sleeper
De vill avkriminalisera illegal invandring och lägga ner gränsskydd. Vad tror du det innebär?
Det innebär slutet för USA som stat.
Deras anhängare ropar "no borders, no nations, fuck deportations" och för några dagar sen tog en jublande massa progressivt vänsterblivna ner amerikansk flagga och satte upp mexikansk (video på länken)
https://americanmilitarynews.com/2019/07/video-protestors-replace-us-flag-with-mexican-flag-at-ice-facility-along-with-fck-the-cops-flag/

En progressiv självmordsterrorist attackerade ICE och blev skjuten till döds. De progressiva hyllar honom som en martyr på sociala medier.

https://www.rt.com/usa/464256-activist-attack-ice-praised/

Dessa människor hatar USA och allt fler börjar inse det, det är vad nästa val kommer handla om.

Du ger alltså politiker attribut som få av deras väljare visar? Hur tänker du där? Till och med Bernie Sanders är emot öppna gränser. Har du någon annan källa än en Rysk propagandatidning för ditt påstående att "de progressiva hyllar honom"?
Citera
2019-07-16, 13:33
  #172
Moderator
T-80Us avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gg1337
Amerikansk och Svensk media skriker sig hesa av att Trump gjort ett "rasistiskt" uttalande. Hade de skrikit sig lika hesa 2002-2003 så kanske vi kunde undvikit hundratusentals irakiska dödsoffer och haft ett någorlunda funktionellt, sekulärt land i mellanöstern. Logik enligt mainstreammedia:

Någon säger elaka saker om kvinnor i tredje världen= vederbörande är djävulen återuppstånden och måste bekämpas med alla tillgängliga medel.

Någon/några Säger att Irak besitter massförstörelsevapen och måste invaderas= Låter rimligt, ingen vidare granskning krävs.

Fast nu hade ju Irak en historia av att både ha producerat, lagrat och dessutom anvænt stora mængder kemiska vapen i krig och i bekæmpande av regimfientliga grupper.

Det var ingen direkt långsøkt tanke att de kunde ha haft sådant undanstoppat lite hær och var.
Citera
2019-07-16, 13:38
  #173
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CommieHunter1
Kommer inte hela liberala journalistkåren ta sin uppgift på allvar och nagelfara hur finanseringen av gratis sjukvård är tänkt att se ut? De får kalkylera in en buffert för illegala migranter som väller in söderifrån. Gratis är gott!
Det behövs faktiskt inte. Till och med Kochs specialbeställda rapport visade till deras förmodade besvikelse att det skulle vara mycket billigare än dagens. Som alla borde veta så betalar amerikanska medborgare mycket mer till sjukvård via kombinationen skattesedel och privat/löneförmån än i något annat utecklat land i hela världen. Tvåan Schweiz betalar väldigt mycket mindre alltså då kostnaden för USAs är 33% dyrare.

(Sedan kanske folk inte begriper att om inte företaget man jobbat på betalat räkningen så skulle man kunnat få högre lön).

Jag ser att till och med Boris Jonson i UK (som också är en ljugande högernisse) kritiserade Trumps utspel. Boris är väl en av få som försvarat Trump och som fick Storbrittaniens ambassadör sparkad för att denne kallade Trumps regering dysfunktionell och i princip ett dårhus. Nu skiter amerikaner i vad restan av världen tycker om dem, så att Trump ses som en paria i det sammanhanget spelar mindre roll.

Trump gör lite som nazisterna. Goebbbels fattade att det viktigaste var att vinna den stora (outbildade/ointelligenta) massan, så skulle resten ge sig. Man ska inte underskatta hur många av den kategorin som bor på den amerikanska landsbygden. Lyft deras fördomar, pumpa in nationalism och få dem att för en gångs skull känna sig igen sig och känna sig sedda...
Citera
2019-07-16, 13:39
  #174
Medlem
FlashyBears avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Champinjonen
Du ger alltså politiker attribut som få av deras väljare visar? Hur tänker du där? Till och med Bernie Sanders är emot öppna gränser. Har du någon annan källa än en Rysk propagandatidning för ditt påstående att "de progressiva hyllar honom"?

Alla med IQ > 0 förstår att det politik Dems säger sig stå för innebär de facto "öppna gränser".

Här är en bra debattartikel (som i första hand handlar om Pocahontas 1/1024 politik)
https://www.motherjones.com/kevin-drum/2019/07/are-democrats-now-the-party-of-open-borders/
Are Democrats Now the Party of Open Borders?
Citat:

Kris Grogan via ZUMA

Elizabeth Warren has an immigration plan. Here are the highlights:

Decriminalizes unauthorized immigration and returns to the civil enforcement we had before George Bush began Operation Streamline.
Eliminates abusive immigration enforcement and keeps law enforcement at arms length from CBP and ICE.
Reduces and reforms immigrant detention.
Reforms immigration courts.
Raises the refugee cap to 125,000 and affirms refugee protections.
Reforms legal immigration and creates a path to citizenship.

This is a curious plan. As near as I can tell, it recommends no actions to improve border law enforcement in any way. There’s nothing about either a wall or a “virtual wall.” There’s nothing about E-Verify. There’s nothing about “smarter” or “more efficient” enforcement. No one will ever be deported—except, presumably, for serious felons, though Warren doesn’t even say that explicitly. Expedited removal will be ended. The Border Patrol will be reshaped from “top to bottom,” and will focus their efforts on “homeland security efforts like screening cargo, identifying counterfeit goods, and preventing smuggling and trafficking.” The whole thing is very similar to Julian Castro’s plan.
Citat:
Am I missing something here? Does Warren’s plan explicitly make it vanishingly unlikely that anyone crossing our border will ever be caught and sent back?
Citera
2019-07-16, 13:40
  #175
Medlem
JeffDaviss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Helge.Palmcrantz
I Sverige har man ju hört vänsterblivna i många år säga att rasisterna borde flytta. Ofta till Ungern eller Polen. Inget ramaskri över det.

Tankar?

Det är stor skillnad på att säga: ”Du borde flytta till Ungern om du nu hatar invandring och public service” och ”du borde flytta till Afrika för du är svart”.

Men personligen tycker jag att man får ha vilka åsikter man vill utan att riskera att deporteras.
Citera
2019-07-16, 13:41
  #176
Medlem
JeffDaviss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FlashyBear
Nä. Hade det varit första gången Trump sagt något "kontroversiellt" hade jag nog hållit med. Men 4 år efter? Näää. I detta läge är det ett val - man vill bli "triggered" och sedan ba: ORANGE MAAAN BAAAAAD!

Alla har en brytpunkt. Du också.
Citera
2019-07-16, 13:43
  #177
Medlem
CommieHunter1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Amaratto
Det behövs faktiskt inte. Till och med Kochs specialbeställda rapport visade till deras förmodade besvikelse att det skulle vara mycket billigare än dagens.

Bröderna Kochs specialbeställda rapport säger du...
Lägg till George Soros specialbeställda rapport, och toppa det med Monsantos dito så har vi hela sanningen på plats.
Citera
2019-07-16, 13:45
  #178
Medlem
Trump misslyckas ju med sitt försök att få den avgående Acosta och fakta om Epstein att försvinna bort från diskussionen. Det här är som att kissa ner sig, det värmer gott i början. Har inte tänkt att Trump haft något brottsligt för sig i samband med Epstein men man börjar ju undra. Vadan rädslan här egentligen. Men det är snart uppe på dagordningen igen. Ska Trump syssla med sådant här varje gång det händer något surt för honom måste han öka kicken för folk. Frågan är dock om folk orkar med det. Det kan gå alldeles för långt. Men sen har ju Trump endast den taktiken. Han kan bara agera på det sättet. Att göra negativa saker verkar många gilla att han gör, men det är över ett år till valet. Folk behöver ökade kickar men det är samtidigt en risk.
Citera
2019-07-16, 13:47
  #179
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JeffDavis
Alla har en brytpunkt. Du också.

Det är det som är risken för Trump. Han har bjudit på kickar till folk men folk vänjer sig och han måste öka. Och då är risken större att han går över folks gränser. Sen vinner han knappast några röster med dessa utspel.
Citera
2019-07-16, 13:47
  #180
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CommieHunter1
Bröderna Kochs specialbeställda rapport säger du...
Lägg till George Soros specialbeställda rapport, och toppa det med Monsantos dito så har vi hela sanningen på plats.
Soros är vänster. Det är klart att om han skulle beställa en rapport, så skulle den anpassas till att så mycket som möjligt passa hans agenda.

När Koch som historiskt varit bland republikanernas absolut största bidragsgivare kommer fram till samma sak. Då är det minst sagt anmärkningsvärt, menar du på fullaste allvar att du inte förstår varför det är häpnadsväckande?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in