Citat:
Ursprungligen postat av
urvf
Dom hade väl god man när dom bodde i Sorsele eller? Har för mig (inte helt säker) att dom försökt få det nu i norrköping också men att det är väntetider osv som gjort att dom inte fått det.
Vad tycker du skillnaden är i att ha kontakt med folk irl respektive på internet/telefon?
Vad som är skillnaden man övar på sitt sociala skills om man verkligen klarar av ett vanlig jobb eller inte. Att ha internet vänner eller prata med kompisar bara på telefon då kan dom lika gärna jobba som telefon säljare för det ger lika mycket engeri. Då har man inte någon ork med det heller
Och issy verkar som gladast när hon pratar med sin bästis så jag förstår inte varför bup försöker ordna så att dom kan träffas på riktigt.
Men att bara ha intervänner är inte bra för någon man måste ju komma ut ock så annars blir det att man stannar inne hela dagarna och sitter vid datorn och telefon och får skolios.
Och kroppsbesvär vilket gör att man inte kan jobba då har det inget med diagnosen att göra