Citat:
Ursprungligen postat av
Larasoft
Det har varit min tanke från början. Motiv? Hon ville lämna honom och känslorna tog överhanden. Ekonomi tror jag inte betytt särskilt mycket. Han är väl en enstöring utan särskilt mycket emotionell kapacitet (möjligen asperger).
Allt pekar på TH. Men tycker att det är så taffligt att hitta på en kidnappningsstory med tillhörande kryptovaluta för att dölja ett mord. Därför sätter jag inte alla mina pengar på det.
En "olycka" hade varit enklare/mer trovärdigt.
Eller "självmord".
Att skriva fejkade kidnappningsbrev är så vansinnigt på något sätt (jämför JonBenet Ramsey, där polisen misslyckades stort att sätta dit en familjemedlem pga. illa skött utredning) Det är så uppenbart att det inte
går till så att ett brev författas på dålig svensk-norska, att det inte finns några kommunikationskanaler att tala om, att kidnapparna inte verkar vilja ha sina pengar.. Lik förbaskat är det så.. löjligt, att ens komma på tanken att detta skulle kunna funka. Liknar inte någon som byggt upp en stor förmögenhet med två tomma händer.